Війська «Вагнер» були б «розтрощені», якби вдерлися до Польщі – Бен Годжес
Джерело: Newsweek
Майже через два місяці після спроби ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина здійснити похід на Москву, близько чотирьох тисяч російських найманців оселилося на території Білорусі. Однак, хоча самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукасенко натякнув, що бойовики можуть бути зацікавлені у вторгненні до Польщі, “вагнерівцям” в його країні наразі не вистачає кількості, обладнання та матеріально-технічного потенціалу, необхідного для здійснення атаки.
Контингент “Вагнер” в Білорусі був би розтрощений польськими військами, якби вони дійсно спробували перетнути кордон, — зазначив Newsweek Бен Годжес, колишній генерал, командувач силами армії США в Європі.
Його оцінку багато в чому поділяють також західні військові аналітики.
Зокрема Джордж Баррос з Інституту вивчення війни нагадав, що міністерство оборони РФ вимагало від найманців передати все своє важке озброєння, і нині усе вказує на те, що вони це зробили.
Він додав, що немає доказів того, що вони мають польову артилерію, або БМП, танки, або ж будь-яке інше обладнання, яке їм знадобиться для того, щоб здійснити серйозний наступ на військових сусідньої держави.
Хоча багато окремих найманців ПВК “Вагнер”, які таборували в Білорусі, можливо, брали участь у боях за Бахмут, російські війська просувалися вперед на полі бою в Україні після щільного артилерійського вогню. Тож бойовики здебільшого покладалися на матеріально-технічну підтримку регулярних російських військ.
Попри потужну і гучну рекламу, група “Вагнер” позбавлена надійного доступу до обладнання, боєприпасів, авіаційної підтримки та інших матеріалів.
Тож чотири тисячі ізольованих найманців не становлять серйозної загрози для когось у безпосередній близькості від Білорусі, чи то для Польщі, України чи Литви.
Однак навіть якщо бойовики “Вагнер” в Білорусі не пропонують Кремлю реального потенціалу для подальших наступальних дій, їх присутність там не зайва, пояснюють експерти. Їх можна залучити до навчання переважно недосвідчених білоруських збройних сил або використати Лукашенком як своєрідну преторіанську гвардію у випадку, якщо знову виникне внутрішній протестний рух.
Окрім цього, Путін також міг використати їх для тиску на режим Лукашенка в Мінську, погрожуючи узурпувати те, що залишилося від суверенітету Білорусі.
І цілком можливо, що навіть якщо вони не здатні насправді захопити і утримувати чужу територію, сили “Вагнер” можна було б використати для перевірки того, наскільки далеко можуть просунутися сили, пов’язані з Росією, без спрацьовування пункту статті V про колективну оборону НАТО.
Якщо війська “Вагнер” коли-небудь опиняться в будь-якій взаємодії з військами НАТО, Росія спробує відмежуватися від того, що сталося, — зазначив Годжес.
Західна допомога Києву, починаючи з часів до повномасштабного російського вторгнення, мала передбачуваний цикл. Майже кожного разу, коли уряд президента Володимира Зеленського запитує нову форму озброєння — від протитанкових ракет Javelin до реактивних систем залпового вогню HIMARS і танків західного виробництва до літаків F-16 — у західних столицях виникають дебати про те, чи цей наступний крок може означати ескалацію, яка порушує якусь негласну “червону лінію” Кремля, що вже затримувала постачання критично важливого озброєння, яке українські сили могли використати якнайкраще.
Читайте також: Міф про “стратегічного генія” Путіна розбито вщент – Newsweek
Нині ці дебати перейшли до надання ракет ATACMS, які дадуть Україні можливість ураження цілей значно глибше у тимчасово окупованому Росією Криму. За цих обставин очевидним є бажання Кремля спробувати спровокувати ще одну відстрочку.
Ми могли б надати Україні можливості для завдання ударів великої дальності, що зробило б російську присутність у Криму нікчемною, – пояснив Годжес. – Якби російський Чорноморський флот більше не базувався в Севастополі, він би не мав можливості зривати постачання зерна, ставити міни в західній частині Чорного моря, брати на абордаж вантажні судна.
Генерал констатував, що Захід досі не забезпечує Україну всім необхідним для перемоги.
Здебільшого тому, що ми дозволили кремлівським наративам відвернути нас від досягнення консенсусу з приводу того, що швидка та рішуча перемога України відповідає нашим стратегічним інтересам.
- У розвідувальному управлінні Міноборони США (DIA) заявили, що “не має підстав сумніватися” у тому, що РФ перемістила першу партію тактичної ядерної зброї до Білорусі.
- Польський уряд може прийняти рішення про закриття свого кордону з Білоруссю.
- Бойовики ПВК “Вагнер” прибувають до РБ майже без важкої військової техніки, що може негативно вплинути на їхню боєздатність.
- У Польщі заарештували двох росіян та звинуватили їх у шпигунстві та поширенні пропаганди від імені російських найманців “Вагнер”.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.