Вночі оборонці вперше застосували гібридну систему ППО FrankenSAM
Джерело: брифінг Олександра Камишіна у Давосі
В ніч на 17 січня українські військові вперше застосували гібридну систему ППО проєкту FrankenSAM. Повідомляється, що система ППО збила ворожий Shahed на відстані дев’яти кілометрів.
Розробка FrankenSAM дозволяє застосовувати західні ракети з переобладнаних радянських пускових установок.
Так, 17 січня оборонці вперше застосували систему ППО проєкту FrankenSAM у бойових умовах.
Як повідомив голова Мінстратегпрому Олександр Камишін, ППО збила Shahed на відстані дев’яти кілометрів, це перше використання такої системи.
Водночас успішному застосуванню передувала низка випробувань. Камишін акцентував, що завдяки професійності українських та американських виробників, ЗРК довели до боєздатності.
Нині усі системи ППО FrankenSAM уже розгорнуто “на полі битві”.
Зауважимо, у жовтні стало відомо, що Україна разом із США створили гібридні системи протиповітряної оборони. Розробка поєднує західні ракети та переобладнані радянські пускові установки, що є на озброєнні української армії.
FrankenSAM складається з передових ракет класу “земля-повітря” західного зразка з модернізованими пусковими установками або радарами радянської епохи.
У першому варіанті поєднали радянські пускові установки “Бук” та американські ракети Sea Sparrow, а в другому створили імпровізовану наземну установку, що об’єднує радари радянської епохи і надзвукові авіаційні ракети Sidewinder. Третім варіантом є радянське обладнання та системи ППО Hawk. Усі три зразки пройшли випробування на військових базах у США.
Передбачалося, що перспективною розробкою FrankenSAM стане комбінація ракет та пускової установки Patriot, яка працюватиме зі старими радіолокаційними системами українського виробництва. За словами представника Пентагону, системи вже випробовували у жовтні на ракетному полігоні Уайт-Сандс у Нью-Мексико. Роботи завершилися успішно.
- Російські війська продовжують експериментувати з ракетними ударами різного типу, щоб адаптувати свої системи й “подолати” українську ППО.
- 14 січня президент Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні повідомив, що готує “чергові хороші новини” щодо систем протиповітряної оборони для України.
- 17 січня українські захисники збили російську авіаційну ракету Х-59 над Дніпропетровщиною.
- У Повітряних силах ЗСУ підтвердили інформацію про збиття літака дальнього радіолокаційного виявлення А-50 та повітряного пункту управління Іл-22 росіян. Додатково Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний поширив відео з радарів.
- На Донеччині прикордонники Луганського загону знешкодили два російські безпілотники зі скидами.
У Росії готують оновлене видання єдиного шкільного підручника з історії, до якого планують додати згадки про участь військових КНДР у повномасштабній війні проти України.
Правоохоронці запобігли резонансному теракту в Києві. Затримано двох агентів ФСБ, котрі готували підрив однієї з адміністративних будівель у центрі столиці.
Агента російської воєнної розвідки (більш відомої як ГРУ), ув’язнили на 15 років з конфіскацією майна. СБУ викрила його у червні 2025 року на підготовці підривів у Києві.
Президент Володимир Зеленський повідомив про підписання контракту з Німеччиною щодо постачання 600 ракет для систем протиповітряної оборони.
22 червня підрозділи Повітряних Сил Збройних Сил України здійснили удари по підприємству з виробництва компонентів для російських ракет ОТРК Іскандер та Х-101 у Воронежі.