Єврокомісія повторно відтермінувала оголошення плану щодо відмови від газу РФ
Джерело: Reuters
Єврокомісія вдруге відклала презентацію дорожньої карти на повну відмову від російських енергоресурсів до 2027 року. Нова затримка з оголошенням плану відбулася на тлі повідомлень про спроби США відновити трубопровідні постачання газу з Росії до Німеччини.
Спершу дорожню карту планувалося представити у лютому, однак згодом презентацію перенесли на 26 березня. Тепер вона зовсім зникла з графіка засідань, нова дата презентації невідома.
Євросоюз поставив собі за мету повністю відмовитися від імпорту російського викопного палива до 2027 року після російського повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року. У листопаді минулого року новий єврокомісар з енергетики Дан Йоргенсен заявив, що представить покроковий план досягнення цієї мети в перші 100 днів своєї роботи.
Після початку війни проти України ЄС швидко відмовився від російського вугілля. Росія намагалася переорієнтуватися на постачання до Китаю, але на початок нинішнього року галузь опинилася в глибокій кризі. Ембарго на імпорт сирої нафти запровадили у грудні 2022 року, а нафтопродуктів – у лютому 2023 року.
Постачання газу, які перед війною становили 41% від сукупного газового імпорту ЄС, впали до 14% у другому кварталі 2023 року. До третього кварталу 2024 року російська частка зросла до 20% насамперед внаслідок збільшення закупівель зрідженого природного газу (ЗПГ). Але з січня для прокачування трубопровідного газу до Європи залишилася лише одна лінія із п’яти через те, що Україна відмовилася продовжувати контракт на транзит палива через свою територію.
Деякі країни закликають ЄС заборонити постачання ЗПГ, інші – Угорщина та Словаччина – виступають за продовження роботи з “Газпромом” та повернення його продукції на європейський ринок. У Німеччині у низці промислових компаній, насамперед на сході країни, почали сподіватися, що можливе мирне врегулювання в Україні дозволить відновити постачання з Росії. Це могло б сприяти зниженню високих цін на електроенергію та підтримало виробників добрив.
- Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан повідомив, що Європейський Союз пообіцяв йому, що у найближчі пів року Україна відновить транзит російського газу.
- Посадовці Євросоюзу обговорюють ймовірність відновлення закупівлі російського газу. Деякі члени блоку вважають, що це може допомогти завершити російсько-українську війну.
- Кожні пів року Європейський Союз продовжує санкції проти РФ за повномасштабне вторгнення проти України. Лише нещодавно їх продовжили до кінця липня 2025 року, навіть попри першочерговий спротив Угорщини та Словаччини.
10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.
Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.
Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.
11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.
Президент США Дональд Трамп має намір підвищити тарифи на європейські товари до 30% з 1 серпня, написав він у листі на ім’я президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.