Відмова від оброблених продуктів може зменшити симптоми СДУГ у дітей – дослідження

Джерело: The Lancet

Нове дослідження, опубліковане в журналі The Lancet, свідчить, що сувора дієта, яка виключає оброблені продукти, може зменшити симптоми синдрому дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ) у маленьких дітей.

У межах експерименту дітей із СДУГ перевели на спеціальну елімінаційну дієту, що дозволяла лише рис, м’ясо, овочі, груші та воду, терміном на п’ять тижнів. Виявилося, що у 78% учасників, які дотримувалися такого харчування, симптоми розладу значно зменшилися.

“Строго контрольована елімінаційна дієта є цінним інструментом для оцінки того, чи викликаний СДУГ харчовими продуктами”, – зазначили автори дослідження на чолі з професором Яном Бютелааром з Університету Радбауда (Нідерланди).

Науковці рекомендують розглядати дієтичне втручання для всіх дітей із СДУГ, за умови, що батьки готові дотримуватися суворої дієти протягом п’яти тижнів та отримати відповідний нагляд фахівців.

Однак, докторка Джасвіндер Гуман з Університету Аризони, коментуючи дослідження в The Lancet, застерегла, що таку дієту не слід продовжувати понад п’ять тижнів, оскільки довгострокові наслідки елімінаційного харчування для здоров’я дитини залишаються невідомими.

Як харчування впливає на розвиток СДУГ

Розвиток СДУГ залежить від низки генетичних та навколишніх факторів, серед яких харчування розглядається як один із можливих чинників.

Національний інститут психічного здоров’я США (NIMH) зазначає, що батьки давно підозрюють, що цукор, харчові добавки та барвники можуть спричиняти симптоми СДУГ, однак наукових доказів цього недостатньо.

Водночас, професор Бютелаар та його колеги звертають увагу на те, що деякі діти мають фізичні реакції на певні продукти, і ці продукти можуть впливати на роботу мозку, викликаючи зміни в поведінці.

Одна з гіпотез пояснює СДУГ як гіперчутливу реакцію організму на певні продукти. Деякі альтернативні методи лікування рекомендують перевіряти рівень антитіл IgG (імуноглобулін G) і виключати продукти, що їх містять, проте ця практика залишається суперечливою та не має наукового підтвердження.

Деталі дослідження

У дослідженні взяли участь 100 дітей віком від 4 до 8 років, яким діагностували СДУГ. Учасників перевели на гіпоалергенну дієту, після чого вони отримували так званий “харчовий виклик” – поступове введення певних продуктів у раціон для перевірки, чи спричиняють вони повернення симптомів.

Серед дітей, які пройшли перший етап, 78% мали значне покращення стану, тоді як у контрольній групі змін не було.

Після п’яти тижнів дітям почали вводити у раціон різні продукти – як із високим, так і з низьким вмістом IgG. Дослідники зафіксували значне погіршення поведінки у 63% дітей, коли до раціону повернули оброблені продукти. Водночас не було виявлено різниці між продуктами з високим і низьким рівнем IgG, що ставить під сумнів ефективність тестування на ці антитіла.

Відкриті питання

Попри отримані результати, докторка Гуман застерегла, що дослідження залишає відкритими багато запитань. Зокрема, поки що невідомо, чи дає елімінаційна дієта тривалий ефект.

Крім того, автори визнають, що їхнє дослідження має певні обмеження, оскільки воно проводилося у відкритому форматі. Це означає, що покращення поведінки дітей могло бути частково пов’язане з очікуваннями батьків або з тим, що діти отримували більше уваги під час експерименту.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.