Законопроєкт про зобов’язання жінок носити хіджаб в Ірані прирівняли до «гендерного апартеїду»
Джерело: CNN
Парламент Ірану розглядає проєкт закону щодо суворих покарань для жінок, які відмовляються носити хіджаб або чадру. Експерти ООН назвали його “гендерним апартеїдом”. “Апартеїд” – явище, відоме як офіційна політика расової дискримінації, сегрегації та гноблення, яку впродовж 1948—1991 років використовували у ПАР.
“Проєкт закону можна охарактеризувати як форму гендерного апартеїду, оскільки влада, схоже, керує за допомогою системної дискримінації з наміром придушити жінок і дівчат до повної покори”, – зазначили експерти.
У законопроєкті прописано тривалі терміни ув’язнення за порушення. Зокрема їх хочуть застосувати щодо знаменитостей і компаній, які порушують правила. Своєю чергою, штучний інтелект планують використовувати для виявлення жінок, які порушують дрес-код.
“Запровадження в арсенал “суспільної моралі”, спрямоване на те, щоб позбавити жінок і дівчат свободи вираження поглядів, глибоко позбавляє їх можливостей і закріпить і розширить гендерну дискримінацію та маргіналізацію з ширшими негативними наслідками для дітей і суспільства в цілому”, – заявили експерти.
Зауважимо, що законопроєкт стали розглядати за кілька тижнів до річниці масових протестів, спричинених смертю 22-річної Махси Аміні, яка померла після того, як її зупинила поліція моралі Ірану в Тегерані. Жінку доставили до “центру перевиховання”, нібито за недотримання консервативного дрес-коду країни. Її смерть призвела до масових заворушень, але іранська влада запровадила багаторівневу систему покарань проти жінок і дівчат.
Які покарання передбачають
Проєкт закону пропонує перекваліфікацію відмови від носіння хіджабу в більш важкий злочин, який карається тюремним ув’язненням на строк від п’яти до десяти років, а також штрафом до 8 508 доларів. До цього порушникам дрес-коду загрожувало від 10 днів до двох місяців в’язниці або штраф від 1,18 до 11,82 долара.
В іншому розділі йдеться про те, що іранська поліція повинна “створити та зміцнити системи штучного інтелекту для ідентифікації осіб, які вчинили незаконну поведінку, використовуючи такі інструменти, як стаціонарні та мобільні камери”.
Власникам бізнесу можуть загрожувати великі штрафи, зокрема в розмірі їхнього тримісячного прибутку. Вони можуть зіштовхнутися із забороною залишати країну або брати участь у громадських чи кіберактивних діях на термін до двох років.
Знаменитостям можуть загрожувати штрафи у розмірі до десятої частини їхнього статку, усунення від роботи чи професійної діяльності на певний період часу. Також буде заборонено здійснювати міжнародні поїздки та використовувати соціальні мережі, якщо вони не будуть дотримуватись вимог.
- В Ірані акторки Азаде Самаді, Лейла Болукат і Афсане Баєган нещодавно з’явилися на публіці без хусток, порушивши суворі правила пристойності країни. Іранські судді “діагностували” у них психічні захворювання, наказавши їм пройти обов’язкове лікування від того, що вони назвали “антисімейним розладом особистості”.
- Влада Ірану конфіскує автомобілі та відбирає у жінок роботу за те, що вони відмовляються носити хіджаб.
- Відомого іранського режисера Саїда Рустаї засудили до шести місяців ув’язнення після презентації його останнього фільму на Каннському міжнародному кінофестивалі минулого року.
У Великій Британії пройшли базову льотну, наземну та мовну підготовку 200 українських авіаторів перед навчанням на F-16.
Під час ранкового обстрілу Києва 1 січня загинуло подружжя науковців – нейробіолог Ігор Зима та докторка біологічних наук Олеся Сокур, повідомив міністр освіти і науки Оксен Лісовий.
Президент Зімбабве Еммерсон Мнангагва схвалив закон, який забороняє смертну кару.
Аналітики повідомляють, що 1 січня російські війська просунулися на двох напрямках у Донецькій області,
Обраний президент США Дональд Трамп запропонував повернути назву гори Деналі на Алясці, яка вважається найвищою вершиною Америки, на гору МакКінлі, на честь 25 президента Сполучених Штатів.