ЄС остаточно заборонив бісфенол А у харчовому пакуванні після 20 років досліджень
Джерело: Independent
Європейський Союз остаточно заборонив використання бісфенолу А (BPA) у всіх матеріалах, що контактують із харчовими продуктами. Відповідне рішення закріпили у Регламенті 2024/3190, який набрав чинності 20 січня 2025 року. Заборона стала результатом понад 20 років наукових досліджень і обговорень щодо впливу цієї речовини на здоров’я та довкілля.
BPA — небезпечна сполука, котра потрапляє в організм у малих дозах, але має серйозні наслідки для здоров’я.
Що таке BPA
BPA — це хімічна сполука, яку застосовують у виробництві пластикових та епоксидних матеріалів. Вона надає жорсткості упаковці, запобігає іржавінню консервних банок та потраплянню бактерій у продукти. Водночас BPA імітує структуру природних естрогенів, через що є ендокринним руйнівником.
Речовину можна знайти у внутрішньому покритті консервних бляшанок, у пластикових пляшках, упаковці, контактних лінзах, електроприладах, дитячих іграшках, спортивних товарах, покритті для підлоги, касових чеках та DVD- дисках.
Протягом минулих 20 років допустимі рівні споживання BPA суттєво знижувалися. У 2006 році Європейське агентство з безпеки харчових продуктів встановило добову норму у 0,05 мг/кг маси тіла, а у 2023 році ця межа знизилася до 0,2 нанограма — у 250 тисяч разів менше.
Що передбачає заборона
Згідно з новим регламентом:
- Виробництво та продаж усіх матеріалів і виробів, що контактують з їжею та містять BPA чи його солі, заборонені на території ЄС.
- Встановлені перехідні періоди від 18 до 36 місяців для різних типів продукції — зокрема одноразової та багаторазової харчової тари.
- Заборона також охоплює інші бісфеноли та їх похідні.
Контекст
BPA став ще одним прикладом речовин, які спершу вважали проривом, але згодом перетворилися на екологічну загрозу. Схожі приклади — ДДТ, фреони та HCH, які вже заборонені в багатьох країнах через токсичність і накопичення в природі.
Очищення стічних вод від BPA потребує дорогого обладнання, адже ця речовина не розкладається у стандартних очисних системах. Її потрапляння у річки шкодить дикій природі та загрожує здоров’ю людей.
Швеція була однією з перших країн, котра запровадила обмеження на BPA — ще у 2012 році його заборонили у дитячому посуді для дітей до трьох років.
Новий регламент ЄС покликаний зменшити ризики для людей і природи, а також скоротити витрати на відновлення екосистем і охорону здоров’я.
Варто додати, що понад 3600 хімічних речовин, дозволених для контакту з харчовими продуктами в упаковці, кухонному посуді або харчовому обладнанні, виявили в організмі людини, про що свідчить нове дослідження.
Хімічні речовини виявили в людській крові, волоссі та грудному молоці. Серед них є високотоксичні сполуки, такі як PFAS, бісфенол, метали, фталати та летючі органічні сполуки. Багато з них пов’язані з раком, гормональними збоями та іншими серйозними проблемами зі здоров’ям.
- Згідно з лабораторним дослідженням, в 10% жіночої нижньої білизни з Угорщини, Австрії та Словенії виявили небезпечно високий рівень токсичні хімічних речовин, які порушують роботу ендокринної системи.
- Дослідники виявили мікропластик в яєчках людей та собак, що викликало занепокоєння щодо потенційного впливу частинок на репродуктивну систему.
- Науковці припускають, що людська шкіра може поглинати вогнестійкі домішки з мікропластику, що може призвести до їхнього потрапляння у кровотік. Для дослідження використовувалися 3D-моделі шкіри, аналогічні людській, з метою вивчення проникності антипіренів — речовин, які роблять пластик стійкішим до високих температур.
Європейський Союз остаточно заборонив використання бісфенолу А (BPA) у всіх матеріалах, що контактують із харчовими продуктами. Відповідне рішення закріпили у Регламенті 2024/3190, який набрав чинності 20 січня 2025 року. Заборона стала результатом понад 20 років наукових досліджень і обговорень щодо впливу цієї речовини на здоров’я та довкілля.
У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 22:00 1 травня. Від початку цієї доби відбулося 140 бойових зіткнень.
Пізно ввечері 1 травня російські війська завдали щонайменше десять ударів по Запоріжжю. Внаслідок ворожого обстрілу загинув чоловік. Також начальник Запорізької ОВА Іван Федоров повідомив про людей під завалами.
Міністр енергетики Герман Галущенко 1 травня повідомив про збільшення максимальної потужності експорту електроенергії з України та Молдови до країн ЄС до 650 МВт.
Університет Пенсільванії в США зобов’язали анулювати результати плавчині-трансгендера Лії Томас, яка брала участь у жіночих змаганнях.