Велика Британія та Франція обговорюють відправлення військ в Україну – The Telegraph
Джерело: The Telegraph
Кір Стармер та Емманюель Макрон – лідери Великої Британії та Франції – обговорили ймовірність відправлення своїх військ в Україну як миротворців після потенційного припинення вогню.
Про це Стармер та Макрон говорили під час зустрічі того тижня. Деталі розмови не розголошують, але джерела видання у британському уряді повідомили, що Стармер не до кінця погодився на таку ідею.
Натомість Макрон підтримує цей план і вже обговорив його з президентом України Володимиром Зеленським та прем’єр-міністром Польщі Дональдом Туском, хоча останній відкинув пропозицію і наголосив, що Варшава не розміщуватиме свої війська в Україні.
Щодо Стармера, то, зазначили джерела, його хвилює, чи не стане такий крок ескалацією і чи не опиняться під загрозою іноземні війська.
Обговорення відправки іноземних військ до України почались на тлі пошуків Європою способу підтримати суверенітет України, оскільки вважається, що обраний президент США Дональд Трамп підштовхує Україну до мирної угоди з російським агресором.
Публічно влада Великої Британії дотримується позиції, що Захід повинен підтримувати Україну, а українці самі вирішать, коли почати перемовини з РФ. Натомість у приватних розмовах посадовці вважають, що Трамп змусить Київ та Москву сісти за стіл перемовин.
Відтак Європа починає обдумувати, як діяти далі. Одна з ідей, яку зараз обговорюють все частіше, полягає у тому, чи повинні іноземні війська гарантувати дотримання миру в Україні.
Поки ці думки стосуються варіанту, коли б у випадку припинення вогню РФ зберегла контроль над тимчасово окупованими територіями України. Водночас щодо такого варіанту зберігається багато невизначеності.
Але якщо такий сценарій буде втілено у життя, європейські лідери думають про те, як захистити решту України від потенційних майбутніх вторгнень Росії.
У британському уряді вважають, що проблемою є те, що Трамп навряд чи розмістить в Україні американські війська, зважаючи на його минулі заяви.
Натомість Сполучені Штати пропонують, щоб саме європейські війська розмістили в Україні, і щоб вони слідкували за дотриманням миру по лінії фронту, яка буде на момент підписання угоди.
Макрон таку ідею підтримує і обговорює її з іншими європейськими лідерами.
Джерела у Великій Британії наголосили, що поки не на 100% підтримують цей план. Проте факт обговорення таких дій свідчить про бажання британського уряду підтримувати Україну, навіть зі зміною влади у США.
При цьому у виданні зазначають, що будь-яке відправлення військ коштуватиме британському бюджету значних коштів, оскільки, ймовірно, довелось би розгорнути в Україні тисячі солдатів.
Колишній прем’єр Великої Британії Борис Джонсон, ексглава МЗС Великої Британії Джеремі Хант, та два колишні очільники міноборони Великої Британії Грант Шаппс і Гевін Вільямсон підтримали ідею розміщення іноземних військ в Україні.
- Франція таємно провела навчання “Персей” з розгортання військ спеціального призначення в Україні для протистояння російського прориву з території Білорусі.
Упродовж 2024 року оборонне відомство України кодифікувало та ввело в експлуатацію майже 30 зразків автомототехніки, призначеної для пересування в умовах складного рельєфу та бездоріжжя.
Державна служба з надзвичайних ситуацій заявила, що інформація про мобілізацію 50% особового складу не відповідає дійсності. У відомстві наголосили, що майже всі рятувальники залишаються заброньованими.
У покинутій шахті Південно-Африканської Республіки під час блокади, здійсненої силовиками, загинули 78 нелегальних робітників, їхні тіла витягнули на поверхню.
У Рівненській області СБУ затримала двох чоловіків, причетних до підриву залізничної колії під час руху військового ешелону.
Ракету New Glenn космічної компанії “Blue Origin” мільярдера Джеффа Безоса 16 січня запущено у космос.