ЄС обіцяє «рішучу відповідь» Ірану за передачу ракет Росії

Джерело: Reuters

10 вересня речник ЄС із закордонних справ Пітер Стано заявив, що передача іранських балістичних ракет Росії означає подальшу військову ескалацію і зустрінеться “рішучою відповіддю” з боку Європейського Союзу.

Стано повідомив, що дипломатична служба ЄС на прохання глави МЗС ЄС Жозепа Борреля вже представила членам ЄС “значний набір рішучих і цілеспрямованих заходів” проти Ірану у відповідь на передачу ракет.

Верховний представник Боррель у своїх двосторонніх контактах з іранськими партнерами постійно застерігав Іран від такого рішення, — додав речник.

Передача ракет Іраном суперечить Статуту ООН, міжнародному праву та міжнародному гуманітарному праву.

Зауважимо, держсекретар США Ентоні Блінкен пригрозив Ірану санкціями за передачу ракет Росії.

Додамо, напередодні іранський депутат Ахмад Бахшаєш Ардестані визнав факт передачі балістичних ракет Росії, попри офіційне заперечення Тегерана. Член парламентського комітету з національної безпеки та зовнішньої політики Ардестані зробив таку заяву всього через добу після того, як місія Ірану в ООН спростувала публікацію The Wall Street Journal про постачання до Росії балістичних ракет малої дальності.

Нам доводиться займатися бартером для задоволення наших потреб, включаючи імпорт сої та пшениці. Частина бартеру включає відправку ракет, а інша частина – відправлення військових безпілотників до Росії, – сказав депутат.

На питання про можливі наслідки у вигляді нових санкцій через передачу ракет Росії, він відповів: “Гірше, ніж є, бути не може. Ми даємо ракети Хезболлі, ХАМАСу, Хашд аш-Шаабі (шиїтське ополчення в Іраку, – ред.), то чому б не Росії?”.

Депутат також зазначив, що Іран отримує долари за продаж зброї, обходячи санкції через співпрацю з Росією, в обмін на яку імпортує сою, кукурудзу та інші товари. Він порівняв підтримку Росії з військовою допомогою країн НАТО Україні.

Після чого МЗС України викликало тимчасового повіреного у справах Ісламської Республіки Іран в Україні Шахріяра Амузегара, якому висловили глибоке занепокоєння української сторони у зв’язку із повідомленнями щодо можливого постачання Іраном балістичних ракет Російській Федерації.

Тим часом Міністерство оборони Ірану продовжує заперечувати передачу ракет Росії.

Президент Естонії Алар Каріс заявив, що союзники по НАТО повинні зробити більше, щоб допомогти захистити Україну, перетнувши всі так звані “червоні лінії”.

Російська компанія “РусХемАльянс” подала нові позови проти п’яти європейських банків, які припинили фінансування будівництва газового проєкту в Росії після запровадження санкцій.

Президент Росії Володимир Путін наказав збільшити чисельність армії на 180 тисяч. Це вже втретє від початку повномасштабного вторгнення він віддає подібні накази.

Німеччина надасть додаткові 100 мільйонів євро допомоги Україні цієї зими.

Станом на ранок 17 вересня в Чорному та Середземному морях російські окупанти утримують на бойовому чергуванні п’ять носіїв крилатих ракет “Калібр”, загальним залпом до 36 ракет.