ЄС та США закликали Грузію зупинити законопроєкт про «іноагентів» на тлі протестів

Джерело: Reuters

Сполучені Штати та Євросоюз засудили грузинський законопроєкт про “іноагентів” на тлі триваючих протестів проти ухвалення закону.

Законопроєкт вимагатиме від організацій, які отримують понад 20% свого фінансування з-за кордону, реєструватися як агенти іноземного впливу, вимога, яку опоненти називають авторитарною та інспірованою Кремлем.

Документ вже підтримали у двох з трьох читань. Очікується, що законодавці розглянуть законопроєкт у третьому й остаточному читанні приблизно через два тижні. Однак на Заході стривожені таким розвитком подій, який ставить під сумнів європейський шлях Грузії.

2 травня протестувальники вийшли на площу Героїв, ключову кільцеву розв’язку, через яку проходить більша частина транспорту Тбілісі між кварталами міста. Великі черги транспортних засобів залишилися заблокованими.

На мітингу не було видимої присутності поліції і не було жодних ознак насильства, як у попередні дні протестів поруч з парламентом, коли правоохоронці застосовували водомети і сльозогінний газ.

Читайте також: Закон про «іноагентів»: що відбувається в Грузії та реакція міжнародної спільноти

Протистояння розглядається як частина ширшої боротьби, яка може визначити, чи буде Грузія, країна з населенням 3,7 мільйона осіб, яка пережила війни та революції після розпаду Радянського Союзу, наближатися до Європи чи повертатися під вплив Росії.

Герт Ян Купман, очільник директорату Європейської комісії з питань розширення, повторив попередження ЄС про те, що законопроєкт поставить під загрозу надії Грузії стати членом блоку.

“Є тривожні зміни щодо законодавства. Закон… у його нинішньому вигляді є неприйнятним і створить серйозні перешкоди на шляху вступу до ЄС”, – сказав він на пресконференції в Тбілісі.

Однак грузинський уряд, який скасував подібний закон минулого року через протести, не показав жодних ознак того, що піде на це вдруге напередодні парламентських виборів у жовтні.

Велика Британія, Італія, Німеччина та США також розкритикували законопроєкт.

У Білому домі висловили занепокоєння щодо впливу такого законодавства на готовність грузин висловитися.

“Ми глибоко стурбовані цим законодавством — тим, що воно може зробити з погляду придушення інакомислення та свободи слова”, — заявив речник Білого дому з національної безпеки Джон Кірбі на брифінгу.

Посол США у Грузії Робін Данніган заявив, що рішення уряду “віддалили країну від її євроатлантичного майбутнього” і закликав взяти нову обіцянку інтеграції з Заходом.

У своїй заяві Данніган сказав, що високопоставлені керівники США запросили Грузію обговорити це питання, але країна не прийняла цю пропозицію.

Міністерство закордонних справ Грузії повідомило, що прем’єр-міністр Іраклій Кобахідзе вирішив відмовитися від такого візиту, оскільки запрошення залежало від припинення дебатів щодо законодавства. Це, за його словами, суперечить духу партнерства.

Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко попередив, що внаслідок зловживання антибіотиками через 10 років трансплантації в Україні можуть припинитися, а пневмонія стане невиліковною.

В Головному управлінні розвідки повідомили, якою новою ракетою Росія вдарила по Дніпру вранці 21 листопада.

На Закарпатті викрили групу зловмисників, які допомагали військовозобов’язаним ухилитись від мобілізації. Серед фігурантів лікарі, службовці та цивільні особи.

Польські фермери планують розпочати страйк перед пунктом пропуску “Медика – Шегині” 23 листопада з 9:00 години за київським часом.

Джерело: Reuters Росія випустила понад 200 ракет і безпілотників по українській енергетиці після тривалої паузи….