Влада США пропонує $10 млн винагороди за хакера, що взламав “Дію” (оновлено)

Джерело: USA TODAY

Федеральний уряд пропонує винагороду в розмірі 10 мільйонів доларів за допомогу в пошуку Аміна Тімовича Стігала. 22-річного хлопця звинувачують у зламі “Дії”.

Влада пропонує 10 мільйонів доларів за допомогу в пошуку російського хакера, якого звинувачують у підтримці вторгнення в Україну в 2022 році шляхом атак на урядові комп’ютери.

Амін Тімовіч Стігал атакував важливі невійськові комп’ютерні системи українського уряду ще до вторгнення; публікував дані громадян, намагаючись посіяти сумніви в уряді. Пізніше він переслідував країни, які підтримували Україну, в тому числі США, де він атакував американську державну установу.

Хакер, який народився в Чечні, керував схемою шкідливого програмного забезпечення, відомою як “WhisperGate”, яка мала виглядати як звичайна атака з вимогою викупу. Федеральні прокурори стверджують, що WhisperGate насправді є “кіберзброєю”, призначеною для видалення даних жертв і виведення комп’ютерів-мішеней з ладу.

22-річний Стігал працював на ГРУ.

Джерело: FBI WANTED LIST

Підозрюваний залишається на волі. У разі визнання його винним йому загрожує до п’яти років позбавлення волі. Він входить до списку найбільш розшукуваних кіберзлочинців ФБР.

Стігал та його неназвані спільники з ГРУ атакували деякі українські урядові служби ще до вторгнення РФ у лютому 2022 року.

Атаки вразили щонайменше два десятки захищених комп’ютерів, у тому числі в Міністерстві закордонних справ, Міністерстві фінансів, Державній судовій адміністрації, Міністерстві сільського господарства, Міністерстві енергетики та Державній службі з надзвичайних ситуацій, йдеться в обвинувальному акті.

Кібератаки WhisperGate були замасковані так, щоб виглядати як робота звичайного кіберзлочинця, а не державних органів, і супроводжувалися повідомленнями з вимогою заплатити 10 000 доларів у біткоїнах за відновлення викрадених даних.

Але справжньою метою хакерів було видалення даних і виведення державних комп’ютерів з ладу.

Хакери ГРУ націлилися безпосередньо на громадян України, викравши дані 13,5 мільйонів “Дії”.

За кілька тижнів до вторгнення вони розмістили на сайті “Дії” повідомлення: “Українці! Вся інформація про вас стала публічною, бійтеся і чекайте найгіршого. Це за ваше минуле, теперішнє і майбутнє”.

Стігал почав співпрацювати з ГРУ в грудні 2020 року, йдеться в обвинувальному висновку.

Група атакувала також транспортну інфраструктуру неназваної центральноєвропейської країни, яка відігравала важливу роль у наданні допомоги Україні, а також американську державну установу, розташовану в штаті Мериленд.

Агенти ФБР Балтімора, які ведуть розслідування, не відповіли на запитання про те, на яку саме державну установу націлилася група.

Оновлено. 23:28

У відповідь на інформацію з матеріалів суду, оприлюднену американськими ЗМІ, у Мінцифри заявили, що мовиться не про витік з Дії, а про продаж інформації з інших баз даних, зламаних раніше. Також у Міністерстві наполягають на тому, що дані з Дії нібито “вкрасти не можна, оскільки Дія не зберігає їх”.
  • Іспанська компанія Santa Barbara Systems, яка займається ремонтом танків Leopard для доставлення в Україну, зазнала кібератаки, яка призвела до збою її сайту. Проросійська хакерська група взяла на себе відповідальність за напад.
  • Група російських кіберзлочинців стоїть за атакою програм-вимагачів, яка зупинила операції та тести у великих лікарнях Лондона.
  • У Держспецзв’язку повідомили, що хакери атакують працівників державного та оборонного сектору через месенджер Signal.

Естонія, слідом за Латвією та Литвою, заборонила в’їзд транспортних засобів з білоруськими номерними знаками, незалежно від причин перебування власника або користувача в Естонії чи Європейському Союзі.

За дорученням Головнокомандувача генерал-полковника Олександра Сирського у Збройних Силах України почали впровадження комплексної програми дій “Збереження життя військовослужбовців”.

Українські війська продовжують оборонну операцію на Лівобережжі Дніпра у Херсонській області, зокрема мовиться про території в районі села Кринки. Раніше низка ЗМІ розповсюдили інформацію про відхід українських сил з плацдарму у Кринках.

Згідно з даними поліції, станом на сьогодні, під час оборонної операції в селі Кринки на Лівобережжі Херсонщини зникли безвісти 788 українських військових у період з жовтня 2023-го по кінець червня 2024 року.

Згідно з наказом коменданта Херсонської області від 28 березня 2024 року, у регіоні впроваджено особливий режим в’їзду та виїзду на територію області.