Глушіння Росією GPS впливає на тисячі цивільних літаків – BBC

Джерело: BBC

За словами експертів, Росія спричиняє збої в роботі систем супутникової навігації, що впливає на тисячі цивільних рейсів.

У Балтійському і Чорному морях, а також у східному Середземномор’ї – регіонах, де російська армія була найбільш активною – спостерігаються збої в глобальній системі позиціювання (GPS).

Через це літаки не можуть приймати сигнали GPS.

Зокрема у березні літак Королівських ВПС Великої Британії, на борту якого перебував міністр оборони Грант Шаппс, зазнав перешкод для сигналу GPS під час прольоту поблизу російської території.

Постійні збої призвели до того, що фінський авіаперевізник Finnair на місяць зупинив щоденні рейси до другого за величиною міста Естонії, Тарту, після того як двом його літакам довелося повернутися до Гельсінкі через перешкоди GPS.

Аеропорт Тарту покладається виключно на GPS, на відміну від більшості великих аеропортів, які мають альтернативні навігаційні системи, які дозволяють літакам приземлятися навіть у разі втрати сигналу.

Юхо Сінкконен, віцепрезидент Finnair з польотів, розповів BBC, що їх літаки зазнають цієї проблеми щодня.

“Пілоти активно повідомляють про випадки, і ми отримуємо понад 100 повідомлень на місяць”, – сказав він.

Водночас він зауважив, що проблеми з GPS є неприємним, однак незначним ризиком.

Це пов’язано з тим, що літак перед заходом на посадку та посадкою в аеропорту, зазвичай може використовувати інші навігаційні системи, тому втрата з’єднання з GPS не становить безпосередньої загрози його безпеці.

За словами Сирілла Розей, старшого експерта з кібербезпеки Агентства авіаційної безпеки Європейського Союзу (EASA), хоча проблема існувала й до повномасштабного російського вторгнення в Україну, після 24 лютого 2022 року вона загострилась.

Зараз EASA фіксує “кілька тисяч інцидентів” на рік, – сказав Розей.

Коли запитують, у чому причина, посадовці з країн Балтії не вагаються у відповіді.

“Джерело втручання – Росія. У нас є докази того, що це йде з Росії, а Росія порушує всі міжнародні угоди”, – заявив BBC міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна.

Цахкна сказав, що джерела перешкод розташовані поблизу російських міст Санкт-Петербург, Калінінград та Псков.

Онлайн-розслідувачі погоджуються з цим, кажучи, що пристрої перешкод GPS, ймовірно, розташовані на півдорозі між Санкт-Петербургом та Естонією та поблизу російського анклаву Калінінграда на Балтійському морі – там, де перебував літак Королівських ВПС, на борту якого був міністр оборони Грант Шеппс, коли його сигнал глушили.

Естонський міністр додав, що, заважаючи сигналам GPS, Росія “порушує наші території” та наражає на небезпеку людей і цивільні літаки.

“Це порушення міжнародних домовленостей… І я також дійсно впевнений, що вони точно знають, що роблять”, – додав він.

Також надходили повідомлення про перешкоди для морського руху в Балтійському морі.

Глушіння є найпоширенішою формою такого втручання, але були також численні випадки “спуфінгу”, коли законні сигнали замінюються фальшивими, вказуючи хибне місцезнаходження.

Кір Джайлз, директор Дослідницького центру вивчення конфліктів, британського аналітичного центру, вважає, що Росія втручається в GPS як із наступальних, так і з оборонних міркувань.

Він каже, що, з одного боку, Росія перевіряє “свої можливості повністю знерухомити Європу під час кризи”. Водночас вона також намагається захистити себе від можливих ракетних атак і атак безпілотників.

“Україна вже знайшла способи обійти російське глушіння GPS, використовуючи інші навігаційні системи для ударів безпілотниками вглиб Росії. Але це, звісно, не означає, що Росії не вигідно переконатися, що GPS просто не працює”, – сказав Джайлз.

Вплив перешкод GPS на власну навігацію в Росії – менш вагомий, оскільки вона має власну супутникову навігаційну систему ГЛОНАСС.

Літаки можуть мати резервні системи для усунення перешкод GPS, але Дана Говард, президентка американської організації Resilient Navigation and Timing Foundation, яка займається захистом і покращенням GPS-зв’язку, каже, що втручання в сигнали все ще становить серйозний ризик, оскільки “всі наші системи та суспільство були структуровані навколо точних сигналів GPS”.

“Коли ми приберемо GPS, очевидно, певною мірою ефективність і безпека авіаційної системи знизиться. Людям доводиться повертатися до старих процедур, з якими вони не настільки знайомі. Буде певна шкода, і ми просто сподіваємося, що все припиниться, перш ніж трапиться щось погане”, – додав він.

  • У міністерстві оборони Німеччини заявили, що Росія, ймовірно, стоїть за серією збоїв, які впливають на GPS-навігацію в Балтійському регіоні, вказавши на Калінінградський ексклав як джерело проблеми.

В Україні триває 814-та доба повномасштабної війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 489 тисяч осіб.

Уночі 17 травня російські окупанти атакували Україну десятками ударних безпілотників. Всі вдалось збити.

17 травня відзначають День народження Інтернету, Всесвітній день телекомунікацій та інформаційного суспільства, Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертонією, Міжнародний день проти гомофобії та День пульмонолога. Хрситияни сьогодні згадують апостола від 70 Андроніка. 

За даними синоптиків у п’ятницю, 17 травня, в Україні місцями пройдуть невеликі дощі.

У Генеральному штабі ЗСУ оприлюднили оперативну інформацію станом на 23.30 16.05.2024 щодо російського вторгнення. Сили оборони продовжують виконувати завдання з відбиття широкомасштабної збройної агресії РФ. Наразі вздовж лінії фронту тривають бої.