Внаслідок повномасштабної війни загальні кліматичні збитки становлять понад $11 млрд

Джерело: Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України 

Загальні кліматичні збитки внаслідок повномасштабного вторгнення РФ на територію України становлять понад 11 мільярдів доларів.

На полях СОР28 Міндовкілля спільно з Ініціативою з обліку викидів парникових газів від війни та ГО “Екодія” представили дані третього проміжного дослідження кліматичних збитків, спричинених російською війною в Україні.

За словами заступниці міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Вікторії Киреєвої, загальні кліматичні збитки, які спричинила та має компенсувати Росія, оцінюються у понад $11 млрд.

Загальний обсяг викидів після 18 місяців повномасштабної війни оцінюється в 150 мільйонів тонн CO2e. Це перевищує річний обсяг викидів такої високорозвиненої країни, як Бельгія.

“Росія має відшкодувати Україні цю суму як репарацію за викиди, спричинені війною”, – зазначила Вікторія Киреєва.

Однак ні у міжнародній кліматичній політиці, ні в міжнародному гуманітарному праві немає чіткого способу зобов’язати її до цього.

“Це не означає, що Росію неможливо притягти до відповідальності. Україна разом із міжнародними союзниками формує Міжнародний компенсаційний механізм, щоб фінансувати відновлення. Ми переконані, що збитки, завдані клімату, мають бути частиною цього механізму та реєстру завданої шкоди, який розробляють під егідою Ради Європи”, – зазначив Леннард де Клерк, провідний автор дослідження.

Автори дослідження оцінюють викиди від бойових дій у 37 млн тонн СО2е. Ще 22,2 млн тонн спричинені пожежами – їхня кількість зросла у 36 разів протягом першого року повномасштабної війни у порівнянні з 12 місяцями до вторгнення.

Під час візиту до України міністра оборони Швеції Пола Йонсона “Агенція оборонних закупівель” Міноборони України уклала перший прямий контракт зі шведським виробничим підприємством.

Російські війська збільшили використання безпілотників для розвідки на передовій лінії. Вони застосовують безпілотні літальні апарати різних типів, таких як Supercam, ZALA, “Орлани” тощо, сказав речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.

Резидента агентурної мережі ФСБ, який коригував повітряні атаки РФ на Запоріжжя, засудили до 15 років ув’язнення.

Заступник командира 3-ї окремої штурмової бригади Максим Жорін повідомив, що ситуація під Авдіївкою “дуже складна”, проте українські підрозділи “втілюють контратакуючі заходи”.

У Силах оборони півдня України повідомили, що вночі російський безпілотник перетнув кордон з Молдовою та пролетів “кількадесят кілометрів”, перш ніж знов увійшов у повітряний простір України.