Загибель керівництва МВС в авіакатастрофі: у ДБР повідомили підозру працівникам ДСНС
Джерело: Державне бюро розслідувань.
П’ятьом посадовцям ДСНС оголосили про підозру у справі загибелі керівництва Міністерства внутрішніх справ в авіакатастрофі 18 січня 2023 року у Броварах. За даними слідства, підозрювані порушили правила безпеки польотів гелікоптера.
Зокрема, про підозру повідомлено:
- начальнику Управління авіації та авіаційного пошуку і рятування ДСНС України,
- в.о. командира частини;
- заступнику командира з льотної підготовки;
- командиру авіаційної ескадрильї;
- начальнику служби безпеки польотів Спеціального авіаційного загону оперативно-рятувальної служби цивільного захисту ДСНС України з міста Ніжин Чернігівської області.
У ДБР заявили, що встановлено відверті порушення правил безпеки руху та експлуатації повітряного транспорту. Слідчі похвилинно відновили хронологію подій у день аварії. До справи залучили “чорну скриньку”, яку розшифрували.
У січні 2023 року керівництво МВС України мало вирушили на зустрічі до Харківської та Дніпропетровської областей.
“Попри застереження внутрішніх інструкцій та вимог законодавства, посадовці ДСНС залучили до перевезення делегації гелікоптер, який перебував на чергуванні для реагування на потенційні надзвичайні ситуації у Києві та області. Повітряне судно не мало дозвільних документів на виконання інших видів польотів”, – йдеться у повідомленні.
Окрім цього, командиру екіпажу не повідомили про метеорологічні дані по всьому маршруту запланованого руху. Одними з таких були вкрай несприятливі погодні умови над Броварами.
Також екіпаж не мав відповідних допусків до польотів у складних метеоумовах та необхідних сертифікатів. Утім, відповідальні за операцію не скасували виліт або не перенесли його до моменту сприятливих погодних умов.
Реконструкція трагічного маневру гелікоптера
Складні погодні умови змусили гелікоптер виконувати політ на гранично низькій висоті. Вона менша навіть за висоту будівель на маршруті руху.
Командир екіпажу побачив перешкоду – багатоповерховий будинок. Він став здійснювати маневр обльоту, але різко піднявся, втративши орієнтування в просторі. Під час завершення маневру він допустив зіткнення із землею у зв’язку з відсутністю необхідних навичок.
Внаслідок цього було пошкоджено дитячий садок, сусідні будівлі та припарковані авто. Окрім керівництва МВС, загинули пересічні мешканці міста. Серед 14 загиблих є мати, Олена Пономаренко, та її маленька донька Мілана. У загиблої залишилися чоловік та ще одна донька. Ще 31 особа постраждала, зокрема 13 дітей.
На борту перебували глава Міністерства внутрішніх справ України Денис Монастирський, державний секретар Юрій Лубкович та перший заступник міністра Євгеній Єнін. Також серед загиблих – заступниця керівника Патронатної служби МВС Тетяна Шутяк, керівник охорони міністра Михайло Павлушко, фотограф МВС Микола Анацький та старший оперуповноважений в особливо важливих справах Департаменту внутрішньої безпеки НПУ Андрій Маринченко.
Посадовцям Управління авіації ДСНС та САЗ ОРСЦЗ повідомлено про підозру у порушенні правил безпеки польотів (безпеки руху повітряного транспорту), що спричинило загибель людей та велику матеріальну шкоду, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 276 КК України. Начальнику служби безпеки польотів цього ж загону повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 367 КК України (службова недбалість).
Покарання передбачає позбавлення волі до 10 років. Нині вирішується питання про обрання запобіжних заходів.
- Служба безпеки України спільно з державним бюро розслідувань проводять обшуки у народного депутата, який незаконно виїхав за кордон. Виїзд за межі України він мотивував лікуванням родича, однак насправді поїхав на відпочинок. Імовірно, мовиться про нардепа Олександра Дубінського.
- Військовий комісар одного з районів на Закарпатті, що народився та навчався на території РФ, змушував вмотивованих та патріотичних підлеглих будувати йому маєток. Під час обшуку працівники ДБР також виявили чимало російської символіки.
21 січня президент Володимир Зеленський заявив у Давосі, що російський лідер Володимир Путін під час переговорів може вимагати скорочення чисельності української армії у п’ять разів, однак, Україна цього не дозволить.
СБУ викрила засновників київської компанії, котра постачали Нацгвардії 30 тисяч бракованих комплектів військової форми на 28,7 млн грн. Форма не відповідала технічним умовам і становила загрозу для військових.
21 січня президент Володимир Зеленський у своєму зверненні до учасників Всесвітнього економічного форуму закликав Європу не здавати позицій на світовій арені та конкурувати за першість у глобальних альянсах і технологіях. Він наголосив, що без сильної Європи світ може почати рухатися вперед без неї, що стане загрозою для майбутнього.
Військовослужбовці 73-го морського центру Сил спеціальних операцій продовжують нищити противника на Курщині і здобувають дані щодо підтвердження залучення військ КНДР.
Станом на січень 2025 року тіла 22 осіб, знайдені в масовому похованні в Ізюмі Харківської області у вересні 2022 року, досі не ідентифіковані.