У межах дослідження волонтери дихають забрудненим повітрям, щоб перевірити вплив на мозок
Джерело: BBC News
У лабораторії в Манчестері (Велика Британія) волонтери вдихають повні легені забрудненого повітря, піддаються впливу різних видів випарів, від дизельного пального до засобів для чищення, щоб зрозуміти, як забруднення впливає на мозок.
Вчені аналізують зразки крові та результати когнітивних тестів, зроблених до та після опромінення.
Хоча загальновідомо, що якість повітря впливає на легені та серцево-судинну систему, мозок мало вивчений.
Експерименти проводяться в Університеті Манчестера, де дослідники створюють чотири різні типи забруднень: дизельні вихлопи, деревний дим, засоби для чищення та випари від приготування їжі.
Рівень забруднюючих речовин ретельно вимірюється та контролюється, потім подається у повітряну камеру – фактично пластиковий мішок розміром з кімнату – і подається добровольцям, щоб вони дихали.
Учасники приходять до лабораторії кілька разів протягом кількох місяців, і під час кожного візиту вони протягом години піддаються впливу різних забруднюючих речовин або чистого повітря. Вони ніколи не знають, чим дихають під час експериментів.
Професор Гордон Макфіґенс із Центру атмосферних досліджень Манчестерського університету каже, що головна мета — оцінити ризики, пов’язані з кожним забруднювачем – як у приміщенні, так і на вулиці.
“Існує багато нових доказів того, що забруднення повітря в приміщеннях насправді може бути більш шкідливим, ніж забруднення зовнішнього повітря” — пояснив він.
Всесвітня організація охорони здоров’я стверджує, що 99% населення планети дихає повітрям, кількість якого перевищує ліміти ООН на звичайні забруднювачі повітря, а сукупний вплив зовнішнього та внутрішнього забруднення повітря щороку призводить до семи мільйонів передчасних смертей.
Команда каже, що важливо краще зрозуміти, як забруднення впливає на здоров’я мозку. Результати дослідження очікуються протягом найближчих місяців.
- Через токсичне повітря в 2021 році в ЄС загинуло понад пів мільйона осіб. Близько половини смертей можна було б уникнути, скоротивши забруднення до меж, рекомендованих лікарями.
- Кліматичні зміни по всьому світу становлять загрозу для людей, які страждають на астму та хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ).
Народний депутат Юрій Бойко обурився, що в Україні “зносять пам’ятники, забороняють говорити російською і ходити до церкви”, просуваючи прокремлівські наративи.
15 грудня президент Володимир Зеленський поінформував, що протягом тижня російські війська застосували проти території України понад 600 КАБів, більш як 500 дронів та 100 ракет.
Попри відведення військ з півночі Сирії після падіння режиму Башара Асада, Росія поки не поспішає залишати авіабазу Хмеймім у Латакії та військово-морську базу в Тартусі, повідомили агентству Reuters чотири сирійські посадовці.
15 грудня, під час першого візиту на французький острів Корсика, Папа Римський Франциск згадав російський народ у полуденній молитві про мир у кафедральному соборі міста Аяччо.
Мешканець Каліфорнії випадково став власником унікальних касет із невиданими піснями американського співака Майкла Джексона 1989–1991 років.