Вплив санкцій: експорт лісу з Росії впав на третину

Джерело: росЗМІ

Санкції Євросоюзу за повномасштабну війну проти України відчутно вдарили по лісовій промисловості Росії: у 2024 році російські виробники продадуть за кордон близько 20,7 млн кубометрів пиломатеріалів, або на 32% менше, ніж експортувалося в 2021 році, випливає із розрахунків консалтингової компанії Strategy Partners.

Порівняно з минулим роком експорт виявиться меншим на 1 млн кубометрів (було 21,7 млн). Це пов’язано, зокрема, з “невеликим зниженням” обсягів поставок до Китаю, який після заборони на імпорт до країн ЄС став основним покупцем пиломатеріалів із Росії. Так, у січні-серпні російські виробники постачили на китайський ринок 7,8 млн кубометрів пиломатеріалів.

Другим найбільшим імпортером російських пиломатеріалів за підсумками року залишиться Узбекистан. Третім ключовим ринком є країни Євразійського економічного союзу (ЄАЕС; Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан). За ними слідує Туреччина.

Попри те, що відвантаження до країн СНД та MENA (Близький Схід — Північна Африка) поступово зростають, динаміку російського експорту визначають попит та ціни на ринку КНР, зазначають аналітики. Водночас на постачання істотно впливають логістичні складності та обмеження банківських розрахункових операцій з імпортерами.

ЄС запровадив заборону на імпорт лісової продукції з Росії у квітні 2022 року. Він був оголошений у межах п’ятого пакету санкцій. Під обмеження потрапили зокрема пиломатеріали, дерев’яні плити, фанера, папір та картон, а також продукція машино- та верстатобудування для лісової промисловості.

  • З початку повномасштабного вторгнення в Україну, попри введені за це західні санкції, Росія отримала 549 ​​мільярдів євро доходу від експорту викопного палива.
  • Росія фактично втратила близько 40 мільярдів доларів, які їй вдалося заробити на продажу нафти в Індію за останні місяці. Вивести ці гроші з індійської фінансової системи виявилося неможливим.
  • 14 грудня Конгрес США ухвалив законопроєкт щодо заборони закупівлі ядерного палива в Росії. Наразі документ має підписати президент США Джо Байден.
  • Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що санкції проти РФ працюють і погіршили їхній промисловий та технологічний потенціал.

24 лютого президент США Дональд Трамп під час спільної пресконференції з главою Франції Емманюелем Макроном, відмовився називати господаря Кремля Володимира Путіна диктатором, пояснивши, що “не використовує такі слова легковажно”.

США та Україна наближаються до укладення угоди щодо корисних копалин на сотні мільярдів доларів, за якою США висловлять бажання зберегти Україну “вільною, суверенною та безпечною”, згідно з проєктом угоди, що потрапив до рук Axios.

Керівник секретаріату Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Богдан Охріменко заявив, що українські журналісти, які перебувають в російському ув’язненні, зазнають тортур.

Президент США Дональд Трамп повідомив, що планує зустріч із главою Української держави Володимиром Зеленським цього або вже наступного тижня для підписання угоди про постачання корисних копалин.

Віцепрем’єрка Ольга Стефанішина повідомила, що Україна та США перебувають на фінальному етапі переговорів стосовно угоди про українські рідкісноземельні метали.