В Україні відзначають День вишиванки: історія, традиції та значення свята

Джерело: Букви

Сьогодні, 16 травня, в третій четвер місяця українці традиційно відзначають День вишиванки.

Історія та значення свята

Ідея започаткувати День вишиванки належить студентці Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Лесі Воронюк. У 2006 році вона запропонувала своїм одногрупникам прийти на заняття у вишитих сорочках. Ця ідея швидко поширилася, і вже наступного року День вишиванки відзначали не лише в Чернівцях, а й в інших містах України. 

Дату свята – третій четвер травня – обрали, щоб підкреслити, що святкування припадає на будній день і вишиванка є органічною складовою повсякдення культури українців.

Традиції свята

У День вишиванки люди одягають вишиті сорочки та інші елементи українського національного одягу. В цей день відбуваються численні заходи та виставки, присвячені українській культурі.

Цікаві факти

У 2015 році День вишиванки внесли до списку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

Популяризацією вишиванки серед української інтелігенції займався Іван Франко. Він поєднав вишиту сорочку з піджаком й саме в такому вигляді зображений на 20-гривневій купюрі.

Світові бренди одягу неодноразово використовували концепцію української вишиванки у своїх колекціях, зокрема Valentino, Dolce & Gabbana, Gucci, Dior, Elie Saab.

Останніми роками вишиванку все частіше можна побачити не лише на українцях, але й на світових лідерах та знаменитостях. Наприклад, голлівудська акторка українського походження Міла Куніс часто з’являється на публічних заходах у вишиванці, демонструючи свою гордість за українське коріння.

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо одягнув вишиванку під час візиту до української громади в Оттаві у 2016 році.

Серед знаменитостей та відомих діячів, які одягали український традиційний одяг, також були Ангела Меркель, американська акторка Сандра Баллок, актор Леонардо Ді Капріо, американський кінорежисер Стівен Спілберг та інші.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 9 травня. Загалом, від початку доби вже зафіксовано 80 бойових зіткнень.

9 травня Велика Британія оголосила про підготовку наймасштабнішого пакета санкцій проти Росії, який торкнеться її тіньового флоту.

8 травня з димаря над Сикстинською капелою здійнявся білий дим. Це засвідчило, що нового понтифіка обрали на другий день конклаву.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 8 травня. Загалом, від початку доби відбулося 117 бойових зіткнень.

Віцепрезидент США Джей Ді Венс заявив, що адміністрація Трампа вважає умови, які Росія висуває на переговорах щодо припинення війни проти України, надмірними.