Вже 18 січня в Європарламенті розглянуть резолюцію щодо позбавлення Угорщини права голосу

Джерело: Euractiv

Європейський парламент планує 18 січня ухвалити резолюцію, маючи на меті позбавити Угорщину права голосу стосовно ухвалення майбутніх рішень, зокрема, у питанні допомоги Україні.

У проєкті резолюції міститься заклик до Ради ЄС розпочати процес позбавлення Угорщини права голосу, а також провести розслідування законності рішення Єврокомісії розморозити 10 млрд євро для Угорщини у грудні 2023 року.

13 грудня, напередодні саміту ЄС щодо підтримки України, Комісія виділила Угорщині фінансування в розмірі 10,2 мільярда євро, сподіваючись зняти погрозу прем’єр-міністра Віктора Орбана заблокувати початок переговорів про вступ України.

Хоча “зелене світло” було очікуваним, воно швидко викликало обурення: законодавці ЄС звинуватили Комісію в тому, що вона піддалася “шантажу” Угорщини.

Очікується, що за згодою більшості парламент ухвалить жорстку резолюцію у четвер, 18 січня.

Двома ключовими пунктами є заклик до Ради розпочати процес позбавлення Угорщини прав голосу згідно зі статтею 7.2 Договору про ЄС і початок парламентського розслідування для визначення законності рішення Комісії розморозити кошти для Угорщини.

Стаття 7.2 передбачає, що парламент рішенням, схваленим більшістю у дві третини голосів, може закликати Угорщину відповісти перед Європейською Радою за порушення нею верховенства права, після чого національні лідери ЄС можуть прийняти рішення позбавити країну права голосу.

Більшість законодавців ЄС стверджують, що рішення Комісії виділити кошти не ґрунтувалося на об’єктивних покращеннях судової системи Угорщини та верховенства права, як стверджує виконавча влада ЄС.

Парламент має намір надіслати попередження Комісії напередодні саміту ЄС 2 лютого та не дати виконавчій владі розморозити майбутні кошти Угорщини в обмін на підтримку Орбана щодо подальшої фінансової допомоги для оборонних зусиль України.

Раніше депутат Європейського парламенту та ініціатор петиції щодо позбавлення прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана права голосу в Раді ЄС Петрі Сарвамаа повідомив, що відповідна петиція набрала необхідну кількість голосів.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.