ЄС не встигає виконати план надання Україні мільйона артилерійських снарядів до березня

Джерело: Bloomberg з посиланням на джерела

Європейський Союз відстає від планів надати Україні мільйон артилерійських снарядів до березня 2024, що потенційно дає російським силам перевагу в постачанні боєприпасів.

На початку 2023 року ЄС розробив план, пообіцявши протягом року передати Україні артилерійські запаси. Спершу ЄС повинен був надати боєприпаси з наявних запасів, а надалі – боєприпаси, виготовлені за контрактами про спільні закупівлі та збільшення промислових потужностей.

Однак попри те, що з ухвалення цього плану пройшло вже понад пів року, Євросоюз передав Україні лише 30% боєприпасів з загальної кількості запланованих. Більш того, виходячи з обсягу контрактів, підписаних на сьогодні, ЄС ризикує не досягти своєї мети.

За даними джерел, кілька держав-членів приватно звернулися до відділу зовнішньої політики блоку з проханням продовжити їхній термін.

Оскільки контрнаступ України досягає обмеженого прогресу, а союзники готуються до тривалої війни, поставки боєприпасів, обіцяні ЄС, мають вирішальне значення для того, щоб допомогти Україні не відставати від виробництва Росії.

За деякими оцінками, наступного року російські заводи зможуть виготовити 2 мільйони патронів. Разом з тим РФ отримала боєприпаси від КНДР і продовжує шукати снаряди радянських часів.

Союзники сподівалися, що їхня спільна підтримка зрівняється з Росією за обсягом і що Україна матиме перевагу завдяки кращим стандартам західних снарядів і зброї, повідомило джерело.

“До 31 травня держави-члени поставили близько 223 000 артилерійських боєприпасів (самохідних, високоточних боєприпасів великої дальності, а також мінометних боєприпасів) і 2300 ракет усіх типів”, — сказав Петер Стано, речник ЄС.

Відтоді члени ЄС продовжували надавати боєприпаси, і сім країн розмістили замовлення на боєприпаси калібру 155 мм через Європейське оборонне агентство, додав Стано. За його словами, агентство уклало дев’ять рамкових контрактів.

Країни ЄС не бажали розповідати конкретні подробиці про те, що вони надали або на які снаряди підписані контракти, і Стано відмовився обговорювати деталі контрактів або вартість розміщених замовлень.

Проте низка країн поділилися цифрами в приватному порядку, зокрема на зустрічах цього тижня, де кілька держав-членів попросили Службу зовнішніх дій ЄС продовжити крайній термін постачання, який має завершитись у березні.

Близько 12 країн, зокрема країни Балтії, Німеччина, Нідерланди та Польща, поставили або збираються спільно доставити близько 300 000-400 000 боєприпасів переважно через ініціативу ЄС. Швеція, Фінляндія, Данія та Норвегія, яка не є членом ЄС, розмістили замовлення на суму 52 мільйони євро (55 мільйонів доларів США), а виробництво почнеться наступного року.

Однак ціна на боєприпаси зросла з моменту запуску ініціативи, що означає, що поточний бюджет може бути недостатньо великим для досягнення поставлених цілей.

  • Ізраїльські чиновники, цитовані Axios, заявили, що Пентагон має намір поставити Ізраїлю для боротьби проти ХАМАСу артилерійські снаряди калібру 155 мм, які мали відправити в Україну.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.