Владислав Руденко розповів про російські «табори перепрошивки» українських дітей

Джерело: Радіо Свобода

Херсонець Владислав Руденко, який у віці 16 років потрапив у російський “табір перевиховання”, розповів про свій досвід.

У жовтні 2022 року Влада та ще сотню курсантів морського коледжу силою вивезли до окупованого Криму, в Євпаторію. Там, у “таборі перевиховання”, усіх примушували вчити гімн Росії, дивитися вистави та фільми про військових РФ тощо.

“Перше, що нам сказали — це дістати все українське. Щоб не було зовсім нічого українського, бо “будуть проблеми”, – згадує Владислав і додає, що він мав маленький український прапорець і не віддав його.

В таборі всі прокидалися під гімн РФ, підіймали російський прапор, далі була зарядка. Після сніданку окупанти проводили так звану “виховну годину”, де розповідали, що трапилось за вечір в Росії. Після цього дітям і підліткам вмикали російські фільми.

Через місяць юнак влаштував символічний протест проти прапора РФ — вивісив на його місце спідню білизну. Через 3 дні окупанти з’ясували, що це зробив Владислав і відправили його до ізолятора — карцер 2 на 2 метри з унітазом і заґратованим вікном. Херсонця змушували приймати пігулки, обстежували й погрожували психлікарнею.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українські підлітки кинули виклик у російському таборі “перевиховання” – і перемогли

Після цього юнака перевезли до іншого табору в Лазурному, що на Херсонщині — там ФСБ допитувала його з другом за те, що ті жартома намалювали на грудях зірку НАТО.

Загалом в таборах у Євпаторії та Лазурному Владислав провів 9 місяців, доки мати не вивезла його на підконтрольну Україні територію.

“Там дуже велика проросійська машина і дуже важко було. У мене було таке, що коли мама була вже на під’їзді до Лазурного, я вже хотів сказати “Мам, та не треба їхати”, – розповідає херсонець.

Нині ж він мріє закінчити коледж фізичної підготовки, навчати дітей у школі фізкультури, а згодом стати тренером з боксу для дітей.

Офіційно відомо про 19 тисяч українських дітей, яких викрала Росія. Неофіційно йдеться про 150-300 тисяч. Повернути вдалося 1227 українських дітей.

  • Державний секретар США Марко Рубіо спростував дані про відновлення роботи американської ініціативи Conflict Observatory, яка фіксувала воєнні злочини РФ, зокрема масову депортацію дітей з України.
  • Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що близько 15% дітей з тимчасово окупованих територій України продовжують дистанційно навчатися в українських школах.
  • Радник з нацбезпеки Майк Волц заявив, що Сполучені Штати просять РФ повернути примусово депортованих українських дітей.

Речниця Білого дому Керолайн Лівітт розповіла, куди президент США Дональд Трамп вирушить з першими закордонними візитами.

Начальник управління комунікацій командування Повітряних сил ЗСУ полковник Юрій Ігнат розповів, що у небі над Україною вже другу добу фіксують Ан-26 військово-транспортної авіації, котрий виконує певне завдання.

Парламент Нової Зеландії офіційно визнав гору Таранакі юридичною особою.

Українська стендап-комікеса Вєста Гунченко відповіла на хейт щодо її грудей після того, як вона одягнула на сольний концерт сукню з декольте.

Вже з 1 червня в Узбекистані набуде чинності спрощений порядок отримання посвідки на проживання на п’ять років для іноземців та осіб без громадянства. Відповідну норму закріпили в указі президента країни від 18 квітня.