Вибори президента Грузії вперше пройдуть без участі громадян

Джерело: Ехо Кавказу

На 14 грудня призначено вибори президента Грузії, які вперше в історії країни відбудуться без участі громадян. Главу держави обиратиме Виборча колегія, до складу якої входить 300 осіб.

До складу колегії увійдуть 150 депутатів парламенту Грузії, члени Верховної ради Аджарії, Верховної ради Абхазької автономної республіки (у вигнанні) та 109 представників місцевого самоврядування, висунутих політичними партіями відповідно до квот, затверджених Центральною виборчою комісією (ЦВК). Квоти розподіляються з урахуванням результатів виборів до органів місцевого самоврядування 2021 року та географічного представництва. Остаточний склад Виборчої колегії буде затверджено ЦВК.

Вибори президента відбудуться в будівлі парламенту. У разі необхідності другого туру він також пройде 14 грудня. Інавгурація обраного президента запланована на 29 грудня.

Спікер парламенту Грузії Шалва Папуашвілі наголосив, що важливо завершити вибори цього року, щоб термін повноважень нового президента складав п’ять років, а не шість.

Раніше опозиційний телеканал Mtavari повідомляв про можливих кандидатів на посаду президента. Серед них називають голову партії “Грузинська мрія” Іраклія Гарібашвілі та Костянтина Гамсахурдію, сина першого президента країни Звіада Гамсахурдії.

Чинна президентка Грузії Саломе Зурабішвілі та опозиційні сили не визнають легітимність парламенту XI скликання, через що понад 60 опозиційних депутатів, ймовірно, не братимуть участі у голосуванні. Поки що залишається незрозумілим, чи братимуть участь у виборах представники опозиції з місцевих органів самоврядування.

Окрім президентських виборів, на 28 листопада заплановано засідання парламенту, на якому буде затверджено оновлений склад уряду.

  • Під час першого засідання парламенту Грузії XI скликання протестувальники провели акцію біля будівлі законодавчого органу, закидавши її яйцями.
  • Протести у Тбілісі почались 17 листопада, після офіційного оголошення результатів парламентських виборів. 19 листопада поліціянти відтіснили мітингувальників і знесли наметове містечко опозиції.
  • Тбіліський міський суд відхилив позови, подані опозиційними партіями та громадськими організаціями щодо скасування результатів парламентських виборів у Грузії. Загалом було 11 позовів, які оскаржували підсумки виборів.
  • Партія “Грузинська мрія”, що займає проросійську позицію, оголосила про перемогу на жовтневих виборах. Вона набрала 54% голосів після проведеної кампанії, під час якої попередила грузинів: приєднуйтесь до Заходу і повторите долю України.

Ізраїль звернувся до суддів Міжнародного кримінального суду з проханням скасувати ордери на арешт прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньягу та міністра оборони Йоава Галланта.

12 травня військові Тайваню вперше здійснили бойове випробування американських реактивних систем залпового вогню HIMARS, що стало важливим етапом у посиленні обороноздатності острова на тлі зростаючої загрози з боку Китаю. 

Правоохоронці викрили на Київщині підпільний цех із виробництва сигарет, облаштований на території колишньої свиноферми. Потужності дозволяли виготовляти понад 50 тисяч пачок контрафактної продукції щодня. 

Світові фінансові ринки продемонстрували різке зростання після оголошення США та Китаю про досягнення нової тарифної угоди, котра передбачає 90-денне зниження взаємних мит, що стало найбільшою деескалацією торговельної війни між двома найбільшими економіками світу.

На Харківщині вогнеборці врятували маленьке життя – білого кролика з пожежі, котра спалахнула після влучання російської керованої авіабомби по житловому сектору.