Війна в Україні припинила бути пріоритетом у Євросоюзі – Politico
Джерело: Politico
ЗМІ, з посиланням на джерела у Європейському Союзі повідомляє, зо для деяких лідерів блоку російсько-українська війна припинила бути пріоритетним питанням.
Від початку повномасштабної війни ЄС обіцяв підтримувати Україну та українців стільки, скільки це буде потрібно.
Проте через майже 2 роки війни 27 лідерів країн-членів ЄС не можуть досягти згоди щодо надання Україні довгострокового пакета допомоги на суму 50 мільярдів євро та щодо початку перемовин про членство України в ЄС.
Все відбувається на тлі того, що Конгрес США не може ухвалити надання Україні понад 60 мільярдів доларів допомоги і підтримка Брюсселя стає напрочуд важливою.
Рішення відкрити двері ЄС для України також може мати істотне значення для майбутнього блоку, оскільки воно означає включення країни з майже 40 мільйонами жителів, які загрузли у війні з могутнім сусідом.
Водночас якщо не вдасться узгодити таке історичне рішення, це заплямує імідж європейської єдності не лише щодо довгострокової підтримки України з боку ЄС, але й щодо її загальних геополітичних амбіцій.
Перспектива приєднання до блоку є найбільшою підтримкою, яку ЄС може надати Україні, вважає дипломат Євросоюзу.
“Не забуваймо, що частина причини, по якій почалася ця війна — окрім того, що відбувалося в голові Путіна — це поворот України на Захід”, – сказав він.
Це не перша перевірка єдності ЄС щодо підтримки України. Залп блоку щодо санкцій проти Росії часто послаблювався через економічні проблеми різних країн ЄС, що іноді призводило до тижневої торгівлі та внутрішніх суперечок.
Зокрема, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан регулярно використовував своє право вето, щоб добитися поступок для Будапешта, таких як звільнення від імпорту російської нафти, але досі ніколи не перешкоджав укладенню угоди.
Однак цього разу Орбан відмовляється не тільки від продовження фінансової допомоги Україні, але й від початку переговорів про вступ з Києвом, назвавши останню пропозицію “необґрунтованою та погано підготовленою”. Натомість Орбан хоче стратегічних дебатів щодо політики ЄС щодо України та закликає до припинення вогню між Росією та Україною.
Низка членів ЄС наголосили, що позиція Угорщини не підтримується іншими країнами, і всі інші 26 членів блоку продовжують підтримувати Українську державу.
Проте в приватному порядку багато хто визнає, що війна більше не є пріоритетом у повсякденному житті більшості лідерів ЄС.
“Сумніви зростають. Наскільки відчайдушна ситуація на полі бою? Скільки ще грошей ми виллємо в цю чорну діру? Найближчими місяцями популісти по всій Європі прокотяться на цій хвилі”, — сказав один посадовець ЄС на умовах анонімності.
З наближенням червневих виборів до Європейського Союзу лідери ЄС побоюються віддавати перевагу Україні, а не щоденним турботам своїх громадян. Майже сім країн ЄС наголосили, що 50 мільярдів євро Україні мають бути пов’язані з грошима для інших європейських пріоритетів, таких як боротьба з міграцією, саме для того, щоб уникнути внутрішньої критики.
“Зараз ми бачимо групу країн, які іноді виглядають так, наче вже е впевнені щодо членства України в ЄС”, – зазначив один з дипломатів посилаючись на Австрію, яка підтримує придання до доку Боснії та Герцеговини і проти придання України на умовах “привілеїв”.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що зараз настав час продемонструвати, “що означає підтримувати Україну стільки, скільки потрібно”.
“Україна бореться не лише проти окупантів, а й за Європу. Приєднання до нашої родини буде остаточною перемогою України”, – сказала вона.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що ні в України, ні в ЄС немає життєздатної альтернативи, аніж продовження боротьби з РФ. Він наголосив, що у разі програшу України Росія спробує напасти на іншу європейську країну.
Однак дедалі частіше деякі дипломати ЄС ставлять собі питання, чи Орбан приєднався до Путіна в стратегічному очікуванні підтримки Заходу для розпаду України.
З перемогою на виборах ультраправої партії в Нідерландах; з дружнім до Росії лідером, який прийшов до влади в Словаччині; і з огляду на очікуваний сплеск ультраправих на наступних європейських виборах, твердження Орбана про те, що “тут вітер змін”, виглядає пророчим.
Перемога колишнього президента Дональда Трампа на виборах у США наступного року може ще більше підірвати підтримку Києва Заходом.
Попри всі негаразди ЄС намагається уникнути катастрофи на саміті.Дипломати ведуть шалені перемовини з Угорщиною щодо угоди про надання Орбану більше грошей ЄС в обмін на зняття його вето щодо допомоги Україні. Якщо ця стратегія зазнає невдачі, лідери готують альтернативні плани передачі грошей в Україну через двостороннє фінансування.
Угода про розширення буде складнішою, кажуть дипломати ЄС. Теоретично це можна було б розпочати, доки лідери ЄС знову не зберуться в березні.
Проте з політичного погляду така затримка стане серйозним ударом по Україні та по іміджу ЄС, насамперед тому, що Брюссель запевнив Україну, що рішення буде прийнято швидко.
- 12 грудня, на спільній пресконференції з Володимиром Зеленським у Білому домі, президент США Джо Байден заявив, що глава РФ Володимир Путін “розраховує на те”, що Сполучені Штати не зможуть надати підтримку Україні.
- Новий прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск наголосив на підтримці України та заявив, що “вимагатиме повної мобілізації” Заходу для допомоги Україні.
Російські війська обстріляли Краматорськ на Донеччині, в результаті чого троє людей отримали поранення.
Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.
Учасники Контактної групи з підтримки оборони України домовилися зустрітися наступного разу в Брюсселі за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції, запланованої на 14-16 лютого, повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 14 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 158 бойових зіткнень.
14 січня у вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський прокоментував випадки переведення авіатехніків та обслуговуючого персоналу Повітряних сил до піхоти. Глава держави запевнив, що заборонив зменшувати кількість фахівців, потрібних підрозділам ПС.