В РФ констатували тотальну залежність від Китаю та Індії на ринку нафти

Джерело: The Moscow Times

Нафтова промисловість Росії, що спільно з газом забезпечує понад 20% російського ВВП і більш ніж половину всіх експортних доходів, опинилася у безпрецедентній залежності від Китаю та Індії.

В Індію і Китай зараз постачається до 90% російського експорту нафти і нафтопродуктів, повідомив віце-прем’єр РФ Олександр Новак. До повномасштабної війни російську нафту купували десятки країн. Майже половина експорту спрямовувалася до Європи, нагадав Новак. Та ембарго ЄС, яке набуло чинності наприкінці 2022 року після нападу РФ на Україну, позбавило російських нафтовиків майже всіх найбільших клієнтів.

За підсумками року в Європу поставлять “не більше 4-5%” російської нафти. Мовиться тільки про ті обсяги, що залишилися в результаті винятків, які Євросоюз зробив для деяких країн, таких як Угорщина, Словаччина, Чехія.

На кінець листопада Індія та Китай закуповували в РФ близько 3 млн барелів на день, а влітку постачання досягали 3,5 млн барелів — історичного рекорду, хоча до війни до Китаю йшло лише 500-600 тисяч барелів щодня, а експорт до Індії був відсутній зовсім.

Нових великих клієнтів у Росії на нафтовому ринку не з’явиться.

Окрім цього, основною проблемою залишиться логістика, вважає аналітик Рональд Сміт: возити нафту до Азії довше і дорожче, а через санкції та граничну ціну перевізники вимагають додаткової плати, і щоб утримати ціну для покупця, нафтовикам доводиться давати знижки.

Це “величезні альтернативні витрати для російських виробників”, наголосив Сміт. Водночас після нової хвилі санкцій проти “тіньового флоту” вони знову збільшуються: знижка на сорт Urals досягла $17 за барель, хоча ще в жовтні трималася на рівні близько $10.

15 грудня президент Володимир Зеленський поінформував, що протягом тижня російські війська застосували проти території України понад 600 КАБів, більш як 500 дронів та 100 ракет.

15 грудня, під час першого візиту на французький острів Корсика, Папа Римський Франциск згадав російський народ у полуденній молитві про мир у кафедральному соборі міста Аяччо.

Радник з нацбезпеки Майк Волтц повідомив, що сформована команда Дональда Трампа готова обговорити ініціативу прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана стосовно припинення вогню у російсько-українській війні. 

Генерал Олександр Тарнавський призначений командувачем оперативно-тактичного угруповання (ОТУ) “Донецьк”, замінивши на цій посаді генерала Олександра Луценка. Рішення про зміну керівництва було прийняте після активізації російських наступів у районі Покровська.

14 грудня російські військові прорвалися до селища Новий Комар (Волноваський район, Донецька область), використовуючи колону із дев’яти бойових машин піхоти та одного танка. За даними спостерігачів, техніка рухалася через поля південніше Роздольного, після чого щонайменше 50 військовослужбовців РФ висадилися в селі.