В Україні кожен четвертий бізнес зареєструвала жінка – дослідження
Джерело: YC.Market
Аналітики YC.Market дослідили динаміку жіночого підприємництва в Україні, виявивши, що 2024 рік став рекордним за приростом компаній, заснованих жінками.
Так, за рік зареєстровано більш як 7,4 тис. нових комерційних компаній, засновниками яких виступили жінки, що значно більше проти 2023 році (близько 6,86 тис.), тобто кожен четвертий новий бізнес у країні заснований жінкою. Найвища частка компаній, заснованих виключно жінками, спостерігається в аудиті та бухгалтерському обліку (48,5%), туризмі (33,5%) та освіті (32,8%).
Основні тенденції
- Чоловіки залишаються домінуючими власниками комерційних компаній (58–63%), проте частка бізнесів, що належать виключно жінкам, зросла з 18,2% у 2023 році до майже 20% на початку 2024 року.
- Жінки активніше представлені у сферах професійних послуг, споживчого попиту та людської взаємодії: аудит і бухгалтерський облік (48,5%), туризм (33,5%) та освіта (32,8%).
- У топ-1000 компаній за доходами лише 7,4% мають виключно жінок-бенефіціарів.
- Частка жінок на посаді головного бухгалтера в найбільших компаніях становить 73%.
- Жінки зареєстрували 27,5% нових комерційних юридичних осіб у 2024 році, що демонструє стабільне зростання підприємницької активності.
Галузі, де жінки домінують
Жінки найчастіше обирають для ведення бізнесу галузі, що потребують високої комунікативної та аналітичної компетентності. Зокрема:
- Аудит та бухгалтерський облік – 48,5% компаній засновані жінками.
- Туризм – 33,5% жіночих компаній.
- Освіта – 32,8% підприємств мають виключно жінок серед засновників.
- Громадське харчування – 26,2% компаній створені жінками.
- Легка промисловість – 26% підприємств засновані жінками.
Жінки в бізнес-еліті
Аналіз найбільших підприємств країни показує, що жінки мають значно менший вплив на рівні топ-компаній:
- Лише 74 компанії з топ-1000 за доходами (7,4%) мають виключно жінок-бенефіціарів.
- 63,4% провідних компаній контролюють чоловіки.
- 10,8% мають змішаних власників, а в 18,4% інформація про бенефіціарів невідома.
- Найбільша концентрація жінок-бенефіціарів серед топ-1000 спостерігається в харчовій промисловості.
Цікаво, що за рік відбулися певні зрушення. Станом на початок 2025 року частка компаній з виключно жінками-власницями зросла майже до 20%, тоді як частка змішаних знизилася до ~9,7%. Частка суто чоловічих компаній, навпаки, піднялася до ~63%. Це може свідчити як про зростання кількості жіночих бізнесів, так і про структурні зміни в обліку власників (зокрема, зменшення категорії “невизначено”).
Хоча український бізнес досі переважно чоловічий, частка жіночого підприємництва зростає. Жінки активно розширюють свою присутність у ключових секторах економіки, а участь у створенні нових компаній стабільно зростає. Тоді як на рівні найбільших підприємств жіноче представництво залишається низьким, що свідчить про необхідність подальшої підтримки жінок у бізнесі.
- Соціальна мережа та освітня платформа для креативних індустрій CASES за участі “Дії” та адвокатського об’єднання Juscutum запустила безоплатний онлайн-курс про створення та ведення ФОП.
- У 2023 році кількість українців, які реєстрували індивідуальні підприємства (ФОП) в Польщі, значно зросла порівняно з попереднім роком. Дані свідчать, що агресія Росії проти України у 2022 році стала визначальним фактором для цього тренду.
- Найбільша інвестиційна компанія України Dragon Capital заявила про тиск на бізнес з боку правоохоронців.
Двох українських дітей вдалося врятувати з тимчасово окупованої території в рамках ініціативи президента України Bring Kids Back UA.
Двоє мешканців Києва, яких завербували російські спецслужби, готували теракт у Львові. Фігуранти повинні були підірвати адмінбудівлю місцевого районного відділку поліції.
Велика Британія офіційно запровадила новий рівень Режиму реєстрації іноземного впливу, до якого тепер включено Росію. Всі, хто діє в інтересах РФ на території країни, зобов’язані декларувати свою діяльність.
За даними ЗМІ, представник делегації РФ з інвестицій Кирило Дмітрієв цього тижня відвідає США, де зустрінеться зі спецпосланцем Трампа Стівом Віткоффом.
У вівторок, 1 квітня, адміністрація Трампа розпочала масові звільнення 10 тисяч співробітників американських установ охорони здоров’я.