Європа вважає, що Путін ставить Трампа перед важким вибором щодо України – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Європейські посадовці вважають, що президент США Дональд Трамп невдовзі опиниться перед важким вибором через своє прагнення якнайшвидше завершити війну в Україні.

Після перемовин делегації США з українськими та російськими представниками, у Кремлі заявили, що в обмін на припинення вогню у Чорному морі хочуть скасування певних санкцій. Це завадило Штатам швидко укласти масштабнішу угоду.

Трамп обіцяв швидко припинити вогонь в Україні, покладаючись на свою майстерність перемовника і, вважають у Європі, російський президент Володимир Путін, хоче використати публічні обіцянки президента США проти нього самого.

Ймовірно, Росія прагне продовжувати обговорення та обмежити умови цих перемовин так, щоб змусити США йти на поступки. У Європі наголосили, що рішення Трампа розв’язувати проблеми з Іраном та Китаєм через Росію також надали Путіну додаткові козирі.

Відтак європейські політики вважають, що Трампу, ймовірно, доведеться зробити вибір: або почати тиснути на РФ, або все ж піти на значні поступки Путіну, аби вкластись у свої терміни припинення війни в України.

“Я думаю, що Росія хоче покласти край цьому, але, можливо, вони просто тягнуть час”, – сказав американський лідер в інтерв’ю Newsmax.

За словами джерела, знайомого з позицією Кремля, тепер РФ на всіх майбутніх перемовинах вимагатиме пом’якшення санкцій в обмін на свої поступки у війні.

Президент України Володимир Зеленський заявив журналістам, що Росія використовує бажання Трампа забезпечити припинення вогню як можливість включити свої вимоги в угоди, які мали бути безумовними. Він сказав, що українські військові негайно дотримуватимуться часткового перемир’я.

Європейські посадовці заявили, що режим припинення вогню на місці не діє, і деталі ще не визначені.

Під час паралельних переговорів у Саудівській Аравії з українською та російською делегаціями цього тижня офіційні особи США прагнули забезпечити негайне припинення вогню на морі та припинення атак на енергетичну інфраструктуру.

Однак Росія заявила, що погодиться на перемир’я у Чорному морі лише якщо будуть виконані її умови, зокрема пом’якшення санкцій.

“Вся чорноморська угода має таємну мету — почати зняття американських санкцій з Росії”, — сказав Сергій Марков, політичний консультант із тісними зв’язками з Кремлем.

Військового протистояння між Росією та Україною в Чорному морі на цей час практично немає, оскільки Київ змусив Москву передислокувати свої кораблі після серії атак морських безпілотників.

За словами Білого дому, США “допоможуть відновити доступ Росії до світового ринку експорту сільськогосподарської продукції та добрив, знизити витрати на морське страхування та розширити доступ до портів і платіжних систем для таких операцій”.

Раніше адміністрація Трампа повідомляла союзникам, що не зніме обмеження на торгівлю з Росією, доки не закінчиться війна, хоча послаблення санкцій, ймовірно, буде частиною будь-якої угоди.

Адміністрація Трампа прагне досягти повного припинення вогню вже 20 квітня, повідомляв Bloomberg раніше. Але європейські посадовці кажуть, що це не є реалістичним. За їхніми словами, враховуючи поточний статус переговорів, на опрацювання деталей остаточної угоди знадобляться місяці.

За словами західних політиків, попри зусилля Трампа, основні вимоги Путіна не змінилися. Серед них бажання нейтралізувати українську армію, анексувати території, які РФ окупувала і незаконно визнала своєю територією, і припинення поставок зброї Україні.

Щобільше, в американській розвідці вважають, що Україна та Росія можуть мати більше стимулу продовжувати війну, аніж поспішно укласти угоду, яка б їх не задовольняла.

У Європі сподіваються, що зрештою Трамп зрозуміє, що Путін не бажає тривалого миру, однак прагнення американського президента якнайшвидше укласти угоду не дає змоги передбачити, як він діятиме.

За даними ЗМІ, російські війська готуються розпочати новий наступ вже найближчими тижнями, аби максимально посилити тиск на Україну та зміцнити позицію Кремля на мирних перемовинах.

27 березня 2025 року Повітряні Сили Збройних Сил України успішно завдали удару по прикордонному пункту пропуску “Погар”, розташований у Случовській Брянської області РФ.

Перша віцепрем’єр-міністерка — Міністерка економіки України Юлія Свириденко підтвердила, що український уряд отримав від США проєкт Угоди щодо корисних копалин.

27 березня, перебуваючи з візитом у Франції, президент Володимир Зеленський прокоментував результати саміту у Парижі, констатувавши, що згуртованість світових лідерів у підтримці України є поганим сигналом для глави РФ Володимира Путіна.

Завдяки успішній атаці Сил оборони України на російський аеродром “Енгельс-2” було знищено десятки російських ракет.