Велика Британія та ЄС обговорюють створення банку для переозброєння
Джерело: Financial Times
Загроза втрати військової підтримки США та необхідність реалізувати безпеку України власними силами змусили європейські країни швидко зайнятися створенням банку або фонду для фінансування масштабних оборонних витрат. Є ідеї, як це зробити без значного збільшення бюджетних витрат – наприклад, за аналогією з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).
Міністр фінансів Великої Британії Рейчел Рівз цього тижня планує обговорити питання створення такого фінансового інституту з колегами з інших європейських країн на зустрічі “великої двадцятки” в Кейптауні.
Це може бути фонд або банк. Наприклад, є концепція Банку переозброєння, яку ми також розглядаємо, – сказав Анджей Доманський, міністр фінансів Польщі, котра зараз головує в ЄС. За його словами, переговори з Лондоном щодо цієї теми тривають уже кілька місяців.
Напередодні Доманський заявив Bloomberg, що Варшава зараз працює над “всеосяжною концепцією” фінансування європейського оборонного сектору, яку представить найближчими тижнями. У Європи має бути спільний інститут для фінансової підтримки “гігантських зусиль” по переозброєнню, пояснив міністр. Це питання також обговорювала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн з Йонасом Гаром Стьоре, прем’єр-міністром Норвегії.
У 2024 році Польща витратила на оборону 4,1% ВВП (більше за будь-яку іншу країну НАТО), а європейські країни загалом – 2%. Велика Британія планує збільшити ці витрати з 2,3% до 2,5%. Прийшовши до влади, Дональд Трамп заявив, що країни альянсу мають збільшити витрати до 5%, хоча згодом він і представники його адміністрації відмовилися відповідати, чи готові США самі досягти цієї мети. Після чого, Трамп запропонував Росії та Китаю після завершення повномасштабної війни РФ проти України та у Секторі Гази скоротити військові витрати на 50%. Путін цю ідею на словах підтримав.
В Європі, однак, не вірять у добросовісність людини, що розв’язала на континенті найкривавішу війну з часів Другої світової та заявляє про готовність почати військові дії проти країн НАТО. Тож, Захід готується до того, що доведеться захищатися самостійно, без допомоги США. Крім того, у разі досягнення мирної угоди щодо України гарантувати її безпеку, ймовірно, доведеться європейським військам.
Адміністрація США мало турбується долею Європи, – заявив Фрідріх Мерц, чия партія перемогла на виборах у Німеччині. Майбутній канцлер висунув ідею створення нового європейського оборонного союзу замість НАТО з метою “досягти незалежності від США”.
Мерц вже розпочав переговори з соціал-демократами, які очолюють нинішній уряд і будуть найімовірнішим партнером у новій коаліції, про швидке схвалення спеціальних військових витрат на 200 млрд євро, повідомляє Bloomberg, посилаючись на учасників дискусії.
Серед пропозицій для загальноєвропейського фінансового інституту є ідея, висловлена генералом Ніком Картером, колишнім командувачем британських збройних сил, – створити “банк переозброєння”. Він міг би функціонувати за зразком ЄБРР, який підтримував проекти в країнах Центральної та Східної Європи після падіння комунізму, і залучати європейські заощадження для розвитку ВПК.
Британське “міністерство фінансів зацікавлене в цьому”, сказав FT учасник обговорення ідеї. Такий банк може залучити “значні ресурси на оборону без суттєвого впливу на бюджетні обмеження”, вважає Енді Кінг, колишній британський посадовець.
Правила ЄС обмежують бюджетний дефіцит країн, що входять в союз, до 3% ВВП. Ліміт, однак, можна тимчасово порушити, наприклад, у разі надзвичайних ситуацій; такою, зокрема, була визнана пандемія COVID-19, коли європейські країни різко збільшили державні витрати для підтримки споживачів та бізнесу. Фон дер Ляйєн заявила, що обговорить з країнами можливість зробити для оборонних витрат аналогічне виключення з бюджетних обмежень.
Читайте також: The Guardian: «Червоні лінії» Путіна – лише слова, РФ – не така сильна, як вважають
Разом з тим, через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.
- Президент Естонії Алар Каріс заявив, що союзники по НАТО повинні зробити більше, щоб допомогти захистити Україну, перетнувши всі так звані “червоні лінії”.
- Британський полковник у відставці Геміш де Бреттон-Гордон, колишній командувач сил НАТО зі швидкого реагування на хімічні, біологічні, радіологічні і ядерні загрози, заявив, що британський прем’єр Кір Стармер повинен якомога швидше дозволити Києву бити ракетами Storm Shadow вглиб РФ.
- На думку американського військового кореспондента Девіда Акса, російські ядерні погрози можна сприймати як “порожній блеф”, оскільки якщо це не так, тоді ядерний удар був неминучим з 1999 року.
Художниця британського походження Сара Бордман відкинула заяву президента США Дональда Трампа про те, що вона “навмисно спотворила” його образ на портреті.
Колишньому заступнику керівника Офісу президента України (2019-2024 рр.) повідомили про нові підозри. Хоч правоохоронці не вказують імені фігуранта, з матеріалів справи випливає, що мова йде про Андрія Смирнова.
Президент США Дональд Трамп особисто наказав скасувати закритий брифінг Пентагону, де мали обговорювати плани Вашингтону на випадок війни з Китаєм, після того, як дізнався, що його має відвідати Ілон Маск.
Президент США Дональд Трамп підписав указ про перенесення урядових установ за межі американської столиці, зокрема, щоб забезпечити “ефективну” роботу міністерств та відомств там, де проживають люди.
11 квітня російські окупанти розстріляли беззбройного полоненого військовослужбовця ЗСУ на Донеччині.