Вагітність може зменшувати об’єм сірої речовини головного мозку – дослідження
Джерело: Reuters, дослідження в Nature Neuroscience
Нове дослідження показало, що мозок зазнає значних змін під час вагітності, деякі з яких швидкоплинні, а інші більш стійкі.
Дослідники вперше склали карту цих змін на основі 26 сканувань, проведених від трьох тижнів до зачаття, протягом дев’яти місяців вагітності та двох років після пологів.
Дослідження виявило зменшення об’єму сірої речовини кори головного мозку та збільшення мікроструктурної цілісності білої речовини. Ці зміни пов’язані з підвищенням рівня гормонів естрадіолу та прогестерону.
Сканування мозку показало зменшення сірої речовини в середньому на 4% приблизно у 80% досліджуваних ділянках мозку. Невелике відновлення після пологів не повернуло об’єм до рівня, який був до вагітності.
Крім того, виявилося, що в більшості ділянок мозку об’єм сірої речовини поступово зменшується залежно від терміну вагітності. Однак, це зменшення не є тривожним — воно свідчить про більшу компактизацію сірої речовини та формування нових зв’язків між нейронами.
Хоча це дослідження проводилось лише на одній жінці, воно виявило важливі та стійкі зміни в структурі мозку під час вагітності. Такі результати можуть допомогти зрозуміти, наприклад, причини післяпологової депресії, від якої страждають деякі жінки. Однак для детальнішого вивчення змін у мозку вагітних необхідні дослідження з більшою кількістю учасниць.
- Згідно з дослідженням, жінкам варто відмовитися від вейпінгу, якщо вони хочуть завагітніти.
- Результати нового дослідження свідчать, що вагітність може прискорити процес старіння жінки.
- Дослідження Університету Сан-Франциско показало, що хірургічна стерилізація (перев’язка маткових труб) не настільки ефективна, як інші методи контрацепції. В середньому 5% жінок у США, яким перев’язали труби, повідомили про незаплановану вагітність. Вчені радять використовувати контрацептивні імплантати або внутрішньоматкові спіралі для більшої надійності.
Арсенал українських НРК поповнився безпілотним наземним комплексом DODGER, котрий виконує логістичні та тактичні завдання – від евакуації поранених до мінування позицій.
Міжнародний арбітражний трибунал зобов’язав російський “Газпром” виплатити НАК “Нафтогаз України” 1,37 мільярда доларів за порушення контракту. Рішення є остаточним і ухвалене на користь української компанії.
У США на вулиці міста Остіна, штат Техас, випустили перші безпілотні таксі Tesla. Платні поїздки стали першим кроком до масштабного запуску автономної транспортної мережі. Акції компанії вже зросли більш ніж на 9%.
Уряд Росії у 2025 році має намір закуповувати алмази коштом держбюджету, щоб підтримати російську держкорпорацію “Алроса”, котра втратила експортні постачання через західні санкції.
У Білгород-Дністровському збільшилася кількість загиблих внаслідок ракетного удару по місцевому ліцею 23 червня.