Як технологія eye-tracking допомагає підтримувати психічне здоров’я бійців ЗСУ

Джерело: ефір телеканалу “Фронт”.

Українські вчені розробили нейротехнологічну онлайн-платформу Anima, за допомогою якої можна проаналізувати своє психічне здоров’я та здійснити ранню діагностику небезпечних станів психіки. Основою методики є відстежування рухів очей за допомогою вебкамери та технології eye-tracking.

Стартап уже застосовується у Збройних силах України, адже в умовах російсько-української війни аналіз і контроль психоемоційного стану українських військових є питанням вкрай гострим. Тестування дозволяє визначати рівень психологічної бойової готовності, вчасно діагностувати та долати наслідки посттравматичного стресового розладу (ПТСР) або контузії.

Зокрема у своїх методиках роботи з військовими вимірювання психічного стану за допомогою Anima використовує Віктор Комаренко – офіцер-психолог 3 ОШБр, співзасновник та керівник освітнього і дослідницького напрямків нейротехнологічної компанії BEEHIVEOR, кандидат біологічних наук, доцент кафедри фізіології людини і тварин КНУ імені Тараса Шевченка.

Комаренко називає технологію eye-tracking дуже перспективною, і попри те, що вона не є новою, протягом останніх років набула “другого дихання”. У своєму інтерв’ю науковиці Наталії Наумовій він розповів про принцип роботи подібної методики оцінки психічного стану:

“Це інструмент, який дозволяє визначати і досліджувати за рухами очей зміщення фокуса уваги. Увага розкриває дуже багато різних таємниць нашого психічного світу.  Те, як ми зміщуємо свій фокус уваги, не усвідомлюючи цього процесу, і визначає, наскільки люди знаходяться чи в стані емоційної напруги, чи, навпаки, в депресивному стані”.

Саме психоемоційна напруга та депресія і є двома ключовими станами, які вимірюються у військових – це допомагає зрозуміти рівень їхньої психологічної готовності адекватно реагувати на виклики активних бойових дій, травм і втрат побратимів. Тестування базується на фіксації неконтрольованих змін фокуса уваги, які здійснюються в проміжках кількох сотень мілісекунд.

Комбінування результатів тестів eye-tracking зі стандартизованими опитувальниками дозволяють Віктору Комаренку відслідковувати динаміку відновлення бійців після травматичних подій, допомагає навчити військових краще себе розуміти і контролювати, виходячи з крайніх психічних станів або запобігаючи їхньому настанню.

У більшості військових, зауважив офіцер-психолог, психіка самостійно здатна адаптуватися під виклики участі в бойових діях. Проте незначний відсоток має схильність до формування небажаних розладів у відповідь на гострий стрес війни на фронті, і основна запорука успіху тут – вчасно реагувати на зміщені стани їхньої психіки. Окрім тестувань, для підтримки психоемоційної рівноваги необхідна спільна робота командирів, сержантів і самих побратимів.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров назвав становище національних меншин в Україні “спільною проблемою” Росії та Угорщини та закликав Будапешт до спільних дій.

Нідерланди направлять свої винищувачі F-35 для реалізації безпеки повітряного простору Польщі, повідомив глава Міноборони Рубен Брекельманс.

У Харкові внаслідок російських обстрілів 7 липня постраждала 71 особа, зокрема діти. Також у лікарні після важкого поранення померла жінка.

Майбутня мирна угода з Києвом повинна містити пункти про демілітаризацію та денацифікацію України, скасування антиросійських санкцій, відкликання всіх позовів проти РФ і повернення заморожених на Заході російських активів. Про це заявив міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, окресливши ключові вимоги Кремля.

Російські війська вдруге за день завдали ударів дронами по Харкову, внаслідок чого виникли пожежі на житлових і громадських об’єктах, є постраждалі.