Застосування дронів заморозило українські фронти – The Guardain

Джерело: The Guardian

Ситуація на полі бою в Україні фактично заморозилась завдяки активному застосуванню дронів. Шанси на будь-який прорив найближчим часом для обох сторін – мізерні.

Чотири місяці війська РФ намагаються захопити село Синьківка на Харківщині. На карті це виглядає легко, адже позиції окупантів лише за 500 метрів від української лінії.

Росіяни йдуть в атаку кожні кілька днів, проте їх набіги на відкритій місцевості завершуються однаково – повною катастрофою для них. Окупанти на броньованих машинах мчать по обстріляній землі поміж повалених дерев. Деякі починають підриватись на мінах. Інші, побачивши це, намагаються втекти назад, однак тоді ЗСУ починають стріляти по втікачах БпЛА та артилерією. Зазвичай, гинуть усі росіяни, яких кинули в атаку.

“Там дійсно повний п***ець”, – розповів український оператор БпЛА Гліб Молчанов.

Він показав відео, яке зняв на полі бою. На кадрах тіла росіян та обгорілі БМП. Та попри це, війська РФ продовжують йти в атаки.

Через майже два роки повномасштабної війни Україна припинила активні наступальні дії та застосовує стратегію активної оборони, стримуючи набіги військ РФ.

Росія, своєю чергою, намагається йти вперед, мобілізувавши десятки тисяч солдатів навколо Куп’янська на Харківщині. Чимало з них – колишні засуджені, яких завербували з тюрем до підрозділів “Шторм Z”.

На цей час Кремль має дві цілі – знову окупувати Куп’янськ та захопити Авдіївку на Донеччині. Проте поки що ці цілі залишаються недосяжними: окупанти зазнають великих втрат, штурмуючи міста.

Труднощі, яких зазнала Росія в Синьківці, вказують на ширшу проблему, яка стоїть перед обома арміями.

“Це війна броні проти снарядів. Зараз перемагають снаряди”, – сказав Молчанов.

Росіяни мали певний тактичний успіх, витіснивши українських вояків з лісу та кількох сіл. Але істотний прорив був майже неможливий, сказав він, в епоху дешевих і смертельно точних дронів.

Широке застосування дронів на полі бою робить традиційну доктрину НАТО “значною мірою застарілою”, зауважив Молчанов. Дрони-камікадзе коштують по 400 доларів за штуку. Купують їх на китайських вебсайтах.

“Зараз ніхто насправді не знає, як просуватися вперед. Все трощиться безпілотниками та артилерією”, – сказав він.

Куп’янськ був захоплений Росією на третій день повномасштабного вторгнення, але втрачений через сім місяців.

Зараз Путін наказав своїм генералам захопити територію вздовж східного берега річки Оскіл, на якій розташоване ключове залізничне місто. Сюди входить Синьківка, колишній хутір із трьома дорогами та клубом, а також сусідні села Петропавлівка та Кучерівка.

Голова Куп’янської військової адміністрації Андрій Бєсєдін заявив, що план росіян “не відповідає нашому плану”.

Зі свого офісу в підвалі без вікон він зазначив, що попередні російські терміни захопити українську територію прийшли і минули. Російська тактика “м’ясорубки” виявилася неефективною, сказав він і додав, що Кремлю байдуже на життя і росіян, і українців.

Що буде далі, залежить від того, чи отримає Україна більше зброї від “цивілізованого світу”, сказав Бесєдін.

“Можливо, у нас є достатньо, щоб захищатися. Але щоб перемогти ворога – мало”, – зазначив він.

Бєсєдін сказав, що аргументи у Вашингтоні, де республіканці в Конгресі заблокували 61 мільярд доларів допомоги Києву у сфері безпеки, мали величезний вплив на Куп’янськ і долю 3500 осіб, які там залишаються.

Росія, яка не може прорватись вперед, просто знищує місто. Минулого року вона зруйнувала Куп’янський музей, убивши його директора, і розмальований абрикосами будинок культури. Розбомбили лікарню, поліклініку та адміністративну будівлю на пагорбі. Постраждали також ринок, м’ясокомбінат, універсальна рибна компанія.

Остання мирна жертва, 53-річна Олена Лашкова, загинула внаслідок російського удару 25 січня по її будинку у Куп’янську-Вузловому.

Бесєдін сказав, що Куп’янськ колись був “солодким” місцем із заводами, місцями для роботи та школами. Влітку в його ландшафтному парку гуляли пари, а діти купалися в річці та гралися під вербами. Він сказав, що його попередник на посаді мера здав місто без бою, а потім зник, імовірно, до Росії.

Попри натиск Росії, Бесєдін сказав, що деякі місцеві жителі відмовляються виїжджати.

У вересні та січні влада провела примусову евакуацію батьків з дітьми з охоплених вогнем сіл. У Синьківці не залишилося мирних жителів, але кілька мешканців – здебільшого похилого віку – тримаються по домівках у прилеглих населених пунктах, кидаючи виклик ракетам С-300 та авіаційним бомбам окупантів.

Прогнози ЗМІ щодо початку масованого наступу Росії на Куп’янськ у середині січня виявилися помилковими. Очільник Харківської області Олег Синєгубов заявив, що противник перегруповується. Минулого тижня російські війська здійснювали від двох до п’яти атак на день, у порівнянні з 15-20 на початку 2024 року. Вони не зібрали ударну групу в районі, а зимові умови ускладнювали операції.

Молчанов зазначив, що Росія ще не придумала план, який би дозволив їй прорвати лінію оборони України.

“Зараз ми перебуваємо в певному технологічному глухому куті”, — сказав оператор дрона.

На запитання, чи зможуть росіяни пробитися, він відповів, що окупанти грають у свою гру.

“Вони вирішують, де і коли атакувати. Але я не думаю, що вони зможуть отримати Куп’янськ. Жодна сторона не може перемогти без хитрощів чи інновацій”, – зауважив Молчанов.

Минулого тижня Молчанов і його команда помітили сліди на снігу за Синьківкою. Вони вели до підземної криївки. Його викопали під металевим каркасом покинутої російської бронетехніки.

Молчанов наблизив камеру дрона. Потім він скинув бомбу. Чи був хтось усередині, було незрозуміло.

“Моя робота — вбивати росіян. Вони не повинні були сюди приходити. Мені їх не шкода”, – сказав він.

Станом на 22:00 в суботу, 7 вересня, за поточну добу по всій лінії фронту відбулося 168 бойових зіткнень. 

В новому iPhone 16 від Apple використовуватимуть технологію нового покоління чіпів Arm, що стане останнім кроком у прагненні технологічного гіганта запровадити функції генеративного штучного інтелекту у своїх смартфонах.  

Колишній лідер збірної України з футболу Євген Коноплянка завершив кар’єру.

Глави зовнішніх розвідок Великої Британії та США попередили, що міжнародний світовий порядок “під загрозою, якої ми не бачили з часів холодної війни”.

В суботу, 7 вересня, тисячі людей вийшли на вулиці Франції, щоб протестувати проти призначення президентом країни Емманюелем Макроном правоцентриста Мішеля Барньє прем’єр-міністром Франції.