ЄС прагне перевести збройову промисловість на «режим воєнної економіки»
Джерело: Reuters
Європейська комісія запропонує шляхи для Євросоюзу на підвищення збройової промисловості, щоб він міг перейти до “режиму воєнної економіки” у відповідь на вторгнення Росії в Україну.
За даними посадовців ЄС, 5 березня Тьєррі Бретон, комісар європейської промисловості, викладе пропозиції, щоб заохотити країни ЄС купувати більше зброї разом у європейських компаній і допомогти таким фірмам збільшити виробничі потужності.
“Нам потрібно змінити парадигму і перейти до режиму воєнної економіки. Це також означає, що європейська оборонна промисловість повинна більше ризикувати за нашої підтримки”, — сказав Бретон, переглядаючи пакет.
Бретон, колишній генеральний директор французької технологічної компанії, також сказав, що можливість ще одного президентського терміну в США для Дональда Трампа, який поставив під сумнів зобов’язання Вашингтона перед НАТО, означає, що Європа повинна зробити більше, щоб захистити себе.
“У поточному геополітичному контексті Європа повинна взяти на себе більшу відповідальність за власну безпеку, незалежно від результатів виборів наших союзників кожні чотири роки”, — сказав Бретон.
Війна Росії в Україні спонукала багато європейських країн збільшити витрати на оборону.
Але посадовці ЄС стверджують, що суто національні зусилля менш ефективні, і хочуть, щоб органи ЄС відігравали більшу роль у політиці оборонної промисловості.
За даними аналітиків, війна показала, що європейська промисловість була погано підготовлена до деяких серйозних викликів, таких як раптовий сплеск попиту на велику кількість артилерійських боєприпасів.
Пропозиції Бретона включають створення європейської версії схеми продажу військової техніки США за кордоном, за якою Сполучені Штати допомагають іншим урядам купувати у американських збройових компаній.
Інша пропозиція дозволить ЄС змусити європейські збройні фірми віддавати пріоритет європейським замовленням під час кризи.
Аби втілити ці пропозиції у життя, потрібно схвалення усіх 27 країн-членів ЄС.
Вони також будуть уважно вивчені НАТО, яка заявила, що вітає зусилля ЄС допомогти європейській обороні, але попередила, що вони не повинні дублювати чи суперечити роботі трансатлантичного альянсу.
Представники Комісії кажуть, що хочуть, щоб Україна брала участь у запропонованих нових схемах для посилення спільних закупівель і виробничих потужностей, хоча Україна не є частиною ЄС.
“Наша місія тут полягає в тому, щоб ставитися до України майже як до країни-члена”, — сказав один посадовець на умовах анонімності перед запуском пакета.
- Союзники України вже підготували перелік озброєння та обладнання для посилення Військово-морських сил Збройних сил України.
Головне управління розвідки Міністерства оборони повідомило, що Росія нарощує вплив на інформаційний простір Африканського континенту, використовуючи ресурси державних ЗМІ — зокрема, агентства ТАСС і телеканалу RT.
Протягом тижня російська армія здійснила масований обстріл більшості регіонів України, застосувавши понад 1,8 тисячі безпілотників, більше ніж 1,2 тисячі авіаційних бомб і 83 ракети, повідомив президент Володимир Зеленський.
Репортаж американської газети The New York Times з Курщини “Ландшафт смерті. Що залишилось там, де Україна вторгнулась в Росію”, створений за участі бойовиків підрозділу “Ахмат”, викликав хвилю критики. Українські журналісти та представники МЗС обурені легітимізацією кремлівської пропаганди під виглядом журналістики.
У Запоріжжі на воді загинув 17-річний хлопець – він зник під час купання в затопленому кар’єрі. Тіло юнака виявили наступного дня водолази на глибині 10 метрів.
Військові Естонії провели перші бойові стрільби з реактивних систем залпового вогню HIMARS.