Вже 18 січня в Європарламенті розглянуть резолюцію щодо позбавлення Угорщини права голосу
Джерело: Euractiv
Європейський парламент планує 18 січня ухвалити резолюцію, маючи на меті позбавити Угорщину права голосу стосовно ухвалення майбутніх рішень, зокрема, у питанні допомоги Україні.
У проєкті резолюції міститься заклик до Ради ЄС розпочати процес позбавлення Угорщини права голосу, а також провести розслідування законності рішення Єврокомісії розморозити 10 млрд євро для Угорщини у грудні 2023 року.
13 грудня, напередодні саміту ЄС щодо підтримки України, Комісія виділила Угорщині фінансування в розмірі 10,2 мільярда євро, сподіваючись зняти погрозу прем’єр-міністра Віктора Орбана заблокувати початок переговорів про вступ України.
Хоча “зелене світло” було очікуваним, воно швидко викликало обурення: законодавці ЄС звинуватили Комісію в тому, що вона піддалася “шантажу” Угорщини.
Очікується, що за згодою більшості парламент ухвалить жорстку резолюцію у четвер, 18 січня.
Двома ключовими пунктами є заклик до Ради розпочати процес позбавлення Угорщини прав голосу згідно зі статтею 7.2 Договору про ЄС і початок парламентського розслідування для визначення законності рішення Комісії розморозити кошти для Угорщини.
Стаття 7.2 передбачає, що парламент рішенням, схваленим більшістю у дві третини голосів, може закликати Угорщину відповісти перед Європейською Радою за порушення нею верховенства права, після чого національні лідери ЄС можуть прийняти рішення позбавити країну права голосу.
Більшість законодавців ЄС стверджують, що рішення Комісії виділити кошти не ґрунтувалося на об’єктивних покращеннях судової системи Угорщини та верховенства права, як стверджує виконавча влада ЄС.
Парламент має намір надіслати попередження Комісії напередодні саміту ЄС 2 лютого та не дати виконавчій владі розморозити майбутні кошти Угорщини в обмін на підтримку Орбана щодо подальшої фінансової допомоги для оборонних зусиль України.
Раніше депутат Європейського парламенту та ініціатор петиції щодо позбавлення прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана права голосу в Раді ЄС Петрі Сарвамаа повідомив, що відповідна петиція набрала необхідну кількість голосів.
- Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив про підтримку вето відносно фінансової допомоги Україні, яке висловив його угорський колега Віктор Орбан. Мовиться про 50 мільярдів євро фінансової допомоги упродовж чотирьох років.
- За словами кількох європейських дипломатів і посадовців, глава угорського уряду Віктор Орбан наближається до прийняття компромісу щодо надання допомоги Україні від ЄС, навіть попри те, що угода, ймовірно, не відповідає його вимогам, висунутим після саміту минулого місяця.
- Прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні намагається переконати главу угорського уряду Віктора Орбана змінити свою опозицію стосовно підтримки України з боку Європейського Союзу та покращити відносини з президентом Володимиром Зеленським.
У 2024 році Україна досягла рекордних показників у галузях агропромислового комплексу. Зокрема, експорт цукру на рівні близько 700 тис тонн. Це стане найбільшим показником, починаючи з 2000 року.
В тимчасово окупованому Донецьку так званий “суд ДНР” виніс вирок дев’ятьом військовослужбовцям ЗСУ.
Питання про зниження мобілізаційного віку в Україні до 18 років порушувалося на зустрічах посадовців Європейського союзу з українською делегацією.
Командир бригади Нацгвардії “Азов” підполковник Денис Прокопенко, відомий за позивним “Редис”, взяв участь у зйомках відео для благодійного фонду Олександра Усика. У відеоролику він надягає боксерські рукавички, які належать українському чемпіону, а згодом залишає на них свій автограф.
Віктор Орбан годину спілкувався з президентом Російської Федерації Володимиром Путіним у середу, 11 грудня.