В РФ збільшать витрати на армію до рекордного рівня: для цього пустять «під ніж» підтримку економіки

Джерело: The Moscow Times

У російському бюджеті-2024 частка військових видатків може стати рекордною з років СРСР, свідчать підрахунки.

Так, за даними Bloomberg, наступного року за статтею “національна оборона” російський уряд має намір витратити 10,8 трильйона рублів, що на 70% більше проти цього року та у 2,3 раза більше, ніж у 2022 році.

Зауважується, що у результаті армія та заводи військово-промислового комплексу вперше “з’їдять” кожен третій витрачений рубль в РФ (29,5%).

На третій рік повномасштабного вторгнення, яке зробило Росію рекордсменом за кількістю санкцій і завдало втрати армії РФ у сотні тисяч осіб, “рахунок” за війну для бюджету подвоїться.

Таких військових витрат ще не було за всю сучасну історію Росії, — зазначив Олександра Прокопенка, запрошений науковий співробітник Берлінського центру Карнегі з вивчення Євразії.

Третину бюджету на оборону витрачала СРСР у свої останні роки. Зокрема у бюджеті-1990 на “військові цілі” було закладено 71 млрд рублів (29,4%).

Водночас якщо врахувати сумарні витрати на всіх силовиків, то РФ вже побила рекорди пізньорадянського періоду. На статті “національна оборона” і “національна безпека” (3,5 трлн рублів) припадає майже 40% бюджету РФ.

Зазначається, аби “звести кінці з кінцями” у військовому бюджеті, російська влада пустить “під ніж” витрати на підтримку економіки: до 3,9 трлн рублів.

Тоді як наповнити бюджет на рік президентських виборів, коли Кремль традиційно купує лояльність бідного електорату роздачею грошей, повинні будуть нові збори. Зокрема з 1 жовтня в РФ експортери сплачуватимуть “курсове мито” — де-факто “податок на девальвацію рубля”.

Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс заявив, що якби Київ запросив розміщення військ деяких західних країн, включно з Литвою, в Україні, це питання обговорювалося б із союзниками, і литовський прапор там був би присутній.

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск після зустрічі з Володимиром Зеленським запевнив у гарантіях безпеки для України.

Президент Польщі Анджей Дуда закликав країни НАТО запросити Україну до членства в Північноатлантичному альянсі.

15 січня в Україну вдалося повернути з російського полону 25 військових та цивільних, зокрема захисників Маріуполя й “Азовсталі”, Харківщини, Донеччини, Запоріжжя та Херсонщини.

Російські війська обстріляли Краматорськ на Донеччині, в результаті чого троє людей отримали поранення.