«Вдячність належить українським армійцям»: лист Леха Валенси до Трампа

Джерело: Lech Wałęsa/Facebook
Перший президент Польщі, обраним прямими виборами, Лех Валенса спільно із групою польських експолітв’язнів звернувся до глави США Дональда Трампа з відкритим листом, в якому розкритикував заяви американського лідера стосовно очікуваної вдячності України за військову допомогу, назвавши такі вимоги образливими та нагадавши про зобов’язання Сполучених Штатів відповідно до Будапештського меморандуму 1994 року.
Звіт про вашу розмову з президентом України Володимиром Зеленським ми спостерігали з жахом і огидою. Ваші очікування щодо прояву поваги та вдячності за матеріальну допомогу, надану Сполученими Штатами Україні, яка воює з Росією, ми вважаємо образливими. Вдячність належить героїчним українським солдатам, які проливають кров на захист цінностей вільного світу. Саме вони вже понад 11 років гинуть на фронті в ім’я цих цінностей і незалежності своєї Батьківщини, яку атакувала путінська Росія. Ми не розуміємо, як лідер держави, яка є символом вільного світу, може цього не бачити, – мовиться у зверненні.
Підписанти також провели паралелі між тиском Трампа та методами, котрі вони пам’ятають з часів комуністичних репресій: “Прокурори та судді на замовлення всемогутньої комуністичної політичної поліції також пояснили нам, що вони мають у руках всі карти, а в нас жодної”.
Валенса зазначив, що історія 20-го століття показує, що кожного разу, коли Сполучені Штати хотіли тримати дистанцію від демократичних цінностей і своїх європейських союзників, це закінчувалося загрозою для них самих.
Пане президенте, матеріальна допомога – військова та фінансова – не може бути еквівалентом крові, пролитої в ім’я незалежності та свободи України, Європи, а також усього вільного світу. Людське життя безцінне, його цінність неможливо виміряти грошима. Вдячність належить тим, хто приносить жертву крові та свободи… Ми закликаємо Сполучені Штати виконати гарантії, які вони надали разом з Великою Британією в Будапештському меморандумі 1994 року, в якому прямо було записано зобов’язання захищати непорушність кордонів України в обмін на повернення нею своїх запасів ядерної зброї, – мовиться у листі.
Автори листа наголосили, що США не можуть розглядати свою підтримку України як економічну торгівлю, адже людське життя безцінне. Вони закликали Вашингтон виконати свої гарантії перед Україною відповідно до підписаних міжнародних зобов’язань.
- Радник з нацбезпеки США Майк Волц заявив, що Адміністрація президента США Дональда Трампа працює для припинення “війни в Україні”. За його словами, домовленість включатиме гарантії безпеки під керівництвом європейців і вимагатиме територіальних поступок від України.
- Президент України Володимир Зеленський і віцепрезидент США Джей Ді Венс провели напружене обговорення щодо підтримки України та участі США в цьому процесі.
- Президент США Дональд Трамп за підсумками зустрічі з українським лідером Володимиром Зеленським у Білому домі 28 лютого заявив, що Зеленський “не готовий до миру” та “виявив неповагу до Сполучених Штатів Америки”. Про це Трамп написав у своїй соцмережі Truth Social.
- Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск та президент Франції Емманюель Макрон висловили підтримку Україні після конфлікту між Володимиром Зеленським і Дональдом Трампом.
- Президент України Володимир Зеленський висловив подяку Сполученим Штатам за підтримку та цей візит.
Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у підрозділах ЗСУ мобільний вогнеметний ударний комплекс KRAMPUS українського виробництва, призначений для виконання штурмових та оборонних завдань. Комплекс витривалий та має канали управління, стійкі до РЕБ.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 19 травня. Від початку доби зафіксовано 156 бойових зіткнень.
Президент Росії Володимир Путін може становити ще більшу загрозу для Європи після завершення війни проти України. Про це заявив міністр оборони Естонії Ханно Певкур.
19 травня президент Володимир Зеленський наголосив, що Україна не має наміру проголошувати нейтральний статус країни, як того вимагає російська сторона на чолі з Володимиром Путіним.
19 травня президент Володимир Зеленський заявив, що Київ спільно з союзниками розглядають можливість організації зустрічі високого рівня між Україною, Сполученими Штатами, країнами Європейського Союзу, Великою Британією та Росією в межах зусиль щодо припинення війни.