Не всі калорії однакові: вони можуть бути високої та низької якості – нове дослідження

Джерело: The Washington Post

Протягом багатьох років вчені вважали, що коли йдеться про збільшення ваги, усі калорії є однаковими. Але нове дослідження засвідчило, що це не так. Схоже, що організм по-різному реагує на калорії, отримані з цільної їжі з високим вмістом клітковини, та з ультраобробленої шкідливої їжі.

Дешева оброблена їжа швидше засвоюється у верхніх відділах шлунково-кишкового тракту, що означає більше калорій для тіла та менше для кишкового мікробіому. Але коли ми їмо їжу з високим вмістом клітковини, вона не засвоюється так легко, тому повністю проходить травним трактом, до товстого кишківника.

Згідно з дослідженням, дотримуючись дієти, багатої клітковиною, ви годуєте не лише себе, а й кишкові мікроби, що ефективно зменшує споживання калорій.

“Дослідження свідчить, що всередині кожного з нас кишкові мікроби борються з нашим тілом за калорії. При західній дієті, яка не дуже живить мікроби, майже вся енергія йде нам і дуже мало йде мікробам. Ми не даємо мікробам жодної можливості використовувати калорії, які ми з’їли, тому що використовуємо їх усі. Ми натягуємо мотузку до кінця”, – сказала Карен Д. Корбін, авторка дослідження.

Корбін та її колеги залучили 17 здорових чоловіків і жінок і порівняли, що відбувалося з організмамм в результаті двох типів харчування. Дослідники надавали учасникам їжу і змушували їх дотримуватися кожної дієти протягом 22 днів.

Ці дві дієти були абсолютно протилежними. Одна з них, яка називалася “західною” дієтою, містила багато продуктів із високим ступенем обробки – такі продукти, як хрусткі листкові рисові пластівці, білий хліб, американський сир, яловичий фарш, сирні листки, ванільні вафлі, нарізки та інше оброблене м’ясо, солодкі закуски та фруктові соки.

Іншу дієту називали “дієтою для покращення мікробіому”. До неї входили овес, квасоля, сочевиця, нут, коричневий рис, кіноа та інші цільні зерна. У раціон також входить багато горіхів, фруктів і овочів.

Дві дієти забезпечили кожному учаснику однакову кількість калорій і однакову кількість білків, жирів та вуглеводнів.

Вчені виявили, що учасники поглинали значно менше калорій під час дієти, багатої на клітковину, порівняно з дієтою, що ґрунтувалась на оброблених продуктах. У середньому вони втрачали 217 кілокалорій на день під час дієти, багатої клітковиною, приблизно на 116 кілокалорій більше, ніж вони втрачали під час дієти з обробленої їжі.

Багато досліджень показали, що мікробіом кишківника відіграє певну роль у нашій вазі та будові тіла. Вчені виявили, що люди з ожирінням, наприклад, мають меншу різноманітність бактерій у кишківнику та інші відмінності в мікробіомах порівняно з худими людьми.

Шон Гіббонс, фахівець з мікробіомів і доцент Інституту системної біології в Сіетлі, сказав, що нове дослідження підтверджує те, що він бачив у своєму власному дослідженні: дієта, яка збільшує ріст і активність кишкових мікробів, “є чистим позитивним фактором для того, щоб бути метаболічно здоровим і втрачати вагу”.

“У всьому світі багато людей все більше і більше переходять на оброблені харчові продукти. Це не дуже добре для наших мікробіомів або для нашого метаболічного здоров’я”, – сказав він.

5 грудня відзначають Міжнародний день добровольців в ім’я економічного і соціального розвитку та Всесвітній день ґрунті, За церковним календарем сьогодні – день пам’яті преподобного Сави.

За даними синоптиків у вівторок, 5 грудня, в Україні без опадів.

За період із січня по листопад 2023 року громадяни РФ скупили у Грузії 5780 квартир.

4 грудня міністр оборони Рустем Умєров зустрівся з Генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом у Брюсселі.

Збройовий концерн Rheinmetall отримав масштабне замовлення на підтримку України артилерійськими боєприпасами. Дюссельдорфському технічному підприємству доручено постачити Києву артилерійські снаряди на суму близько 142 мільйонів євро.