Заарештовані у Великій Британії болгарські шпигуни працювали на агента спецслужби РФ

Джерело: The Insider

П’ятеро заарештованих у Великій Британії болгарських шпигунів працювали на Яна Марсалека, пов’язаного з російськими спецслужбами.

За версією слідства, ватажок болгарської банди шпигунів Орлін Русєв був найнятий саме Яном Марсалеком — шахраєм, який колись працював операційним директором німецької платіжної компанії Wirecard.

У 2020 році The Insider, Bellingcat і Der Spiegel встановили, що Марсалек втік до Росії 19 червня, наступного дня після того, як аудитори виявили зникнення понад $1,5 млрд на балансі Wirecard.

Подальші розслідування встановили тісний зв’язок Марсалека з російськими спецслужбами: він співпрацював із ГРУ з 2015 року, серед іншого допомагаючи російській розвідці створювати ПВК в африканських країнах, добувати інформацію через підкуплених австрійських силовиків, виконував інші делікатні доручення.

Як розповіли у виданні, Марсалек почав працювати з Русєвим ще з 2014 року. Будучи фахівцем у галузі цифрового стеження, Русєв забезпечив його пристроями із шифрованим зв’язком, а також найняв у свою команду щонайменше ще чотирьох громадян Болгарії, навчив їх використанню шпигунського обладнання та шифрованого зв’язку, щоб застосовувати це під час стеження.

При цьому, яку саме інформацію болгари збирали для Марсалека, слідство ще не повідомило.

ДОВІДКОВО: Обвинувачені у шпигунстві на користь Росії є громадянами Болгарії та були затримані в лютому у Великій Британії,  і з того часу перебувають під вартою.

Стверджують, що вони працювали на російські спецслужби. Їх звинувачують у зберіганні документів, що посвідчують особу, з “неправомірним умислом”, і, як відомо, вони знали, що документи підроблені.

Серед документів – паспорти, посвідчення особи та інші документи для Великої Британії, Болгарії, Франції, Італії, Іспанії, Хорватії, Словенії, Греції та Чехії.

Трьох обвинувачених заарештовано відповідно до Закону про державну таємницю антитерористичними детективами столичної поліції, яка відповідає за шпигунство:

  • Орлін Руссєв, 45, з Грейт-Ярмута, Норфолк;
  • Бізер Джамбазов, 41 рік, з Харроу, північний захід Лондона;
  • Катрін Іванова, 31 рік, з тієї ж адреси в Харроу.

Вони роками жили у Великій Британії, працювали на різних роботах і проживали в ряді приміських будинків.

Руссєв має історію ведення бізнесу в Росії. Він переїхав до Великої Британії у 2009 році та три роки працював у технічному відділі фінансових послуг. У його профілі в мережі LinkedIn зазначено, що пізніше він володів бізнесом, пов’язаним із сигнальною розвідкою, яка передбачає перехоплення комунікацій або електронних сигналів.

У Харроу колишні сусіди описували Джамбазова та Іванову як пару. Джамбазов описується як водій лікарень, а пані Іванова у своєму онлайн-профілі на LinkedIn – лаборант приватного медичного бізнесу.

Пара, яка переїхала до Великої Британії приблизно десять років тому, керувала громадською організацією, яка надавала послуги болгарам, зокрема знайомлячи їх із “культурою та нормами британського суспільства”.

Згідно з болгарськими державними документами в Інтернеті, вони також працювали на виборчі комісії в Лондоні, які сприяли голосуванню на болгарських виборах громадян, які проживають за кордоном.

Суд над трьома обвинуваченими має розпочатися в Олд-Бейлі в Лондоні в січні.

Антитерористична поліція публічно заявила про збільшення кількості часу, витраченого на ймовірні державні загрози та шпигунство, особливо щодо Росії.

Їхня стурбованість виникла після сумнозвісних інцидентів останніх років, пов’язаних із операціями російської розвідки у Великій Британії.

Українські інженери створили нову крилату ракету “Трембіта”, яка здатна досягти Москви.

Компанія Apple готує низку великих змін щодо дизайну та формату лінійки iPhone.

Україна просить припинення допомоги біженцям від ЄС та надання консульських послуг чоловікам призовного віку.

У Шотландії жінка провела ніч у чоловічій в’язниці після того, як її риси обличчя помилково прийняли за чоловічі.

26-річна швейцарська сноубордистка Софі Гедігер загинула внаслідок сходження лавини. Трагедія сталася в Альпах, неподалік від гірськолижного курорту Ароза.