Вживання ультраоброблених продуктів підвищує ризик розвитку низки хвороб
Джерело: CNN
Результати огляду 45-ти метааналізів майже 10 млн осіб показали, що вживання продуктів, які пройшли ультраобробку, підвищує ризик розвитку десятків несприятливих станів здоров’я та смерті через них.
“Ми знайшли переконливі докази, що пов’язують високе споживання ультраоброблених продуктів із понад 70% із 45 різних результатів для здоров’я, які ми оцінювали”,- сказав старший автор дослідження Вольфганг Маркс.
Високим споживанням вважалось те, під час якого вживали на одну порцію більше ультраоброблених продуктів на день.
“Цю частку можна розглядати як “базову”, і для людей, які споживають більше, ніж базова, ризик може зрости”, – сказав Хайнц Фрайслінг, науковець відділу харчування та метаболізму Міжнародного агентства з дослідження раку Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Дослідники класифікували кожне дослідження як достовірне або сильне, дуже навідне, навідне, слабке або без відсутності доказів. Всі дослідження проводили протягом 3-х років.
“Вагомі докази свідчать про те, що більш високе споживання ультраоброблених продуктів було пов’язане приблизно з 50% вищим ризиком смерті, пов’язаної з серцево-судинними захворюваннями, і поширеними психічними розладами», – сказала докторка Мелісса Лейн, наукова співробітниця Deakin.
Серцево-судинні захворювання охоплюють серцеві напади, інсульт, закупорку артерій і захворювання периферичних артерій.
Згідно з дослідженням, є переконливі докази того, що високе в порівнянні з низьким споживанням ультраоброблених продуктів може збільшити ризик тривоги до 53%, а ризик передчасної смерті з будь-якої причини на 20%.
Як зазначили фахівці, ультраоброблені продукти мають високу калорійність, доданий цукор, натрій і низький вміст клітковини
Вже відомо, що всі вони впливають на серцево-метаболічні результати, збільшення ваги, ожиріння, діабет 2 типу та гіпертонію.
Дослідники виявили переконливі докази того, що вживання більшої кількості продуктів, які пройшли ультраобробку, підвищує ризик ожиріння на 55%, розладів сну на 41%, розвитку діабету 2 типу на 40% і ризик депресії на 20%.
Однак докази зв’язку між споживанням ультраобробленої їжі та астмою, здоров’ям шлунково-кишкового тракту та кардіометаболічними факторами ризику, такими як високий рівень жирів у крові та низький рівень ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ) холестерину, були обмежені.
Крім того, дослідження виявило лише очевидні або відсутні докази зв’язку між ультраобробленими продуктами та раком.
Ультраоброблені продукти – це набагато більше, ніж просто “модифіковані” продукти, сказав дослідник дієтології доктор Карлос Монтейро, керівник Центру епідеміологічних досліджень здоров’я та харчування Університету Сан-Паулу в Бразилії.
“Вони являють собою рецептури з часто хімічно оброблених дешевих інгредієнтів, таких як модифікований крохмаль, цукор, олії, жири та білкові ізоляти, з невеликим додаванням цільної їжі або зовсім без додавання”, — сказав Монтейро.
Монтейро ввів термін ультраоброблена їжа в 2009 році, коли він розробив NOVA, систему класифікації продуктів на чотири категорії.
Перша група складається з необроблених або мінімально оброблених продуктів, таких як фрукти, овочі, яйця та молоко.
Друга група включає такі кулінарні інгредієнти, як сіль, трави, олії тощо.
Третя група — це оброблені харчові продукти, які об’єднують першу та другу групи — наприклад, консерви та заморожені овочі.
Четверта група — це ультраоброблені продукти, які, за словами Монтейро, робляться ароматними та привабливими завдяки використанню комбінацій штучних ароматизаторів, барвників, загусників та інших добавок, які “експериментальні та епідеміологічні дані пов’язують із дисбалансом кишкової мікробіоти та системним запаленням”.
“Немає підстав вважати, що люди можуть повністю адаптуватися до цих продуктів. Організм може зреагувати на них як на марні або шкідливі, тому його системи можуть бути порушені або пошкоджені, залежно від їх вразливості та кількості спожитої їжі, яка пройшла ультраобробку”, — написав Монтейро.
Відколи з’явилося визначення Монтейро про ультраоброблену їжу, дієтологи, дослідники та працівники охорони здоров’я виросли стурбовані зростанням поширеності таких продуктів у Сполучених Штатах, Австралії, Великій Британії, Канаді та багатьох країнах, що розвиваються.
До прикладу, дві третини калорій, які споживають діти в США, є ультраобробленими. Також близько 60% раціону дорослих складається з ультраоброблених продуктів.
- Протягом багатьох років вчені вважали, що коли йдеться про збільшення ваги, усі калорії є однаковими. Але нове дослідження засвідчило, що це не так. Схоже, що організм по-різному реагує на калорії, отримані з цільної їжі з високим вмістом клітковини, та з ультраобробленої шкідливої їжі.
Верховна представниця ЄС з закордонних справ та безпеки Кая Каллас заявила, що заморожені активи РФ потрібно направити на допомогу Україні, оскільки Київ має законні підґрунтя вимагати компенсацію.
Колишня керівна партія Сирії Баас, яка десятиліттями була під контролем сім’ї Асад, оголосила про призупинення своєї діяльності до подальшого повідомлення. Згідно із заявою, опублікованою в партійних медіа, всі її ресурси, включаючи майно, кошти та зброю, будуть передані урядовим установам Сирії.
Російські війська зараз перебувають за три кілометри від околиць ключового міста Покровська Донецької області після наступу в середу. Вони також захопили українські позиції поблизу міста.
В українській столиці затримано російського агітатора, який закликав до державного перевороту і вбивства перших осіб Української держави.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц провів, за його словами, безрезультатну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Однак Шольц заявив, що готовий до подальших переговорів з ним.