«ЄС» вимагає збільшити частку «військового ПДФО» та ініціює зміни до закону про мобілізацію

Джерело: брифінг “Євросолідарності”

Фракція “Європейська Солідарність” ініціює зміни до закону про мобілізацію, спрямовані на посилення мотивації для захисників України. Також народні депутати закликали збільшити частку “військового ПДФО” на користь фінансування частин ЗСУ.

Так, за словами депутатки Ніни Южаніної, навіть ті 10% ПДФО, які передбачені законом про Держбюджет, надходять з великим запізненням.

Торік депутати застерігали від негативних наслідків вилучення ПДФО з місцевих бюджетів. Нині ж у “ЄС” закликали негайно виправляти ситуацію.

Нам розповідали, що кошти ПДФО будуть акумульовані в Києві, і на них терміново, з великою швидкістю закуплять і озброєння, і дрони. Згідно того, що казав Зеленський – більше мільйона дронів на рік. Зараз у нас закінчується квітень, це означає, що на фронті в бригадах має бути не менше 400 тисяч дронів. Ми відвідуємо фронт постійно, на жаль, їх там майже немає. Де ці дрони – невідомо, – зауважив співголова фракції Артур Герасимов.

Депутати вирішили звернутися до Міністерства фінансів з питанням – а як же насправді розподіляються кошти зі спеціального фонду Державного бюджету, щоби переконатися, чи отримали вже військові частини ту частку свого податку на доходи фізосіб, які вони можуть швидко і оперативно витрачати на закупівлі.

З відповіді, яку ми отримали, абсолютно очевидно, що ці мізерні кошти розподілялися із великим запізненням, тому що Кабмін затвердив порядок розподілу коштів тільки наприкінці січня 2024 року. В лютому і березні незначні суми надійшли у військові частини, – констатувала Южаніна.

Вона пояснила, що нині 45% військового ПДФО спрямовано адміністрації Держспецзв’язку. Та за цей час вже є численні корупційні правопорушення, які допустила ця служба під час закупівель спеціальної техніки та обладнання, в результаті чого навіть звільнили керівництво.

Враховуючи це, ми наполягаємо збільшити частку ПДФО на користь військових частин, з 10% до 20%. 10% – це додатково майже 10 мільярдів, які до кінця року по затвердженню порядку урядом зможуть отримати наші військові, – додала депутатка.

Нардепи поінформували, що законопроєкт “Євросолідарності” щодо перерозподілу військового ПДФО від Держспецзв’язку на користь військових частин перебуває на реєстрації у Верховній Раді. Парламентарі звернулися до колег з інших фракцій та груп із пропозицією також долучитися до законопроєкту.

Окрім цього, нардепи повідомили, що як тільки закон про мобілізацію набере чинності (18 травня – ред.), “Європейська Солідарність” реєструватиме до нього зміни. У фракції вже напрацювали необхідний пакет ініціатив і закликали колег долучитися до пропозицій.

Співголова фракції Ірина Геранщенко нагадала, що уряд обіцяв можливість звільнення з військової служби після 36 місяців, тому депутати просять негайно зафіксувати в законі цю норму, зауваживши, що навіть у підписаному Зеленським законі є зауваження у прикінцевих положеннях, що протягом восьми місяців ці ініціативи розроблять. За словами Геращенко, термін служби має бути чітко зафіксований у законодавстві, а остаточне рішення має приймати Головнокомандувач ЗСУ залежно від ситуації на фронті. Депутати назвали це головним мотиваційним чинником для нової мобілізації.

Людина, яка йде віддавати енергію, життя, здоров’я, сили для захисту країни, повинна розуміти, коли вона матиме право на звільнення з військової служби, – переконана Геращенко.

Окрім того, представники фракції наголосили, що коли мовити про справедливість мобілізації, – то не може бути такого, що у певних сферах, зокрема, сільському господарстві, на інших напрямках мобілізують всіх, тоді як є “касти недоторканних”, до яких належать силові структури, прокурори, БЕБ, ДБР, де 100% бронювання. Натомість нардепи пропонують встановити бронь для силових структур на рівні 50%, як є це для держслужби.

Додатково парламентарі наголосили на важливості права на ротацію і відпустку.

Не може бути такого, щоб певні підрозділи у нас вже більш як два роки – у найгарячіших точках, а є підрозділи, які жодного дня не воювали. Тому право на ротацію, право на відпустку після важкої участі в бойових діях до 6 місяців – це важливий, дуже мотиваційний чинник, – пояснює Геращенко.

Окремо депутати пропонують зафіксувати у законі: якщо особа добровільно підписала контракт і пішла служити в ЗСУ, то переведення її з однієї частини в іншу може бути тільки за її згодою. Зазначивши, що цим відрізняється “добровільність від мобілізації”.

Раніше Букви повідомляли, що народні депутати в другому читанні ухвалили проєкт закону про мобілізацію в Україні. Користувачі соцмереж обурилися через те, що із законопроєкту прибрали норму про демобілізацію військовослужбовців через 36 місяців (3 роки) служби.

Своєю чергою, речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін запевнив, що демобілізаційні норми будуть розглянуті в окремому законопроєкті, який Генеральний штаб і Міністерство оборони почнуть розробляти найближчим часом.

16 квітня президент Володимир Зеленський підписав закон щодо мобілізації.

  • 11 квітня народні обранці у другому читанні ухвалили проєкт закону про мобілізацію в Україні.
  • Перед голосування за законопроєкт нардепи, 227 голосами, прийняли правку про виключення з законопроєкту норми про демобілізацію.
  • Речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін повідомив, що демобілізаційні норми будуть розглянуті в окремому законопроєкті, який Генеральний штаб і Міністерство оборони почнуть розробляти найближчим часом.
  • 10 квітня українські парламентарі у першому читанні підтримали проєкт закону № 11079-1 про мобілізацію засуджених осіб.
  • Президент України Володимир Зеленський прокоментував процес мобілізації в Україні, зазначивши, що на період війни “демобілізації не існує”.
  • 21 березня Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №10313 про забезпечення прав військовослужбовців та поліціянтів на соціальний захист. Відтепер раніше визнані обмежено придатними до служби чоловіки повинні будуть протягом дев’яти місяців пройти повторний медичний огляд.

16 червня, підбиваючи підсумки дводенного Глобального саміту миру у Швейцарії, президент Володимир Зеленський повідомив, що Україна планує вже за кілька місяців провести другий аналогічний захід, на якому гіпотетично може бути присутній представник від РФ.

16 червня командувач Сухопутних військ ЗС України генерал-лейтенант Олександр Павлюк повідомив про втрати російської армії за тиждень. Зокрема українські оборонці ліквідували 7750 росіян та знищили 1244 одиниць озброєння ворога.

У НЕК “Укренерго” повідомили, що 17 червня графіки погодинних відключень електроенергії застосовуватимуть по всій території України з 8:00 до 24:00. Більший дефіцит в енергосистемі прогнозують на тлі зростання споживання на початку робочого тижня.

Між Мексикою та Україною посилять двосторонню співпрацю. Ще буде відновлено роботу свого посольства в Україні.

Співробітник ФСБ РФ Сергій Лєбєдєв завербував військового, який перебував у Львові. Чоловік мав виконувати різні завдання, але вирішив залучити до завдання свою жінку, яка у результаті звернулася до поліції через його дії.