Як загибель президента Ірану може позначитися на Близькому Сході
Джерело: AP
Загибель президента Ірану Ібрагіма Раїсі та міністра закордонних справ внаслідок аварії гелікоптера в гірській провінції Східний Азербайджан, ймовірно, позначиться на всьому Близькому Сході, де вплив Тегерану поширюється широко і глибоко.
Іран десятиліттями підтримував збройні угруповання та бойовиків у Лівані, Сирії, Іраку, Ємені та на палестинських територіях, що дозволяло йому демонструвати силу та потенційно стримувати напади з боку Сполучених Штатів чи Ізраїлю – заклятих ворогів його Ісламської революції 1979 року.
Зокрема ніколи ще напруженість не була такою високою, як минулого місяця, коли Іран під керівництвом Раїсі та верховного лідера аятолли Алі Хаменеї запустив сотні безпілотників і балістичних ракет по Ізраїлю у відповідь на авіаудар по іранському консульству в Сирії.
Однак, за допомогою США, Великої Британії, Йорданії та низки інших союзників, Ізраїль перехопив майже всі повітряні цілі. У відповідь Ізраїль, очевидно, завдав удару по радіолокаційній системі протиповітряної оборони в іранському місті Ісфахан, не спричинивши втрат, натомість надіславши безпомилкове повідомлення.
Сторони роками вели війну таємних операцій і кібератак, однак квітневі обстріли стали першим прямим військовим зіткненням.
ВПЛИВ НА ІЗРАЇЛЬ
Війна між Ізраїлем і терористичним угрупованням “ХАМАС” залучила також інших союзників Ірану, водночас кожна атака і контратака загрожують розпалити масштабнішу війну. Це вибухова суміш, яка може спалахнути внаслідок несподіваних подій, таких як смертельна аварія глави Ірану.
Ізраїль давно вважав Іран своєю найбільшою загрозою через ядерну програму Тегерана, балістичне озброєння та підтримку збройних угруповань, що “поклялися знищити Ізраїль”.
Іран вважає себе головним покровителем “палестинського опору ізраїльському правлінню”, і високопосадовці роками закликали “стерти Ізраїль з карти світу”.
Раїсі, якого розглядали як протеже та можливого наступника Хаменеї, був прихильником жорсткої позиції та нещодавно розкритикував Ізраїль, заявивши, що “сіоністський ізраїльський режим гнобить народ Палестини протягом 75 років”.
В AP зауважили, що Ізраїль протягом років здійснював численні напади на високопоставлених іранських військових і вчених-ядерників.
Тоді як наразі немає жодних доказів причетності Ізраїлю до аварії гелікоптера Раїсі, і ізраїльські офіційні особи не прокоментували інцидент.
ПРОКСІ-ВІЙНА ВІД ЛІВАНУ ДО ЄМЕНУ
Протягом років Іран надавав фінансову підтримку палестинському терористичному угрупованню ХАМАС, яке очолило напад на Ізраїль 7 жовтня, а також меншому, однак більш радикальному Палестинському ісламському джихаду.
З початку війни лідери Ірану висловлювали солідарність з палестинцями. Тоді як їхні союзники в регіоні пішли набагато далі.
Ліванське угруповання “Хезболла” вступило у конфлікт з Ізраїлем з початку війни в Газі. Обидві сторони майже щодня завдають ударів вздовж ізраїльсько-ліванського кордону. Однак поки що конфлікт не переріс у повномасштабну війну.
Окрім цього, підтримувані Іраном збройні формування в Сирії та Іраку неодноразово атакували американські бази в перші місяці війни, проте відступили після ударів США у відповідь. Єменські повстанці-хусити – ще один союзник Ірану, неодноразово атакували іноземні кораблі, що також викликало відплату з боку США.
ЗА БЛИЗЬКИМ СХОДОМ
Вплив Ірану виходить за межі Близького Сходу та його суперництва з Ізраїлем.
Ізраїль і західні країни давно підозрюють Іран у створенні ядерної зброї під виглядом мирної атомної програми, що є загрозою для нерозповсюдження ядерного озброєння та порушенням взятих Тегераном зобов’язань.
Іран збагачує уран до 60% чистоти – близько збройового рівня. Іран завжди наполягав на тому, що його ядерну програму спрямовано виключно на мирні цілі, проте нещодавно заборонив інспектування фахівцями ООН.
Вважається, що Ізраїль є єдиною ядерною державою на Близькому Сході.
Іран також став ключовим союзником Росії після її повномасштабного вторгнення в Україну, постачаючи ударні безпілотники та ракети. Сам Раїсі неодноразово намагався спростувати звинувачення, заявляючи, що Іран не постачав зброю з початку бойових дій у лютому 2022 року.
Тоді як іранські офіційні особи зробили суперечливі коментарі щодо надання РФ БПЛА. Своєю чергою, офіційні особи США та Європи наголосили, що та кількість, що використовується у війні проти України, безумовно свідчить про те, що потік зброї посилився з початку війни.
Читайте також: «Жорстке приземлення» гелікоптера Ібрагіма Раїсі: хто такий та чим відомий президент Ірану
Довідка. Вдень 19 травня гелікоптер, що перевозив президента Ірану Ібрагіма Раїсі, потрапив в аварію в районі азербайджанського міста Джульфа. Згодом з’явилася інформація, що в гелікоптері також перебував глава МЗС країни Хоссейн Амір-Абдуллахіан та інші особи.
- Іранські ЗМІ підтвердили загибель президента Ірану Ібрагіма Раїсі та міністра закордонних справ Хоссейна Аміра Абдоллахіана внаслідок аварії гелікоптера в гірській провінції Східний Азербайджан.
- У Кремлі заявили, що РФ прискорить роботу над “новою великою міждержавною угодою” з Іраном.
- 5 грудня Іран та РФ підписали спільну декларацію у намаганні “подолати” санкції США.
- Раніше стало відомо, що Іран, ймовірно, завершив домовленості щодо постачання російських винищувачів Су-35 і ударних вертольотів Мі-28.
- 10 грудня премєр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу заявив главі РФ Володимиру Путіну про невдоволення у зв’язку зі співпрацею РФ з Іраном.
В Україні з’явилися нові боєприпаси, що дозволяють ефективно боротися з дронами за допомогою стандартних автоматів. Оборонний кластер Brave1 ініціював розробку антидронових набоїв, що в рази підвищують шанси військових уразити рухому ціль.
У тимчасово окупованому Криму за перше півріччя 2025 року правозахисники зафіксували 65 затримань, зокрема 15 – щодо представників корінного кримськотатарського народу. За аналогічний період 2024 року підтвердили 71 випадок (21), а у 2023 – 101 (66).
Протягом тижня російська армія здійснила масований обстріл більшості регіонів України, застосувавши понад 1,8 тисячі безпілотників, більше ніж 1,2 тисячі авіаційних бомб і 83 ракети, повідомив президент Володимир Зеленський.
Репортаж американської газети The New York Times з Курщини “Ландшафт смерті. Що залишилось там, де Україна вторгнулась в Росію”, створений за участі бойовиків підрозділу “Ахмат”, викликав хвилю критики. Українські журналісти та представники МЗС обурені легітимізацією кремлівської пропаганди під виглядом журналістики.
Нацполіція встановила виконавців вбивства полковника СБУ Івана Воронича у Києві. Чоловіка й жінку ліквідували під час затримання.