Впродовж 2023 року в Україні проведено понад 500 органних трансплантацій

Джерело: МОЗ України

Попри повномасштабну війну галузь трансплантації в Україні продовжує розвиватися – відтак впродовж 2023 року в Україні проведено 585 органних трансплантацій.

Українські лікарі успішно пересаджують серце, легені, нирки, печінку, підшлункову залозу. Також збільшилась кількість трансплантацій кісткового мозку.

Як саме трансформувалась та розвинулась галузь за 2023 рік?

  • лікарі успішно освоїли нові види трансплантацій і вперше провели унікальні для країни операції: трансплантували підшлункову залозу, здійснили спліт-трансплантацію печінки (донорський орган розділили й пересадили двом реципієнтам), без допомоги закордонних колег пересадили пацієнту легені;
  • збільшилося число трансплантацій кісткового мозку. У 2022 році  було проведено 223 пересадки стовбурових клітин, а у 2023 — 340,  з них 43  —  від неродинного донора;
  • зросла кількість прижиттєвих згод на посмертне донорство і згод на донорство рідних, яким констатували смерть мозку;
  • ліки в пострансплантаційному періоді стали ще доступнішими. Від лютого 2023 року препарати імуносупресії внесли до реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації — їх можна отримати безоплатно або з невеликою доплатою. Цією можливістю скористалися уже 1055 пацієнтів, виписано 4459 рецептів.

Пілотний проєкт МОЗ із трансплантації, що тривав три роки, завершився. В межах проєкту у 2021 році здійснено 316 органних трансплантацій,  у 2022 — 384, а у 2023 — 585. З огляду на такі неймовірні показники, цьогоріч трансплантаційні пакети увійшли до Програми медичних гарантій Національної служби здоров’я України (НСЗУ).

Протягом чотирьох днів Індія та Пакистан вели найінтенсивніші бої за минулі десятиліття: у хід пішли винищувачі, ракети та ударні дрони. Все завершилося так само раптово, як і почалося — перемир’ям, досягнутим завдяки дипломатичному марафону та телефонним переговорам.

У Лівії розпочалися жорсткі бої між збройними угрупованнями з Місрати та Тріполі. На вулиці міста вивели бронетехніку та танки. Загострення почалося після вбивства польового командира Абдула Гані аль-Кіклі (Геніва). Міністерство внутрішніх справ закликало цивільних залишатися вдома.

Попри західні санкції, Російська Федерація продовжує отримувати імпортну будівельну і важку техніку — бульдозери, екскаватори, грейдери, трактори, крани й ратраки. Цього разу постачання здійснюються через територію Грузії.

Як свідчать результати дослідження ринку праці, проведеного спільно швейцарською організацією Helvetas Swiss Intercooperation, Державною службою зайнятості та Федерацією роботодавців України, до рейтингу найбільш потрібних серед роботодавців в Україні потрапили переважно робітничі професії.

12 травня суд у Лондоні засудив майже до 11 років позбавлення волі лідера російського шпигунського угруповання у Великій Британії, яке здійснювало стеження для Кремля.