Зачепить OLX, Bolt, Glovo: пропозиція Уряду щодо оподаткування доходів із цифрових платформ

Джерело: Міністерство фінансів, Ярослав Железняк

29 квітня Уряд схвалив законопроєкт, за яким планують врегулювати податки на доходи від цифрових платформ.

Законопроєкт пропонує впровадити міжнародний автоматичний обмін інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи. Він вже діє у 29 країнах, переважно членах ЄС.

Кого стосується законопроєкт

Згідно з документом, який опублікував нардеп Ярослав Железняк, дія законопроєкту поширюватиметься на операторів цифрових платформ, зареєстрованих як в Україні, так і за її межами, якщо доходи з їх використанням отримують резиденти України.

Йдеться про будь-який з таких видів діяльності, що здійснюється продавцем через платформу за винагороду:

  • надання в оренду нерухомого майна, у тому числі житлової та нежитлової нерухомості, а також будь-якого іншого нерухомого майна та місць для паркування;
  • особисті послуги;
  • продаж товарів;
  • надання в оренду транспортних засобів. 

Тобто, законопроєкт вплине на такі популярні платформи як OLX, Prom, Rozetka, сервіси таксі Uklon та Bolt, доставку Glovo тощо.

Яка податкова ставка

Документ передбачає пільгову ставку з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) у розмірі 5%, додатково стягуватиметься 5% військового збору. Обов’язки податкового агента покладаються на операторів платформ.

Активними продавцями для цілей оподаткування пропонують визначити продавця, що здійснив хоча б одну операцію протягом звітного періоду, за яку йому було виплачено або нараховано винагороду.

Фізичні особи-продавці мають відкрити окремий рахунок у банку для отримання виплат від цифрових платформ, якщо вони протягом року здійснили понад три продажі товарів через платформу, або продали товари чи послуги на суму понад 2 000 євро.

Що про це говорили раніше

Голова парламентського комітету з податків та фінансів Данило Гетманцев розповів, що протягом 2025 року в Україні планують посилити податковий контроль. Зокрема, йдеться про електронні платформи, що надають певні послуги. Наприклад, замовлення таксі, доставлення їжі, пошук підрядників і різних спеціалістів.

“Згідно з чинним податковим законодавством, усі такі виконавці та підрядники (таксисти, кур’єри тощо), які зареєстровані на цих платформах, самостійно повинні декларувати свої доходи та сплачувати з них податки – 18% ПДФО та 5% військового збору. Цього практично ніхто не робить, а можливості ДПС для контролю таких платників податків украй обмежені. Втім це не означає, що кожен платник, який отримує дохід, але не звітує про нього та не виконує податкових зобов’язань, не перебуває під постійною загрозою відповідальності”, – пояснює політик.

За його оцінками, державний бюджет зможе додатково отримувати до 10 млрд грн на рік після того, як цифрові платформи дістануть статус податкових агентів.

Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.

Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.

The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду є Меган Моббс. Меган  – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.