«Запорізьку АЕС мають повернути Україні», – посольство США

Зображення: Посольство США в Україні

Джерело: Посольство США в Україні

Посольство Сполучених Штатів Америки в Україні оприлюднило заяву, у якій зазначається, що Запорізька атомна електростанція має повернутися під контроль України.

Відтак, у відомстві зазначили, що нехтування ядерною безпекою на Запорізькій атомній електростанції серйозно підриває претензії Росії на роль відповідальної ядерної держави.

“ЗАЕС мають повернути Україні. Російський персонал ще 4 березня 2022 року окупував і досі контролює українську атомну електростанцію… Фахівці Національного управління ядерної безпеки США (DOE/NNSA), які входять до складу Спеціальної групи по Україні, моніторять стан ЗАЕС, і зібрані ними факти спростовують наративи, які декларує Росія”, – йдеться у заяві посольства США в Україні.

Зазначимо, що в РФ проігнорували резолюцію Міжнародної агенції з атомної енергії з вимогою негайно повернути Запорізьку АЕС під контроль України.

У повідомленні МЗС РФ заявили, що “будь-які резолюції, а також заяви офіційних осіб та міжнародних організацій, які закликають до повернення ЗАЕС Україні або встановлення над нею міжнародного контролю, розглядаються як спроба зазіхання на суверенітет та територіальну цілісність Росії”.

Щобільше, у заяві стверджується, що РФ й надалі посилюватиме “захист” тимчасово окупованої ЗАЕС та Енергодара.

Рада керуючих МАГАТЕ підтримала резолюцію з вимогою до РФ більшістю голосів 7 березня.

“Документ зокрема закликає Росію до термінового виведення з території ЗАЕС всього несанкціонованого персоналу, включаючи військових, і до негайного повернення станції під повний контроль компетентних органів України відповідно до існуючої ліцензії, виданої Державною інспекцією ядерного регулювання України”, – повідомило Міністерство енергетики України.

У документі також висловлено серйозне занепокоєння нестабільним станом ядерної безпеки та захищеності на ЗАЕС. Особливо, як зазначається, це стосується відсутності кваліфікованого персоналу на майданчику, прогалин у проведенні планово-попереджувальних робіт, уразливості систем водопостачання та електропостачання, а також встановлення протипіхотних мін у буферній зоні між внутрішнім та зовнішнім периметрами ЗАЕС.

Станом на сьогодні це вже четверта резолюція Ради керуючих МАГАТЕ, де засуджуються дії Росії проти українських ядерних об’єктів. За даними МАГАТЕ, за минулі 18 місяців ЗАЕС вісім разів відключалася від зовнішнього електропостачання та працювала, користуючись з аварійних дизель-генераторів.

Російські війська захопили найбільшу атомну електростанцію в Європі Запорізьку АЕС 4 березня 2022 року.

У Центрі національного спротиву повідомили, що у тимчасово окупованому Криму росіяни розпочали нові зачистки у місцевих бібліотеках. Ворог наказав вилучити усі книги про Голодомор, УПА та на яких зображено тризуб.

24 квітня міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив, що країна готова допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку на допомогу Силам оборони у боротьбі проти росіян.

24 квітня Україна та Португалія розпочали роботу над проєктом угоди щодо гарантій безпеки, узгодивши графік подальших переговорів.

Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець наголосив, що жодних прямих перемовин з російською делегацією 24 квітня не відбувалося. Раніше так звана дитяча омбудсменка РФ Львова-Бєлова заявила, що Росія та Україна “вперше провели очні переговори” стосовно повернення викрадених росіянами дітей.

Франція закликає Європейський Союз запровадити новий режим санкцій проти російської дезінформації та операцій втручання у вибори по всьому світу.