Зачепить OLX, Bolt, Glovo: пропозиція Уряду щодо оподаткування доходів із цифрових платформ
Джерело: Міністерство фінансів, Ярослав Железняк
29 квітня Уряд схвалив законопроєкт, за яким планують врегулювати податки на доходи від цифрових платформ.
Законопроєкт пропонує впровадити міжнародний автоматичний обмін інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи. Він вже діє у 29 країнах, переважно членах ЄС.
Кого стосується законопроєкт
Згідно з документом, який опублікував нардеп Ярослав Железняк, дія законопроєкту поширюватиметься на операторів цифрових платформ, зареєстрованих як в Україні, так і за її межами, якщо доходи з їх використанням отримують резиденти України.
Йдеться про будь-який з таких видів діяльності, що здійснюється продавцем через платформу за винагороду:
- надання в оренду нерухомого майна, у тому числі житлової та нежитлової нерухомості, а також будь-якого іншого нерухомого майна та місць для паркування;
- особисті послуги;
- продаж товарів;
- надання в оренду транспортних засобів.
Тобто, законопроєкт вплине на такі популярні платформи як OLX, Prom, Rozetka, сервіси таксі Uklon та Bolt, доставку Glovo тощо.
Яка податкова ставка
Документ передбачає пільгову ставку з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) у розмірі 5%, додатково стягуватиметься 5% військового збору. Обов’язки податкового агента покладаються на операторів платформ.
Активними продавцями для цілей оподаткування пропонують визначити продавця, що здійснив хоча б одну операцію протягом звітного періоду, за яку йому було виплачено або нараховано винагороду.
Фізичні особи-продавці мають відкрити окремий рахунок у банку для отримання виплат від цифрових платформ, якщо вони протягом року здійснили понад три продажі товарів через платформу, або продали товари чи послуги на суму понад 2 000 євро.
Що про це говорили раніше
Голова парламентського комітету з податків та фінансів Данило Гетманцев розповів, що протягом 2025 року в Україні планують посилити податковий контроль. Зокрема, йдеться про електронні платформи, що надають певні послуги. Наприклад, замовлення таксі, доставлення їжі, пошук підрядників і різних спеціалістів.
“Згідно з чинним податковим законодавством, усі такі виконавці та підрядники (таксисти, кур’єри тощо), які зареєстровані на цих платформах, самостійно повинні декларувати свої доходи та сплачувати з них податки – 18% ПДФО та 5% військового збору. Цього практично ніхто не робить, а можливості ДПС для контролю таких платників податків украй обмежені. Втім це не означає, що кожен платник, який отримує дохід, але не звітує про нього та не виконує податкових зобов’язань, не перебуває під постійною загрозою відповідальності”, – пояснює політик.
За його оцінками, державний бюджет зможе додатково отримувати до 10 млрд грн на рік після того, як цифрові платформи дістануть статус податкових агентів.
- Голова парламентського комітету з податків та фінансів Данило Гетманцев спростував появу в 2025 році нових податків на продаж авто.
- Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, народний депутат від партії “Голос” Ярослав Железняк критично відреагував на ініціативу Мінфіну підвищити податки для ФОП (фізичних осіб-підприємців).
- Реформа ССО змінить правила гри для малого та середнього бізнесу. Підприємцям варто готуватися до поступового підвищення податкового навантаження та посилення контролю з боку держави.
Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко виступив на Конгресі Європейської народної партії (ЄНП) у Валенсії, де закликав Євросоюз до підтримки України.
Спеціальний представник президента США Дональда Трампа з питань України Кіт Келлог назвав абсурдною ідею триденного перемир’я між 8 та 11 травня.
29 квітня Верховна Рада підтримала в другому читанні законопроєкт № 11309 про посилення адміністративної відповідальності за правопорушення на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду. Документ передбачає підвищення штрафів за порушення правил охорони заповідних територій у 50 разів.
Заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв заявив, що, мовляв, “денацифікація” має бути проведена не лише в Україні, а й в усіх країнах Європи, де спостерігаються ознаки “ідеології нацизму”.
Космічна місія дистанційного зондування Землі “Sentinel-2”, яка була запущена Європейським космічним агентством (ESA), сфотографувала частину Великого Бар’єрного рифу уздовж східного узбережжя Австралії.