Міф про «стратегічного генія» Путіна розбито вщент – Newsweek

Джерело: Newsweek, посилаючись на інтерв’ю кількох аналітиків

Збройний заколот “вагнерівців” на чолі з Євгеном Пригожиним остаточно зруйнував десятиліттями створюваний образ Володимира Путіна як “геніального геополітичного стратега і непереможного воєнного лідера”.

“До свого повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року Путін у всьому світі мав репутацію стратегічного генія, який завжди знав, як добре розіграти свої карти”, – йдеться у статті.

Створити цей образ допомогла не тільки держпропаганда, а й низка воєнних операцій, які мали вигідний результат для Путіна. Зокрема, йдеться про п’ятиденну війну в Грузії в 2008 році, яка “проголосила відродження Росії як воєнної держави”, анексія Криму “без єдиного пострілу”, що спричинила ” лише холодну реакцію Заходу”, війна на Донбасі і втручання в сирійську громадянську війну.

“Провал західних задумів в Сирії і підтримка Башара Асада зробили його схожим на так званого геополітичного стратега”, – розповіла викладачка кібербезпеки в Університеті Джорджа Вашингтона Хатуна Мшвідобадзе.

Як пояснили у виданні, після восьми років війни на Донбасі Путін був переконаний, що повномасштабне вторгнення в Україну завершиться захопленням Києва за лічені дні. Натомість це вторгнення спричинило “низку воєнних катастроф для Кремля і завдало удару по авторитету самого Путіна”.

Водночас, як зауважили у співрозмовники видання, найбільшою загрозою іміджу російського диктатора виявився заколот найманців ПВК “Вагнер” під проводом Євгена Пригожина. І поганим у цьому бунті було все – від захоплення без бою “вагнерівцями” Ростова-на-Дону до відсутності будь-якого покарання для бойовиків і “впевненістю загалу, що Путін втік із Москви у розпал кризи”.

“Путін вийшов з кризи ослабленим. Під час заколоту не було ніяких ознак громадської підтримки президента, а дві озброєні колони найманців “Вагнер” не викликали сильної воєнної відповіді з боку Збройних сил Росії”, – прокоментував доцент кафедри російських, східноєвропейських і євразійських досліджень Сміт-коледжу в Нортгемптоні (Массачусетс) Том Робертс.

Крім того, спроба Пригожина здійснити державний переворот обернулася важкими воєнними втратами для Росії. Разом зі збитими бунтівниками літаками і вертольотами Росія втратила і саму ПВК “Вагнер”, яка донедавна вважалася важливою частиною російської воєнної машини.

“Розпадаються не тільки Збройні сили РФ, але і кремлівські пропагандисти втрачають хватку”, – наголосив професор російської мови та гуманітарних наук Карлтонського коледжу Діана Герман Ігнашев.

Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) планує передати Україні 20 тисяч тонн металу для захисту об’єктів енергетики від російських обстрілів.

Україна та Словенія підписали угоду про надання 1,5 мільйона євро на гуманітарне розмінування.

Станом на 25 листопада 2023 року, через повномасштабну війну Росії проти України збитків зазнали 1 750 об’єктів культурної інфраструктури.

Міністр оборони України Рустем Умєров провів зустріч з міністеркою оборони Бельгії Людивін Дедондер.

Фінська митниця повідомила у вівторок, 5 грудня, що дві фінські компанії підозрюються в експорті до Росії безпілотників та іншої військової продукції на суму понад 3 мільйони євро в порушення санкцій ЄС.