Законопроєкт про зобов’язання жінок носити хіджаб в Ірані прирівняли до «гендерного апартеїду»

Джерело: CNN

Парламент Ірану розглядає проєкт закону щодо суворих покарань для жінок, які відмовляються носити хіджаб або чадру. Експерти ООН назвали його “гендерним апартеїдом”. “Апартеїд” – явище, відоме як офіційна політика расової дискримінації, сегрегації та гноблення, яку впродовж 1948—1991 років використовували у ПАР.

“Проєкт закону можна охарактеризувати як форму гендерного апартеїду, оскільки влада, схоже, керує за допомогою системної дискримінації з наміром придушити жінок і дівчат до повної покори”, – зазначили експерти.

У законопроєкті прописано тривалі терміни ув’язнення за порушення. Зокрема їх хочуть застосувати щодо знаменитостей і компаній, які порушують правила. Своєю чергою, штучний інтелект планують використовувати для виявлення жінок, які порушують дрес-код.

“Запровадження в арсенал “суспільної моралі”, спрямоване на те, щоб позбавити жінок і дівчат свободи вираження поглядів, глибоко позбавляє їх можливостей і закріпить і розширить гендерну дискримінацію та маргіналізацію з ширшими негативними наслідками для дітей і суспільства в цілому”, – заявили експерти.

Зауважимо, що законопроєкт стали розглядати за кілька тижнів до річниці масових протестів, спричинених смертю 22-річної Махси Аміні, яка померла після того, як її зупинила поліція моралі Ірану в Тегерані. Жінку доставили до “центру перевиховання”, нібито за недотримання консервативного дрес-коду країни. Її смерть призвела до масових заворушень, але іранська влада запровадила багаторівневу систему покарань проти жінок і дівчат.

Які покарання передбачають

Проєкт закону пропонує перекваліфікацію відмови від носіння хіджабу в більш важкий злочин, який карається тюремним ув’язненням на строк від п’яти до десяти років, а також штрафом до 8 508 доларів. До цього порушникам дрес-коду загрожувало від 10 днів до двох місяців в’язниці або штраф від 1,18 до 11,82 долара.

В іншому розділі йдеться про те, що іранська поліція повинна “створити та зміцнити системи штучного інтелекту для ідентифікації осіб, які вчинили незаконну поведінку, використовуючи такі інструменти, як стаціонарні та мобільні камери”.

Власникам бізнесу можуть загрожувати великі штрафи, зокрема в розмірі їхнього тримісячного прибутку. Вони можуть зіштовхнутися із забороною залишати країну або брати участь у громадських чи кіберактивних діях на термін до двох років.

Знаменитостям можуть загрожувати штрафи у розмірі до десятої частини їхнього статку, усунення від роботи чи професійної діяльності на певний період часу. Також буде заборонено здійснювати міжнародні поїздки та використовувати соціальні мережі, якщо вони не будуть дотримуватись вимог.

Голову Сергокалинського району Дагестану Магомеда Омарова затримали силовики після подій у республіці 23 червня, під час яких невідомі обстріляли православну церкву, а також синагогу й наряд поліції.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію станом на 22:00 23 червня. З початку доби відбулося 116 бойових зіткнень. Ворог концентрував свої зусилля на Покровському та Курахівському напрямках. Сили оборони знають про плани ворога та роблять все, щоб їх зірвати.

23 червня глава Міноборони Чехії Яна Чернохова повідомила, що перші снаряди, закуплені в межах чеської ініціативи, передадуть Україні вже наприкінці червня.

Вже через кілька тижнів після дозволу Україні використовувати зброю, надану США, для обмежених ударів по території Росії, країна досягає певних успіхів у зупиненні наступу російських військ вздовж північно-східного фронту. Одначе, військові командири закликають зняти обмеження на застосування ракет великої дальності.

Станом на 23 червня російські війська намагаються закріпитися на західних околицях села Новоолександрівка на Донеччині. Сили Оборони України проводять ураження живої сили, щоб зупинити подальше просування ворога.