З огляду на саміт НАТО наступного тижня Зеленський включає Туреччину в дипломатичне турне

Джерело: NYT.

Цього тижня президент України Володимир Зеленський пішов у дипломатичний наступ, відвідавши Туреччину в п’ятницю після зупинок у кількох інших країнах НАТО, щоб заручитися підтримкою заявки своєї країни на приєднання до альянсу напередодні ключової зустрічі наступного тижня.

Уряд у Києві розглядає членство в НАТО як найвищу гарантію своєї безпеки; її заявка на приєднання до альянсу у вересні була подана на тлі повномасштабного вторгнення Росії.

Хоча пан Зеленський визнав, що Україна не приєднається до НАТО найближчим часом, враховуючи, що такий крок змусить Альянс взаємної оборони вступити в прямий військовий конфлікт з Росією, він неодноразово закликав його членів визначити графік вступу України. . Останніми місяцями він висловлював сподівання, що наступного тижня саміт НАТО у Вільнюсі, Литва, зможе внести ясність.

За кілька днів до саміту пан Зеленський вирушив у екстремальний тур країнами НАТО, щоб наполягати на своїй позиції.

“До ключового дня саміту НАТО у Вільнюсі залишився рівно тиждень”, – написав він у Twitter у середу. «Це означає тиждень до ключового моменту для нашої спільної безпеки в Європі. Ми працюємо з нашими партнерами якомога наполегливіше, щоб забезпечити нашу спільну безпеку у Вільнюсі».

На підтримку пана Зеленського в п’ятницю Європейський парламент і країни-члени досягли попередньої угоди про виділення 500 мільйонів євро, або майже 550 мільйонів доларів, на збільшення виробництва боєприпасів і ракет. Угода є частиною плану, висунутого в березні, і блок сподівається, що він буде прийнятий до кінця місяця.

У четвер Зеленський відвідав Болгарію та Чехію, а в п’ятницю – Словаччину та Туреччину, де зустрівся з президентом Реджепом Таїпом Ердоганом.

«Двері НАТО відкриті, тому настав час запрошення увійти», — сказав український лідер у своїй промові в столиці Болгарії Софії в четвер. Поки він був там, парламент Болгарії схвалив декларацію про підтримку членства України — хоча візит також призвів до напруженого моменту між паном Зеленським і переважно церемоніальним президентом Болгарії Руменом Радевим. Український лідер розкритикував пана Радева за його протидію озброєнню своєї країни та за те, що він називає війну «конфліктом», повідомляє Politico.

Того ж вечора у Празі пан Зеленський подякував президенту Чехії Петру Павелу за підтримку заявки України на членство в НАТО та «зусилля зробити саміт у Вільнюсі значущим для всіх».

«Дуже важливо, щоб Чеська Республіка не озиралася ні на Москву, ні на когось іншого у своїх політичних рішеннях», – сказав пан Зеленський у заяві після переговорів. «Обидва незалежні та сміливі, ми чудово розуміємо один одного. І буде правильно, якщо це розуміння буде відображено конкретним змістом — не пустими словами, а конкретним змістом у Вільнюсі».

У п’ятницю в Словаччині пан Зеленський зустрівся з президентом Зузаною Чапутовою та високо оцінив співпрацю між країнами.

Дводенна зустріч НАТО у Вільнюсі, яка має розпочатися у вівторок, покликана продемонструвати трансатлантичну єдність і солідарність у підтримці України , яка бореться з вторгненням Росії. Пан Зеленський сказав, що хоче, щоб альянс запросив Україну на захід, навіть якщо його країна не стане повноправним членом до закінчення війни.

Франція модифікує частину винищувачів Mirage 2000-5F, призначених для України, для ураження наземних цілей.

Центр протидії дезінформації продовжує моніторити інфопростір країн Глобального Півдня та виявляти вигідні РФ наративи.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 18 вересня. Загалом від початку цієї доби відбулося 153 бойові зіткнення. Більш як 50% від загальної кількості боїв відбулися на Покровському та Курахівському напрямках.

Норвегія стала першою країною у світі, де кількість електрокарів перевищила кількість бензинових автомобілів. Прогнозується, що до 2026 року електричних авто у країні також стане більше, ніж дизельних.

Посли країн “Великої сімки” підтримали та привітали схвалення Радою закону щодо реформи митниці.