В Україні стрімко зростають ціни на овочі через посуху та скорочення врожаїв

Джерело: Економічна правда

Після рекордної спеки та посухи влітку 2024 року ціни на овочі, зокрема картоплю, помідори та інші сезонні продукти, подвоїлися проти показника минулого року. Високі ціни зумовлені втратою врожаїв та обмеженою пропозицією, а також інфляційними чинниками.

З року в рік ціни на овочі коливаються залежно від сезону. Найвищі показники спостерігаються у квітні, коли минулорічні запаси на складах виснажуються, а найнижчі – влітку під час активного збору врожаю. Проте цього року ситуація змінилася.

Через бойові дії на півдні України, а також аномальну спеку, яка панувала влітку, фермери не змогли зібрати очікувані обсяги продукції. У 2024 році урожаї картоплі скоротилися на 20-50%, через що вже восени ціни різко підскочили.

Після початку повномасштабної війни на півдні України, який був основним регіоном вирощування овочів, ціни на них суттєво зросли. Попри це, сезонні коливання збереглися, хоча й змінилися амплітуди коливань. У 2024 році літній мінімум цін був значно вищим, ніж торік, а восени ціни почали стрімко зростати.

Де вирощують овочі: релокація фермерів

До війни Херсонщина забезпечувала до 40% річного врожаю овочів в Україні. Але через бойові дії та окупацію, більшість врожаїв втрачені. Тепер ключову роль у виробництві овочів відіграють Миколаївщина, Дніпропетровщина, Київщина, а також західні області, такі як Львівщина та Тернопільщина.

Як аномальна погода вплинула на врожаї

Літо 2024 року стало складним випробуванням для аграріїв через тривалу спеку і нестачу опадів. Ця ситуація призвела до значного зниження врожаїв, особливо для ґрунтових овочів, які або не вродили, або були поганої якості. Навіть тепличні овочі постраждали від спеки, що вплинуло на обсяги продукції на ринках.

Урожай картоплі в 2024 році скоротився на 20-50%, через що ціни на цей продукт зросли вдвічі. Аналогічна ситуація спостерігається з помідорами та огірками, які через погану погоду не виросли у відкритому ґрунті. Тому на ринки надходять переважно тепличні овочі, що мають вищу собівартість виробництва.

Прогнози на осінь та зиму

Аграрії прогнозують, що ціни на овочі продовжать зростати, особливо з наближенням холодів, коли підвищуються витрати на опалення теплиць. Масовий імпорт овочів ще не розпочався, але очікується, що восени до України надійдуть помідори та огірки з Туреччини. Це може дещо стабілізувати ціни, але споживачам варто готуватися до подальшого зростання.

Підвищені ціни на овочі зумовлені трьома ключовими факторами: інфляцією, меншою засіяною площею та втратою врожаю через аномальну спеку. Якщо ситуація на ринку не покращиться завдяки імпорту, вартість овочів до кінця року може сягнути нових рекордів.

Наразі масового імпорту овочів немає. Зазвичай восени починається імпорт помідорів та огірків з Туреччини, де собівартість менша, ніж в Україні.

Проти вирівнювання цін грає наближення холодів, що зобов’яже комбінати вмикати опалення в теплицях. Це додаткові витрати. Якщо повернуться відключення електроенергії, собівартість може зрости ще більше.

Утім, про дефіцит овочів не мовиться. Якщо на ринку не вистачатиме певної продукції чи продукції вищої якості, цю прогалину покриє імпорт.

Водночас експерти пояснили, що прогнозувати ціни 2025 року неможливо, адже кількість опадів та температурні рекорди з року в рік відрізняються і фермери можуть постати перед новими викликами.

Міністр внутрішніх справ Туреччини Алі Єрлікая повідомив, що понад 25 000 сирійців повернулися з Туреччини до Сирії після повалення режиму Башара Асада.

Польська влада запровадила обов’язкові уроки початкового військового вишколу для школярів, які включають навчання стрільбі та базовим навичкам надання першої медичної допомоги. Як зазначили в уряді країни, це нововведення відповідає “зростаючій загрозі державній безпеці у зв’язку з війною РФ проти України” та зумовлене “нагальною необхідністю доповнити” навчальний процес темами, пов’язаними з обороною держави.

Президент США Джо Байден оголосив, що він пом’якшує вироки 37 з 40 осіб, які перебувають у федеральній камері смертників, замінивши покарання на довічне ув’язнення.

Кабмін України ухвалив рішення автоматично продовжити чинні бронювання через російську кібератаку на державні реєстри.

Вулкан Кілауеа на Гавайських островах, США, який вважається одним із наймолодших у світі, почав активно викидати лаву після серії землетрусів під його вершиною.