ЄС та США закликали Грузію зупинити законопроєкт про «іноагентів» на тлі протестів
Джерело: Reuters
Сполучені Штати та Євросоюз засудили грузинський законопроєкт про “іноагентів” на тлі триваючих протестів проти ухвалення закону.
Законопроєкт вимагатиме від організацій, які отримують понад 20% свого фінансування з-за кордону, реєструватися як агенти іноземного впливу, вимога, яку опоненти називають авторитарною та інспірованою Кремлем.
Документ вже підтримали у двох з трьох читань. Очікується, що законодавці розглянуть законопроєкт у третьому й остаточному читанні приблизно через два тижні. Однак на Заході стривожені таким розвитком подій, який ставить під сумнів європейський шлях Грузії.
2 травня протестувальники вийшли на площу Героїв, ключову кільцеву розв’язку, через яку проходить більша частина транспорту Тбілісі між кварталами міста. Великі черги транспортних засобів залишилися заблокованими.
На мітингу не було видимої присутності поліції і не було жодних ознак насильства, як у попередні дні протестів поруч з парламентом, коли правоохоронці застосовували водомети і сльозогінний газ.
Читайте також: Закон про «іноагентів»: що відбувається в Грузії та реакція міжнародної спільноти
Протистояння розглядається як частина ширшої боротьби, яка може визначити, чи буде Грузія, країна з населенням 3,7 мільйона осіб, яка пережила війни та революції після розпаду Радянського Союзу, наближатися до Європи чи повертатися під вплив Росії.
Герт Ян Купман, очільник директорату Європейської комісії з питань розширення, повторив попередження ЄС про те, що законопроєкт поставить під загрозу надії Грузії стати членом блоку.
“Є тривожні зміни щодо законодавства. Закон… у його нинішньому вигляді є неприйнятним і створить серйозні перешкоди на шляху вступу до ЄС”, – сказав він на пресконференції в Тбілісі.
Однак грузинський уряд, який скасував подібний закон минулого року через протести, не показав жодних ознак того, що піде на це вдруге напередодні парламентських виборів у жовтні.
Велика Британія, Італія, Німеччина та США також розкритикували законопроєкт.
У Білому домі висловили занепокоєння щодо впливу такого законодавства на готовність грузин висловитися.
“Ми глибоко стурбовані цим законодавством — тим, що воно може зробити з погляду придушення інакомислення та свободи слова”, — заявив речник Білого дому з національної безпеки Джон Кірбі на брифінгу.
Посол США у Грузії Робін Данніган заявив, що рішення уряду “віддалили країну від її євроатлантичного майбутнього” і закликав взяти нову обіцянку інтеграції з Заходом.
У своїй заяві Данніган сказав, що високопоставлені керівники США запросили Грузію обговорити це питання, але країна не прийняла цю пропозицію.
Міністерство закордонних справ Грузії повідомило, що прем’єр-міністр Іраклій Кобахідзе вирішив відмовитися від такого візиту, оскільки запрошення залежало від припинення дебатів щодо законодавства. Це, за його словами, суперечить духу партнерства.
- У столиці Грузії на протестах проти закону про іноагентів побили лідерів опозиції Левана Хабеішвілі та Алеко Елісашвілі. Також силовики намагались затримати Георгія Вашадзе.
- На мітингу у Грузії затримали понад 60 осіб: політики ЄС засудили насильство щодо учасників.
- Колишній співробітник російського МВС, а зараз політолог та ведучий пропагандистського каналу “Соловьев live” Сергій Карнаухов заявив, що Грузії “може знадобитись військова допомога Росії”, аби розігнати протести.
Ввечері 22 липня начальник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов закликав українців “вирішувати внутрішні суперечності шляхом відкритого діалогу для досягнення єдиної спільної мети”.
Внаслідок масштабної схеми вирубки лісів на території Лазещинського лісництва, яке є філією “Ясінянське лісомисливське господарство” ДП “Ліси України” довкіллю завдано збитків на 55,8 млн гривень. Посадовцю філії оголосили підозру.
Біля Офісу президента ввечері 22 липня спалахнули протести після того, як влада Україна зробила крок до послаблення антикорупційного агентства. Опоненти вважають це найрадикальніший із низки нещодавніх кроків, спрямованих на концентрацію влади у руках Володимира Зеленського та придушення критики його адміністрації.
Ввечері 22 липня президент Володимир Зеленський підписав закон №12414, що обмежує незалежність Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Увечері 22 липня, під час виконання польотного завдання на винищувачі Mirage 2000, сталася відмова авіаційної техніки. Пілоту вдалося вчасно катапультуватися.