В ЄС відреагували зростанням ціни на газ через бої біля станції «Суджа» в Курській області

Джерело: Bloomberg

Ціни на природний газ у Європі цього року досягли найвищих рівнів через побоювання щодо можливих перебоїв у постачанні російського палива через Україну. Після інтенсивних боїв у Курській області Росії, де розташована ключова газова станція “Суджа”, ф’ючерси на газ піднялися до найвищого рівня з грудня.

Станція “Суджа”, розташована поблизу кордону з Україною, залишається останнім маршрутом для постачання російського газу до Європи через українську територію. Хоча Європа й зменшила залежність від російського трубопровідного газу після кризи 2022 року, деякі країни, такі як Словаччина та Австрія, все ще залежать від цього постачання, що робить їх вразливими до раптових збоїв.

Російський “Газпром” повідомив, що транзит газу через станцію “Суджа” встановлений на рівні 37,3 мільйона кубометрів на добу, що трохи нижче звичайного показника в 42 мільйони кубометрів. Зниження пояснюється зменшенням запитів від клієнтів.

Очікується, що транзит російського газу через Україну припиниться після завершення терміну транзитної угоди наприкінці року. Проте раптова зупинка постачань може спричинити підвищення цін на газ у таких країнах, як Словаччина та Австрія.

Літо вже було нестабільним для європейського газового ринку через високий попит, викликаний спекою, і перебої у роботі виробників через технічне обслуговування та екстремальні погодні умови. Наближення періоду інтенсивного технічного обслуговування в Норвегії наприкінці серпня також може додати волатильності на ринку.

Ф’ючерси на газ подорожчали приблизно на 40% з початку квітня. У четвер голландські місячні ф’ючерси, що є еталоном європейського газу, зросли на 0,6%, до 38,67 євро за мегават-годину в Амстердамі.

Що передувало?

Вранці 6 серпня низка російський “Z-пабліків” почали повідомляти про прорив кордону у Курській області. Т.в.о. губернатора Курської області Олексій Смірнов, своєю чергою, запевняв, що російські прикордонники відбили наступ.

Та вже згодом у російському Міноборони визнали прорив кордону. За їх даними, до РФ увійшли близько 300 українських бійців з танками та ББМ.

МО РФ звинуватило 22-гу механізовану бригаду ЗСУ у нападі на Курську область. Пресслужба бригади наразі не коментує ситуацію. Генштаб ЗСУ, Легіон “Свобода Росії” поки що теж нічого не повідомляють.

Вже надвечір 6 серпня стало відомо, що російська влада евакуювала 90% жителів усіх чотирьох населених пунктів Свердликівської сільради Суджанського району Курської області РФ.

Станом на 7 серпня у Курській області тривають бої. Зокрема телеграм-канал Astra з посиланням на російських воєнкорів та місцевих жителів пише, що ЗСУ просуваються углиб області, а з евакуацією цивільних виникли проблеми.

У деяких “Z-пабліках” скаржаться, мовляв, ЗСУ взяли під контроль одну з найбільших газорозподільних станцій в Європі. Щобільше, вони пишуть, що російське командування ухвалило рішення “здати” місто Суджа. Окрім цього, окупанти пишуть, що до Курської АЕС залишилось “пів дороги”.

Варто зауважити, що українські військові структури ніяк не коментують події у Курській області РФ.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 11 квітня. Від початку цієї доби відбулося 75 бойових зіткнень.

10 квітня лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко повідомив, що НБУ розпочав перевірку діяльності Фонду Порошенка, благодійного фонду Roshen та громадської організації “Справа Громад”. Як він зазначив, “підстави для цього — надумані, а питання — абсурдні”.

Принц Гаррі, герцог Сассекський 4 квітня здійснив несподіваний візит до України та відвідав поранених оборонців у львівській клініці Superhumans Centre. Герцог Сассекський приїхав спільно з чотирма ветеранами. Поїздку тримали в таємниці до виїзду з території України.

Пані посол США в Україні Бріджит Брінк залишає свою посаду. Інформацію офіційно підтвердила речниця Держдепартаменту Таммі Брюс.

З 31 країни, котрі беруть участь в обговоренні гарантування безпеки України після завершення бойових дій, половина вже заявила про готовність відправити в Україну свої війська. Проблема полягає в тому, що європейські країни досі не отримали згоди США на підтримку миротворчої місії, що заважає остаточно сформувати так звану “коаліцію охочих”.