З початку війни інтерес українців до облігацій внутрішньої державної позики зріс у два рази

Джерело: Міністерство фінансів України

Від початку повномасштабної війни інтерес українців до облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) зріс у понад два рази.

Зокрема, обсяг вкладень юридичних осіб збільшився протягом цього періоду у понад 1,7 раза – до 139 млрд грн. А фізичних осіб – у понад 2 рази – до 53,3 млрд грн.

Водночас з моменту запуску 3 жовтня 2022 року можливості купівлі військових облігацій у “Дії” придбали через цей застосунок паперів уже на понад 2,8 млрд грн.

Одна з основних причин зростання – це привабливість таких інвестицій, адже дохідність ОВДП значно перевищує офіційний рівень інфляції. Наприклад, за результатами грудня 2023 року реальна середньозважена дохідність облігацій у гривні (за мінусом офіційної інфляції) становила 12,1% у річному вимірі.

В цілому з початку воєнного стану вдалося залучити на фінансування державного бюджету шляхом випуску ОВДП майже 1 232,9 млрд грн в еквіваленті. З яких протягом 2023 року було залучено 552,6 млрд грн в еквіваленті, у тому числі 388,5 млрд грн, 3,7 млрд дол. США, 735,8 млн євро.

Водночас обсяг погашень ОВДП протягом 2023 року склав 369,8 млрд грн в еквіваленті, в тому числі 225,1 млрд гривень, 3,3 млрд доларів та 582,2 млн євро.

Таким чином, за підсумками 2023 року чисте залучення коштів склало: 163,4 млрд грн, 370,4 млн доларів та 153,6 млн євро.

Рівень рефінансування (rollover) внутрішнього боргу склав 150%. При цьому 172,6% – для ОВДП у гривні, 111,2% – для ОВДП у доларах США та 126,4%- для ОВДП у євро.

Загалом у структурі тримачів ОВДП найбільшу частку продовжує тримати НБУ (43,5%) та банківський сектор (41,5%). Далі йдуть – юридичні особи (8,8%), фізичні особи (3,4%), нерезиденти (2,7%) та територіальні громади (0,1%).

У відомстві нагадали, що ключовими джерелами фінансування ЗСУ є податкові та неподаткові внутрішні надходження, а також випуск облігацій внутрішньої державної позики.

“Тому долучайтеся до інвестицій в ОВДП. Зручні цифрові рішення для придбання облігацій, ринкова дохідність, яка перевищує інфляційні очікування та 100% гарантія повернення коштів від держави роблять державні облігації найбільш привабливим інструментом на ринку”, – закликали у Міністерстві фінансів України.

5 травня МВС, Нацполіція, Уповноважений з питань зниклих безвісти за особливих обставин, ініціатива “Bring Kids Back UA” та Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти осіб (МКЗБ) оголосили про початок національної та міжнародної ініціативи у відповідь на примусову депортацію українських дітей до РФ. Особлива увага приділяється створенню єдиної ДНК-бази даних родичів зниклих дітей. 

4 травня Повітряні Сили Збройних Сил України завдали успішного удару по пункту управління ворожими підрозділами БпЛА у районі населеного пункту Тьоткіно Курської області.

5 травня у Білопіллі та Ворожбі, що на Сумщині, оголосили термінову евакуацію населення.

Фахівці системи Міноборони вперше взяли участь у розробці нового проєкту Науково-технічної стратегії НАТО завдяки привілейованому членству України в Організації НАТО з науки та технологій (STO).

Окупаційна влада Севастополя з міркувань безпеки скасувала парад на 9 травня, коли росіяни святкують “День перемоги”.