Європа готує інвестиції в українську «оборонку» замість прямих постачань озброєння – WP
Джерело: The Washington Post
Європейська програма військової допомоги в Україні передбачає нарощування вкладень у місцеве виробництво озброєнь. Це вигідніше, кажуть європейські та українські посадовці, аніж постачати західну зброю Києву.
Нині все більше країн розглядають можливість інвестувати в оборонну промисловість України замість того, щоб продавати зброю, оскільки запаси в Європі скорочуються після трьох років постачання Києву.
По-перше, це дешевше, – пояснила пані посол ЄС в Україні Катаріна Матернова. — По-друге, швидше. По-третє, скорочуються транспортно-логістичні витрати та час. По-четверте, це сприяє зростанню економіки [України].
У межах масштабного плану з переозброєння, котрий цього року ухвалили у Євросоюзі, Європейська комісія виділить кредити на 150 млрд євро з метою забезпечити швидкі спільні закупівлі та виробництво озброєнь. Пріоритет надаватиметься продукції з країн ЄС, Норвегії та України. Нові фінансові можливості дозволять країнам ЄС інвестувати у виробництво зброї в Україні або об’єднуватися з місцевими компаніями, щоб забезпечити інтеграцію українського ВПК із європейським, заявила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Нещодавно ЄС оголосив про перерахування Україні 1 млрд євро на виробництво гаубиць у межах кредиту у 20 млрд євро, забезпеченого майбутніми доходами від заморожених російських активів. Країна вже налагодила виробництво як самохідних, так і гаубиць “Богдана” – перших, котрі мають натовський калібр 155 мм; їхня дальність становить 40 км. Зауважується, що понад 85% компонентів випускається на місцевих підприємствах, до кінця року ця цифра має вже досягти 95%, зауважив Арсен Жумадилов, котрий на початку березня очолив Агентство оборонних закупівель Міністерства оборони України.
За його словами, масштаби місцевого виробництва не мають аналогів у Європі: завдяки співпраці з європейськими партнерами місячний випуск зріс із шести гаубиць у 2023 р. до 20 у 2025 р. Це важливо, тому що “є прямий і тісний зв’язок між нашою боєздатністю та безпекою Європи”, додав Жумадилов.
Європейські посадовці, своєю чергою, запевняють: “Це безпрограшний варіант. Для нас це дешевше, а їм потрібно виробляти. Українці нас багато чому навчають”.
Українські збройні сили використовують західні озброєння ефективніше, ніж самі західні країни, відзначив науковий співробітник Центру аналізу європейської політики Ніко Ланге, який раніше працював у Міністерстві оборони Німеччини.
Стратегічна інтеграція українського оборонного сектору з європейським допоможе забезпечити безпеку Європи загалом, — пояснив він.
Потенціал оборонно-промислового комплексу України може досягти 20 мільярдів доларів завдяки іноземним інвестиціям, повідомив міністр оборони України Рустем Умєров. Під час панельної дискусії на форумі Yalta European Strategy він наголосив, що нинішні можливості української оборонної промисловості значно перевищують обсяги внутрішнього фінансування.
- Володимир Зеленський оголосив про випробування першої української балістичної ракети, створеної вітчизняним оборонно-промисловим комплексом (ОПК). При цьому Україна продовжує розвивати свій військово-промисловий потенціал
- Ще на початку року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що у 2024 році Україна мала намір збільшити виробничі потужності оборонно-промислового комплексу у шість разів.
- Тоді ж уряд вирішив змінити правила бронювання працівників ОПК, аби підприємства отримали можливість бронювати своїх військовозобов’язаних працівників без обмежень за кількістю та без врахування рівня дефіцитності їх військової спеціальності.
Глава Росії Володимир Путін заявив, що готовий розглянути пропозицію України щодо припинення ударів по цивільній інфраструктурі. За його словами, це питання потребує “ретельного аналізу і, можливо, двостороннього обговорення”.
Європейська програма військової допомоги в Україні передбачає нарощування вкладень у місцеве виробництво озброєнь. Це вигідніше, кажуть європейські та українські посадовці, аніж постачати західну зброю Києву.
19 квітня Повітряні Сили Збройних Сил України завдали успішного удару по місцю, з якого здійснювався запуск ударних БпЛА росіян у районі населеного пункту Тьоткіно Курської області. Інформацію про чергові втрати РФ офіційно підтвердили у Генштабі.
24 квітня на Майдані Незалежності родичі важкопоранених військовополонених, які вижили після теракту в Оленівці, розпочнуть безстрокове голодування. Це — вимушений крок, на який вони йдуть після майже трьох років очікування і мовчання з боку влади. Організатори акції Анастасія Гондюл і Ганна Лобова.
Науковці з Оксфордського університету знайшли нові докази, які можуть змінити наше розуміння формування Землі та походження води на ній. Згідно з дослідженням, опублікованим у журналі Icarus, рання Земля могла містити більше водню, ніж вважалося раніше, — і це кидає виклик усталеній гіпотезі про “суху” планету, яка зволожилась завдяки астероїдним ударам.