За тисячу днів війни Росія витратила на обстріл України $18 млрд
Джерело: Радіо Свободи
З початку повномасштабного вторгнення російська армія випустила по території України понад 10 тисяч ракет різних типів та понад 13 тисяч безпілотників. Загальна вартість боєприпасів, витрачених на руйнування, перевищила 18 мільярдів доларів.
Відповідні оцінки ґрунтуються на відкритих даних та думках експертів. Однак, як наголошує видання, значна частина інформації про атаки засекречена, що може свідчити про те, що реальні витрати на ракетні та безпілотні удари ще вищі.
Деякі з цих типів озброєння, наприклад, ракети Х-22, вироблені ще за часів СРСР, тож фактично нічого не коштували бюджету агресора. Проте, Росія досі має змогу виготовляти “Кинджали”, “Онікси”, “Іскандери”, “Калібри”, а також ударні БпЛА.
До лютого 2024 року сукупні витрати Росії на оснащення, утримання та розгортання військ для військової агресії проти України становили близько 211 мільярдів доларів, повідомляє Reuters з посиланням на дані Пентагону. Крім цього, у 2024–2027 роках Москва планує направити майже 13 млрд доларів на відновлення окупованих територій України, зруйнованих російською армією, випливає із проекту федерального бюджету. Для порівняння, ця сума у 22 рази перевищує витрати на розвиток Північного Кавказу за той самий період.
У проекті бюджету РФ на 2025 рік особливо виділяється стаття “національна оборона”, витрати на яку досягнуть рекордних понад 131 млрд доларів. Це на 22% більше, ніж 2024 року, і майже вдвічі перевищує рівень 2023 року. Військові витрати РФ становитимуть 6,3% ВВП і займуть 32,5% усіх бюджетних видатків — небачений рівень з часів СРСР.
На тлі рекордних витрат на “оборону” соціальне фінансування, яке традиційно посідало перше місце за обсягом, зазнало значних скорочень. Також одночасно зі збільшенням військових витрат у проекті бюджету РФ на 2025 рік закладено суттєве підвищення комунальних тарифів.
Тим часом інфраструктура РФ продовжує стрімко занепадати. Наприклад, Міністерство будівництва Росії оцінює знос трубопроводів країною як критичний: вимагають заміни 60% всіх труб. Очисні споруди в Росії зносилися в середньому на 80%, а в деяких регіонах — на 90%.
- Згідно з новим звітом Conflict Armament Research, північнокорейська балістична ракета, випущена минулого місяця російськими військовими в Україні, містила сотні компонентів, які належать компаніям у США та Європі.
- Росія попри санкції та ембарго продовжує закуповувати для ВПК американські напівпровідникові прилади, ПЛІС (програмовані логічні інтегральні схеми) виробництва AMD і Intel через треті країни та фірми-посередники.
- Лідери країн G7 підтвердили, що запроваджуватимуть санкції проти РФ через війну проти України стільки, скільки буде необхідно.
- Згідно з дослідженнями, російський тіньовий флот нафтових танкерів розширюється, перевозячи до 70% морської нафти країни, попри санкції Заходу.
Європейський Союз посилить перевірку товарів з азійських маркетплейсів, таких як Shein і Temu, під час митного контролю.
Зранку 5 лютого з одеської 16-поверхового будинку випала мати з дитиною. Жінка загинула на місці, а 9-річна дівчинка померла у лікарні.
Уряд Великої Британії анонсував новий пакет підтримки України в рамках угоди, що передбачає сторічне партнерство між державами.
Спецпредставник президента США Дональда Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог заявив, що візьме участь у безпековій конференції в Мюнхені, де говоритиме про припинення війни Росії проти України.
Норвегія очікує, що російські спецслужби у 2025 році можуть спробувати здійснити диверсії проти енергетичної інфраструктури країни. Таку оцінку надала Служба безпеки поліції (PST) у своєму щорічному звіті про загрози.