Європа готує інвестиції в українську «оборонку» замість прямих постачань озброєння – WP

Джерело: The Washington Post

Європейська програма військової допомоги в Україні передбачає нарощування вкладень у місцеве виробництво озброєнь. Це вигідніше, кажуть європейські та українські посадовці, аніж постачати західну зброю Києву.

Нині все більше країн розглядають можливість інвестувати в оборонну промисловість України замість того, щоб продавати зброю, оскільки запаси в Європі скорочуються після трьох років постачання Києву.

По-перше, це дешевше, – пояснила пані посол ЄС в Україні Катаріна Матернова. — По-друге, швидше. По-третє, скорочуються транспортно-логістичні витрати та час. По-четверте, це сприяє зростанню економіки [України].

У межах масштабного плану з переозброєння, котрий цього року ухвалили у Євросоюзі, Європейська комісія виділить кредити на 150 млрд євро з метою забезпечити швидкі спільні закупівлі та виробництво озброєнь. Пріоритет надаватиметься продукції з країн ЄС, Норвегії та України. Нові фінансові можливості дозволять країнам ЄС інвестувати у виробництво зброї в Україні або об’єднуватися з місцевими компаніями, щоб забезпечити інтеграцію українського ВПК із європейським, заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Нещодавно ЄС оголосив про перерахування Україні 1 млрд євро на виробництво гаубиць у межах кредиту у 20 млрд євро, забезпеченого майбутніми доходами від заморожених російських активів. Країна вже налагодила виробництво як самохідних, так і гаубиць “Богдана” – перших, котрі мають натовський калібр 155 мм; їхня дальність становить 40 км. Зауважується, що понад 85% компонентів випускається на місцевих підприємствах, до кінця року ця цифра має вже досягти 95%, зауважив Арсен Жумадилов, котрий на початку березня очолив Агентство оборонних закупівель Міністерства оборони України.

За його словами, масштаби місцевого виробництва не мають аналогів у Європі: завдяки співпраці з європейськими партнерами місячний випуск зріс із шести гаубиць у 2023 р. до 20 у 2025 р. Це важливо, тому що “є прямий і тісний зв’язок між нашою боєздатністю та безпекою Європи”, додав Жумадилов.

Європейські посадовці, своєю чергою, запевняють: “Це безпрограшний варіант. Для нас це дешевше, а їм потрібно виробляти. Українці нас багато чому навчають”.

Українські збройні сили використовують західні озброєння ефективніше, ніж самі західні країни, відзначив науковий співробітник Центру аналізу європейської політики Ніко Ланге, який раніше працював у Міністерстві оборони Німеччини.

Стратегічна інтеграція українського оборонного сектору з європейським допоможе забезпечити безпеку Європи загалом, — пояснив він.

Потенціал оборонно-промислового комплексу України може досягти 20 мільярдів доларів завдяки іноземним інвестиціям, повідомив міністр оборони України Рустем Умєров. Під час панельної дискусії на форумі Yalta European Strategy він наголосив, що нинішні можливості української оборонної промисловості значно перевищують обсяги внутрішнього фінансування.

Протягом чотирьох днів Індія та Пакистан вели найінтенсивніші бої за минулі десятиліття: у хід пішли винищувачі, ракети та ударні дрони. Все завершилося так само раптово, як і почалося — перемир’ям, досягнутим завдяки дипломатичному марафону та телефонним переговорам.

У Лівії розпочалися жорсткі бої між збройними угрупованнями з Місрати та Тріполі. На вулиці міста вивели бронетехніку та танки. Загострення почалося після вбивства польового командира Абдула Гані аль-Кіклі (Геніва). Міністерство внутрішніх справ закликало цивільних залишатися вдома.

Попри західні санкції, Російська Федерація продовжує отримувати імпортну будівельну і важку техніку — бульдозери, екскаватори, грейдери, трактори, крани й ратраки. Цього разу постачання здійснюються через територію Грузії.

Як свідчать результати дослідження ринку праці, проведеного спільно швейцарською організацією Helvetas Swiss Intercooperation, Державною службою зайнятості та Федерацією роботодавців України, до рейтингу найбільш потрібних серед роботодавців в Україні потрапили переважно робітничі професії.

12 травня суд у Лондоні засудив майже до 11 років позбавлення волі лідера російського шпигунського угруповання у Великій Британії, яке здійснювало стеження для Кремля.