Вперше в Україні: 28 липня вшановують пам’ять страчених і закатованих у полоні

Джерело: Заяви Генштабу, Президента України, Начальника ГУР МО, СБУ, 1-го корпусу НГУ “Азов”, Нацполіції, 12-ї бригади “Азов”
Сьогодні, 28 липня, в Україні вперше відзначають День скорботи і вшанування памʼяті тих, хто загинув у полоні, був закатований або страчений російськими окупантами. Дата невипадкова – у ніч з 28 на 29 липня 2022 року Росія вчинила один з найбільш жорстоких воєнних злочинів, обстрілявши колонію в окупованій Оленівці, де утримували українських військовополонених. У результаті загинули десятки оборонців “Азовсталі”. Влада, армія та силові структури заявляють: памʼятаємо, не пробачимо – і вимагаємо справедливості.
Біль, що не стихає
У Генеральному штабі ЗСУ наголосили, що цей день – не лише про втрату, а й про біль, який не минає. “Це про людей, яких не встигли обійняти. Про злочини, які не мають терміну давності і про які Україна має говорити світові”, – заявили в Генштабі.
Там нагадали, що знущання з українських полонених стали системною практикою російської армії: катування, розстріли, приниження, сексуальне насильство, відсутність меддопомоги – не поодинокі випадки, а ланки цілеспрямованої політики.
“Маємо справу з організованою системою знущань. Це – воєнні злочини. Злочини проти людяності. Недостатньо спостерігати – міжнародні інституції мусять діяти”, – закликали у ЗСУ.
“Ми пам’ятаємо. І не пробачимо” – Зеленський
Президент України Володимир Зеленський у зверненні згадав Оленівку як один з найстрашніших злочинів росії – і не єдиний. За його словами, тепер в Україні офіційно вшановують памʼять усіх, хто загинув у полоні, – військових, добровольців, цивільних.
“Ми памʼятаємо. І не пробачимо”, – зазначив президент.
ГУР: Оленівка – спланований злочин
Очільник Головного управління розвідки МО Кирило Буданов нагадав, що в ніч з 28 на 29 липня 2022 року внаслідок удару по колонії в Оленівці загинули щонайменше 53 оборонці “Азовсталі”, ще понад 130 були поранені.
“Це був свідомий акт терору. Публічна демонстрація зневаги до міжнародного права та людського життя”, – заявив Буданов. Він підкреслив, що завдання держави – зробити все, аби винні не уникли покарання, а всі полонені були звільнені.
СБУ: Ворог зламав тіла, але не гідність
У Службі безпеки наголосили: Росія не змогла знищити гідність українських воїнів. “Імена загиблих – назавжди в нашій пам’яті, у наших діях, у кожній кулі, випущеній по окупантах”, – заявили у СБУ.
Служба продовжує документувати воєнні злочини РФ і обіцяє: кожен кат – постане перед судом. “Ми ніколи цього не пробачимо. І не забудемо”, – підкреслили в СБУ.
Нацполіція: день пам’яті – не лише скорбота, а й підтримка
У Національній поліції нагадали, що дата вибрана невипадково – саме цієї ночі Росія обстріляла колонію в Оленівці.
“Це – один із найжахливіших терактів проти полонених. День пам’яті покликаний зберегти історичну правду, вшанувати загиблих і підтримати їхні родини”, – сказано в повідомленні Нацполіції.
“Азов”: ми пам’ятаємо кожного і кожну
У Першому оперативному корпусі НГУ “Азов” заявили, що ця дата напряму пов’язана з їхньою історією. В ніч на 29 липня 2022 року росія влаштувала теракт проти бійців, які здалися в полон за наказом командування.
За їхніми словами, 198 азовців спеціально перевели до тюремного барака. Ввечері 28 липня в приміщення їх загнали наглядачі – з натяками на смерть. Близько 23:45 пролунали два вибухи, після чого почалась пожежа. 47 загинули на місці, ще 6 померли пізніше, понад сотня дістала поранення. Медики не мали доступу до поранених кілька годин.
“Ми не забули і не пробачимо”, – наголосили в “Азові”. Там вимагають міжнародного розслідування, притягнення винних до відповідальності і нагадують: пам’ять – це не лише про скорботу, а й про обов’язок повернути кожного полоненого.
12-та бригада “Азов”: памʼятаємо – помстимося
В 12-й бригаді “Азов” назвали ніч в Оленівці одним із найтяжчих злочинів проти полонених у сучасній історії. Азовці, які вийшли з бою за домовленостями, були вбиті уві сні – беззбройні й беззахисні.
“Спогади про ту ніч досі з нами. У сімей – лише розповіді очевидців. Але ми доб’ємося справедливості”, – йдеться в заяві бригади. “Кожен винуватець цього теракту повинен бути покараний”.
Максим Жорін : наш обовʼязок – мститись росіянам довічно
Заступник командира 3 ОШБр Максим Жорін наголосив, що три роки тому окупанти убили 50 українських військовополонених сплановано, вночі, в умовах, коли вони не могли чинити жодного опору. Жорін наголосив:
“За час російсько-української війни тисячі українських воїнів були вбиті російськими під#рами в полоні. Підло та підступно, як вони звикли робити. Наш обовʼязок не просто памʼятати наших страчених та закатованих побратимів. Наш обовʼязок – мститись росіянам довічно”.
Сьогодні – день дії, а не лише пам’яті
У всіх заявах лунає головне: пам’ять про закатованих і страчених у полоні – не лише траур, а й заклик до дії та пам’яті:
“Зупиніться сьогодні на хвилину. Подумайте про тих, хто загинув у полоні. І з цим відчуттям – продовжуйте боротьбу. За життя. За Україну”, – закликає корпус “Азов”.
- Жителі тимчасово окупованих міст – Донецька, Мелітополя, Луганська, Севастополя, Сімферополя, Бахчисарая та Генічеська – долучилися до тихої акції памʼяті на честь загиблих внаслідок теракту в Оленівці.
Сьогодні, 28 липня, в Україні вперше відзначають День скорботи і вшанування памʼяті тих, хто загинув у полоні, був закатований або страчений російськими окупантами. Дата невипадкова – у ніч з 28 на 29 липня 2022 року Росія вчинила один з найбільш жорстоких воєнних злочинів, обстрілявши колонію в окупованій Оленівці, де утримували українських військовополонених. У результаті загинули десятки оборонців “Азовсталі”. Влада, армія та силові структури заявляють: памʼятаємо, не пробачимо – і вимагаємо справедливості.
Жителі тимчасово окупованих міст – Донецька, Мелітополя, Луганська, Севастополя, Сімферополя, Бахчисарая та Генічеська – долучилися до тихої акції памʼяті на честь загиблих внаслідок теракту в Оленівці.
Станом на ранок 28 липня – це вже 1251-й день повномасштабної війни. Росія продовжує активно атакувати, використовуючи чисельну перевагу у живій силі та техніці. За минулу добу зафіксовано 158 боєзіткнень на різних напрямках фронту. Українські захисники утримують позиції й завдають ворогу відчутних втрат.
Станом на 27 липня Силам оборони вдалося звільнити від російських військ село Кіндратівка Хотінської громади, що на Сумщині.
27 липня президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, під час якої зокрема обговорив законопроєкт, котрий гарантує незалежність та ефективність антикорупційних органів.