Велика Британія, Німеччина та Франція не скасовуватимуть санкції проти Ірану
Джерело: BBC
Велика Британія, Франція та Німеччина оголосили, що збережуть санкції проти Ірану, намагаючись стримати країну від продажу безпілотників і ракет Росії.
У 2015 році Іран погодився на угоду, відому як Спільний всеосяжний план дій (JCPOA), з групою світових держав, відомих як P5+1 – США, Велика Британія, Франція, Китай, Росія та Німеччина.
Згідно з угодою, Іран погодився обмежити свою чутливу ядерну діяльність і допустити міжнародних інспекторів в обмін на скасування руйнівних економічних санкцій. Угода також забороняє будь-кому купувати, продавати або передавати безпілотники та ракети до Ірану та з Ірану.
Угода також передбачала заморожування активів списку осіб і організацій, які, як вважають, сприяли розвитку ядерної програми.
Проте деякі європейські країни вважають, що Іран порушив угоду, збагачуючи та зберігаючи уран. Зокрема Велика Британія, Німеччина та Франція повідомили, що включать санкції ООН, термін дії яких закінчується, у власні закони.
Деякі із заходів мають зупинити Іран у розробці та експорті балістичних ракет і безпілотників. Але попри на санкції, багато безпілотників, виготовлених в Ірані, використовувалися Росією у війні проти України.
Такі країни, як Росія та Китай, більше не будуть зв’язані обмеженнями, якщо до 18 жовтня вони не запровадять санкції, подібні до санкцій Великої Британії, Франції та Німеччини.
Останні три країни, відомі під спільною назвою E3, заявили, що санкції залишатимуться в силі, доки Тегеран не буде “повністю виконувати” угоду.
Іран заявив, що це рішення “явно” порушило зобов’язання E3 згідно з JCPOA та резолюцією 2231 Ради Безпеки ООН, яка закликає Іран не здійснювати жодної діяльності, пов’язаної з балістичними ракетами, призначеними для доставки ядерної зброї.
У E3 заявили, що рішення відповідає JCPOA, оскільки Іран “двічі відмовився від можливості повернутися до JCPOA” і “продовжував розширювати свою програму за межі обмежень JCPOA та без будь-якого надійного цивільного обґрунтування”.
США в односторонньому порядку вийшли з JCPOA у 2018 році за президента Дональда Трампа.
- США скасували деякі санкції стосовно Ірану, аби той гарантував, що звільнить п’ятьох громадян США з полону в рамках угоди щодо обміну полоненими. Держсекретар Ентоні Блінкен вважає, що їхнє скасування “відповідає інтересам національної безпеки США”.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 17 листопада. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж усієї лінії фронту зросла до 134.
Франція та Велика Британія після рішення США, також дозволили Україні бити ракетами Storm Shadow та SCALP вглиб території РФ.
Прем’єр-міністр Кір Стармер відкидає ідею розмови з російським лідером Володимиром Путіним після негативної реакції на канцлера Німеччини Олафа Шольца за телефонний дзвінок російському диктатору.
Глава МЗС Ігор Клименко повідомив, що із пошкодженого внаслідок російського удару будинку в Сумах евакуювали понад 400 осіб.
17 листопада, у вечірньому відеозверненні, президент Володимир Зеленський вирішив прокоментувати поширену раніше у ЗМІ інформацію стосовно дозволу США на використання зокрема далекобійних ракет ATACMS для ударів вглиб території РФ. Він зауважив, що ракети скажуть самі за себе.