Законопроєкт про зобов’язання жінок носити хіджаб в Ірані прирівняли до «гендерного апартеїду»

Джерело: CNN

Парламент Ірану розглядає проєкт закону щодо суворих покарань для жінок, які відмовляються носити хіджаб або чадру. Експерти ООН назвали його “гендерним апартеїдом”. “Апартеїд” – явище, відоме як офіційна політика расової дискримінації, сегрегації та гноблення, яку впродовж 1948—1991 років використовували у ПАР.

“Проєкт закону можна охарактеризувати як форму гендерного апартеїду, оскільки влада, схоже, керує за допомогою системної дискримінації з наміром придушити жінок і дівчат до повної покори”, – зазначили експерти.

У законопроєкті прописано тривалі терміни ув’язнення за порушення. Зокрема їх хочуть застосувати щодо знаменитостей і компаній, які порушують правила. Своєю чергою, штучний інтелект планують використовувати для виявлення жінок, які порушують дрес-код.

“Запровадження в арсенал “суспільної моралі”, спрямоване на те, щоб позбавити жінок і дівчат свободи вираження поглядів, глибоко позбавляє їх можливостей і закріпить і розширить гендерну дискримінацію та маргіналізацію з ширшими негативними наслідками для дітей і суспільства в цілому”, – заявили експерти.

Зауважимо, що законопроєкт стали розглядати за кілька тижнів до річниці масових протестів, спричинених смертю 22-річної Махси Аміні, яка померла після того, як її зупинила поліція моралі Ірану в Тегерані. Жінку доставили до “центру перевиховання”, нібито за недотримання консервативного дрес-коду країни. Її смерть призвела до масових заворушень, але іранська влада запровадила багаторівневу систему покарань проти жінок і дівчат.

Які покарання передбачають

Проєкт закону пропонує перекваліфікацію відмови від носіння хіджабу в більш важкий злочин, який карається тюремним ув’язненням на строк від п’яти до десяти років, а також штрафом до 8 508 доларів. До цього порушникам дрес-коду загрожувало від 10 днів до двох місяців в’язниці або штраф від 1,18 до 11,82 долара.

В іншому розділі йдеться про те, що іранська поліція повинна “створити та зміцнити системи штучного інтелекту для ідентифікації осіб, які вчинили незаконну поведінку, використовуючи такі інструменти, як стаціонарні та мобільні камери”.

Власникам бізнесу можуть загрожувати великі штрафи, зокрема в розмірі їхнього тримісячного прибутку. Вони можуть зіштовхнутися із забороною залишати країну або брати участь у громадських чи кіберактивних діях на термін до двох років.

Знаменитостям можуть загрожувати штрафи у розмірі до десятої частини їхнього статку, усунення від роботи чи професійної діяльності на певний період часу. Також буде заборонено здійснювати міжнародні поїздки та використовувати соціальні мережі, якщо вони не будуть дотримуватись вимог.

В зоопарку у Балтіморі (штат Меріленд, США) помер африканський пінгвін, який допоміг врятувати свій вид від вимирання, залишивши після себе понад 200 нащадків, та проживши набагато довше, ніж очікувалося.

Протягом дня, 7 вересня, армія РФ здійснила 76 обстрілів прикордонних територій і населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 140 вибухів. 

Міністерство юстиції США повідомила, що в Канаді пакистанцю висунуто кримінальне звинувачення за нібито планування масового розстрілу євреїв у Нью-Йорку в річницю нападу ХАМАС в Ізраїлі 7 жовтня 2023 року.

Станом на 22:00 в суботу, 7 вересня, за поточну добу по всій лінії фронту відбулося 168 бойових зіткнень. 

В новому iPhone 16 від Apple використовуватимуть технологію нового покоління чіпів Arm, що стане останнім кроком у прагненні технологічного гіганта запровадити функції генеративного штучного інтелекту у своїх смартфонах.