В РФ констатували тотальну залежність від Китаю та Індії на ринку нафти
Джерело: The Moscow Times
Нафтова промисловість Росії, що спільно з газом забезпечує понад 20% російського ВВП і більш ніж половину всіх експортних доходів, опинилася у безпрецедентній залежності від Китаю та Індії.
В Індію і Китай зараз постачається до 90% російського експорту нафти і нафтопродуктів, повідомив віце-прем’єр РФ Олександр Новак. До повномасштабної війни російську нафту купували десятки країн. Майже половина експорту спрямовувалася до Європи, нагадав Новак. Та ембарго ЄС, яке набуло чинності наприкінці 2022 року після нападу РФ на Україну, позбавило російських нафтовиків майже всіх найбільших клієнтів.
За підсумками року в Європу поставлять “не більше 4-5%” російської нафти. Мовиться тільки про ті обсяги, що залишилися в результаті винятків, які Євросоюз зробив для деяких країн, таких як Угорщина, Словаччина, Чехія.
На кінець листопада Індія та Китай закуповували в РФ близько 3 млн барелів на день, а влітку постачання досягали 3,5 млн барелів — історичного рекорду, хоча до війни до Китаю йшло лише 500-600 тисяч барелів щодня, а експорт до Індії був відсутній зовсім.
Нових великих клієнтів у Росії на нафтовому ринку не з’явиться.
Окрім цього, основною проблемою залишиться логістика, вважає аналітик Рональд Сміт: возити нафту до Азії довше і дорожче, а через санкції та граничну ціну перевізники вимагають додаткової плати, і щоб утримати ціну для покупця, нафтовикам доводиться давати знижки.
Це “величезні альтернативні витрати для російських виробників”, наголосив Сміт. Водночас після нової хвилі санкцій проти “тіньового флоту” вони знову збільшуються: знижка на сорт Urals досягла $17 за барель, хоча ще в жовтні трималася на рівні близько $10.
- Три великі грецькі судноплавні компанії припинили транспортування російської нафти, щоб уникнути санкцій США, повідомили чотири трейдери.
- 1 грудня США запровадили нові санкції, пов’язані з обмеженням ціни на російську нафту та спрямовані проти трьох компаній і трьох нафтових танкерів, які перевозили російську нафту вище узгодженого ліміту.
- Рада ЄС продовжила на шість місяців, до 31 січня 2024 року, обмежувальні заходи, спрямовані на окремі сектори економіки РФ.
- Росія зіштовхнулась з проблемою щодо продажу нафти до країн Азії. Все через недоліки платежів у валюті, відмінній від американських доларів.
- Після того, як Сполучені Штати запровадили санкції проти “тіньового флоту” Кремля, експорт російської нафти різко скоротився в середині листопада.
- Росія зіштовхнулась з проблемою щодо продажу нафти до країн Азії. Все через недоліки платежів у валюті, відмінній від американських доларів.
У ніч на 18 листопада російські війська здійснили повторний ракетний обстріл міста Суми. Ворог поцілив по критичній інфраструктурі, повідомили у Сумській ОВА.
У Польщі, на базі одного з навчально-тренувальних центрів Збройних сил країни, склала Військову присягу на вірність українському народові перша група добровольців “Українського легіону”.
Глава МЗС Польща Радослав Сікорський та президент Литви Ґітанас Науседа першими з-поміж світових лідерів прокоментували та підтримали дозвіл США на використання зокрема далекобійних ракет ATACMS для ударів по території Росії.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 17 листопада. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж усієї лінії фронту зросла до 134.
Франція та Велика Британія після рішення США, також дозволили Україні бити ракетами Storm Shadow та SCALP вглиб території РФ.